Στον Ιάλυσο το Σούπερ Καπ «Γεώργιος Τσοπανάκης»!  (φωτορεπορτάζ)

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΚΕ 1288 ΦΟΡΕΣ

Επικράτησε του Φοίβου Κρεμαστής με 1-0 στον τελικό του Δημοτικού Σταδίου

Δημοτικό Στάδιο Ρόδου

Ο Ιάλυσος κατέκτησε τον άτυπο τίτλο του υπερπρωταθλητή Δωδεκανήσου της αγωνιστικής περιόδου 2013-2014, καθώς επικράτησε σήμερα το απόγευμα του Φοίβου με 1-0 στο πλαίσιο του Σούπερ Καπ «Γεώργιος Τσοπανάκης».

Το παιχνίδι δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, καθώς μία εβδομάδα πριν από την έναρξη του νέου πρωταθλήματος της Α’ κατηγορίας Blue Star Ferries, οι δύο αντίπαλοι προτίμησαν να αποφύγουν τα περιττά ρίσκα και να αγωνιστούν αρκετά συντηρητικά.

Έτσι, οι λιγότεροι του αναμενομένου φίλαθλοι που πήγαν στο γήπεδο, παρακολούθησαν ένα κλειστό και ισορροπημένο ματς με λίγες καλές στιγμές, το οποίο κρίθηκε στο 55’. Ήταν η φάση κατά την οποία ο Χατζηφούντας βρήκε ωραία τον Γκινή, εκείνος ελίχθηκε μέσα στη μεγάλη περιοχή και με δυνατό σουτ διαμόρφωσε το τελικό 1-0.

Ο Φοίβος άγγιξε την ισοφάριση στο 75’, όταν μετά από πλασέ του Ορφανίδη, η μπάλα αποκρούστηκε πρώτα από το δεξί δοκάρι, στη συνέχεια βρήκε στο σώμα του τερματοφύλακα Λουτριώτη και κατέληξε κόρνερ.

Σημειώνεται, πως τρία λεπτά νωρίτερα οι Κρεμαστενοί ζήτησαν πέναλτι σε μαρκάρισμα του Φυλακούρη πάνω στο Λυμπερόπουλο.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Θωμάς Πατσιόπουλος, με βοηθούς τους Μανώλη Παπαγιαννίδη και Στέργο Γιακουμάκη. Χρέη τέταρτου διαιτητή εκτέλεσε ο Σάββας Τσοπανάκης.

Σημειώνεται, πως στο ημίχρονο του Σούπερ Καπ η ΕΠΣΔ τίμησε τη μνήμη του αείμνηστου Γιώργου Τσοπανάκη απονέμοντας πλακέτα στην οικογένειά του. Την παρέλαβε ο γιος του Αγαπητός.

Επίσης, με πλακέτα τιμήθηκε το μέλος του Δ.Σ. της ΕΠΟ και πρόεδρος της Υγειονομικής της Επιτροπής, Γιάννης Οικονομίδης, ο οποίος εκπροσώπησε την Ομοσπονδία.

Ιάλυσος: Λουτριώτης, Μαλλιάκας, Σταυλάς, Μπιγκό, Φυλακούρης (85’ λ.τ. Κρομμύδας Γ.), Καρπαθάκης, Παφιάκης (87’ Λαμάι), Αθανασίου, Χατζηφούντας, Μαθιός (69’ Χατζηλιόντας), Γκινής.
Φοίβος: Κεφάλας, Ορφανίδης Ν., Μπιλιάς (89’ Δημητρόπουλος), Φελεγκάκης, Γαργάλης, Τζιβίλογλου, Αρχοντούλης, Αξιώτης, Γεωργαλλής, Δελαπόρτας, Λυμπερόπουλος.

Με 28 μετάλλια επέστρεψαν οι «Πιγκουίνοι» από τη Χαλκίδα!