«Καλπάζει» η Ρόδος, 4-1 στο Παραδείσι!

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΚΕ 780 ΦΟΡΕΣ

Ένα ευχάριστο κι άνετο απόγευμα πέρασε η Ρόδος στο γήπεδο Παραδεισίου όπου επικράτησε του Κλεάνθη με 4-1 και παρέμεινε αήττητη στην Α’ κατηγορία Blue Star Ferries.

Τα «ελάφια», παρότι βρέθηκαν να χάνουν στο 20λεπτο, είχαν την ψυχραιμία να διατηρήσουν τον έλεγχο του αγώνα και δεν άργησαν όχι μόνο να ισοφαρίσουν με πέναλτι του Τσιούνη αλλά να πάρουν και προβάδισμα με το Χατζηβαλσάμη μέσα σε πέντε λεπτά!

Στο β’ ημίχρονο οι παίκτες του Δημήτρη Σκούνα πέτυχαν άλλα δύο τέρματα ενώ είχαν και δοκάρι με το Γιώργο Καντιμοίρη.

Φάσεις και Γκολ
20’ Ο Πλαγγέντης κέρδισε τις κόντρες, μπήκε στην περιοχή και με δυνατό σουτ σημείωσε το 1-0.

23’ Ο Αμανατίδης, από ωραία μπαλιά του Δήμα, βρέθηκε μέσα στην περιοχή όπου και ανατράπηκε από το Σιέχ. Ο Κυρίτσης καταλόγισε την εσχάτη των ποινών και ο Τσιούνης ισοφάρισε με εύστοχη εκτέλεση (1-1).

25’ Ο Αμανατίδης πρωταγωνιστής και στη φάση του 1-2 όταν πάσαρε έξυπνα στο Χατζηβαλσάμη κι εκείνος προ του Χειμωνέττου πλάσαρε για το προβάδισμα.

65’ Σε μπροστινή μπαλιά του Δήμα, ο Σορωνιάτης έπαιξε την μπάλα με το χέρι στην περιοχή. Νέο πέναλτι υπέρ της Ρόδου με εκτελεστή και πάλι τον Τσιούνη (1-3).

70’ Δυνατό σουτ του Αμανατίδη από τα δεξιά, ο Χειμωνέττος απέκρουσε ασθενώς κι ο επερχόμενος Χατζηβαλσάμης από κοντά σημείωσε το 1-4.

80’ Ο Γ. Καντιμοίρης με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Κλεάνθη.

Δήμας, Αμανατίδης, Τρίγκας και Δαλκίδης οι διακριθέντες από τη Ρόδο, Σκόρπος, Γιάννης και Κώστας Καλημέρης από τους γηπεδούχους.

Πολλά λάθη στις αποφάσεις του εις βάρος και των δυο ομάδων από τον Κυρίτση και τους βοηθούς του, Κόκκαλη και Ορφανό.

Κλεάνθης: Χειμωνέττος, Σορωνιάτης, Σιέχ (73’ Κορκίδας), Καρίκης, Καλημέρης Γ., Γιαννίκος, Σκόρπος, Καλημέρης Κ., Ατσίδης (75’ Μοσκιού), Πλαγγέντης, Παπακωσταντίνου (63’ Πολυμένωφ).

Ρόδος: Ψωμιάδης, Θεοδωρέλλης, Καντιμοίρης Στ., Δαλκίδης, Χατζηβαλσάμης (72’ Γ. Καντιμοίρης), Τρίγκας, Τσιούνης, Αλεξανδρίδης (55’ Γεωργιάδης), Δήμας, Αμανατίδης (75’ Παυλίδης), Ανυφαντής.

Διαγόρας: Ψάχνει για ένα σημαντικό «διπλό»

Δημήτρης Γκαίδας: «Είναι κομβικό παιχνίδι, θέλουμε τη νίκη»