Η Τελχινίς στον τελικό του πρωταθλήματος γυναικών

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΚΕ 205 ΦΟΡΕΣ

Κέρδισε για τρίτη φορά το «Ροδίων άθλησις» και πήρε το πρώτο εισιτήριο. Το άλλο θα το διεκδικήσει ο Διαγόρας που θα αντιμετωπίσει την Πέμπτη τον Κλεάνθη

Βγαίνει την Πέμπτη το ζευγάρι του τελικού στο βόλεϊ γυναικών, αφού άρχισε να ξεκαθαρίζει πλέον ποιες θα είναι οι ομάδες που θα το διεκδικήσουν.

Η Τελχινίς πήρε το ένα εισιτήριο, νικώντας στον αγώνα της Κυριακής το «Ροδίων άθλησις» με 3-1 σετ, ενώ το Σάββατο ο Διαγόρας έκανε δύο τις νίκες του επικρατώντας επί του Κλεάνθη με 3-0 και θα αναμετρηθεί μαζί του ξανά την Πέμπτη.

Τι έγινε στα παιχνίδια:

ΔΙΑΓΟΡΑΣ-ΚΛΕΑΝΘΗΣ 3-0 σετ

Ο «γηραιός» επικράτησε του Κλεάνθη με 3-0 σετ, αφού δυσκολεύτηκε στο β΄ και το γ΄ σετ. Έτσι έχει τον πρώτο λόγο για συμμετοχή στον τελικό, αφού προηγείται πλέον 2-1 και χρειάζεται μία ακόμη για να πάρει το εισιτήριο για τον τελικό των γυναικών.

Τα σετ του αγώνα: 25 – 12 σε 22’, 25 – 20 σε 30’, 25 – 23 σε 27’

Το παιχνίδι διαιτήτευσαν οι κ. Λάκης Λαζαράκης, Σάκης Κυπριώτης και Σταύρος Γκέκας
ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Δικαστόπουλος): Αρβανίτη Κ., Μαρτίνα Ε., Μαμαλίγκα Ε., Χονδρέλη Α., Τοτόνι Κ., Γιαλλουράκη Κ., Δικαστοπούλου Ν., Χατζηδιάκου Μ., Χανιωτάκη Κ., Αθανασίου Ι., Φρατζέσκου Μ, Τσακίρη Ν.
ΚΛΕΑΝΘΗΣ (Παπακωνσταντίνου): Σταυριά Κ., Ζακίλα Φ., Αθανασάκη Στ., Ακάϊ Γκ., Κάππα Χρ., Τσιράκου Β., Τζανουδάκη Κ., Γιωργάκη Α., Τζανουδάκη Μ., Μπουγιούρη Στ.

ΤΕΛΧΙΝΙΣ-ΡΟΔΙΩΝ ΑΘΛΗΣΙΣ 3-1 σετ

Οι περυσινές πρωταθλήτριες Δωδεκανήσου της Τελχινίδας, επικράτησαν της ομάδας του Ροδίων άθλησις με 3-1 σετ στο Βενετόκλειο και θα είναι παρούσες στον τελικό του πρωταθλήματος, αφού έκαναν τρεις τις νίκες που απαιτούνται για να προχωρήσουν. Χαρακτηριστικό της νίκης της Τελχινίδας ήταν πως έχασε το α΄ σετ, ενώ ήταν μπροστά στο σκορ, αλλά το Ροδίων Αθλησις το πήρε τελικά με 28-26.

Πήρε όμως τα υπόλοιπα τρία κι ο αγώνας έκλεισε κατά τον καλύτερο δυνατό τρόπο για την ομάδα του Νίκου Τσιντομηνά.

Τα σετ του αγώνα: 26 – 28 σε 22’, 25 – 20 σε 22’, 25 – 15 σε 22’, 25 – 20 σε 15’

Τον αγώνα διαιτήτευσαν οι κ. Σάκης Κυπριώτης Νίκος Χατζησταυρίδης και Νικολέτα Κρίτσα.
ΤΕΛΧΙΝΙΔΑ (Τσιντομηνάς): Τερζίου Φ., Πολυτάνου Ελ., Μαθιουδάκη Χρ., Σκορδά Αγλ., Κουτζούκη Ν., Βρατσάλη Μ., Μητροπούλου Ε., Γιαννέλη Σ, Κώτη, Λορέντζου Κ., Αμορανίτη Ν., (λίμπερο), Αθανασίου Χ (λίμπερο)
ΡΟΔΙΩΝ ΑΘΛΗΣΙΣ (Μακρής): Ζωάννου Ε, Οικονόμου Σ (λίμπερο), Μαστρογιάννη Μ, Γιακουμή Ε, Φραντζή Χ, Περίδη Φ., Μαλούκου Α., Κανέλλη Γ, Τριπολίτη Π, Αμπελιώτη Ε

Τι έγινε στις άλλες Κατηγορίες

ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΕΣ
ΡΟΔΙΩΝ ΑΘΛΗΣΙΣ- ΔΙΑΓΟΡΑΣ 0-3 σετ

Εύκολα ο Διαγόρας ξεπέρασε το εμπόδιο των κοριτσιών του Ρ.Α. νικώντας με 3-0 σετ
Τα σετ : 0-25 σε 12΄, 11-25 σε 17΄και 16-25 σε 20΄. Τον αγώνα διαιτήτευσαν οι Νίκος Χατζησταυρίδης και Νικολέτα Κρίτσα.

ΡΟΔΙΩΝ ΑΘΛΗΣΙΣ (Μαυράκης Κυριάκος): Ευθυμίου Αικ., Μερτσάρη Μ., Σπανού Ειρ., Σταυρούλη Ερμ., Ντέμο Α., Παπαβασιλείου Φ., Μέντου Μ., Παπαβασιλείου Μ. Αργυρίου Μ., Παπαδημητρίου Τ., Σαββαϊδη Ε., Παπαηλία Σ.
ΔΙΑΓΟΡΑΣ : (Δικαστόπουλος Π.): Δεληγιώργη Κ., Ανθούλας Γ., Σαλλήνα Β., Κρητικού Δ., Πανιέρα Β., Μαμαλίγκα Ε., Αθανασίου Ι., Τοτόνι Κ., Τσακίρη Ν., Ρόμπα Μ., Τακο Αιμ., Ιωαννίδη Σ.

ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ
ΚΛΕΑΝΘΗΣ-ΤΕΛΧΙΝΙΣ 0-3 σετ

Καλό ματς έγινε για την κατηγορία των κορασίδων ανάμεσα στον Κλεάνθη και την Τελχινίδα στο οποίο οι φιλοξενούμενες κέρδισαν τελικά με 3-0.

Τα σετ του αγώνα ήσαν 18-25 σε 22΄, 17-25 σε 26΄ και 12-25 σε 22΄.

Τον αγώνα διαιτήτευσαν οι Σωτήρης Σταματίου και Σάββας Πάττας

ΚΛΕΑΝΘΗΣ: (Παπακωσταντίνου Λ.): Ζότα Ν., Γαβαλά Στ., Σκούφρη Μ., Κάππα Χρ., Χατζηβάσιλα Μ., Αθανασάκη Στ., Σαϊτη Α., Βασιλάκη Ρ.
ΤΕΛΧΙΝΙΣ (Τσιμισίρης Μ.): Λορέντζου Κ., Τερζίου Φ., Γκίκα Α., Κουφομανώλη Ι., Χουσεϊν Ντ., Παρασκευά Β., Κωσταντάκη Ε., Κώτη Αγγ., Ζέρβα Ε., Αργυράκη Α., Αμορανίτη Ν.

Νέα μεγάλη βολή από τον Μάρκο Μέμα στη σφύρα!