Ομάδα διάκρισης για τον Ίκαρο

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΚΕ 298 ΦΟΡΕΣ

Πολλές οι επιτυχίες για τους οδηγούς από τον Ίκαρο στο 2ο αγώνα του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Moto Cross στις Σέρρες

Μετά από την καταπληκτική παρουσία των οδηγών του Ίκαρου στη Χαλκίδα, ήρθε να προστεθεί άλλη μία ακόμη στις Σέρρες, για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Moto Cross. Σε μια πίστα που δεν θύμιζε σε τίποτα τις…λασπομαχίες σ’ αυτήν της Εύβοιας, οι οδηγοί της Λέσχης Μοτοσικλέτας από τη Ρόδο, απέδειξαν ότι αυτή τη στιγμή τα Δωδεκάνησα διαθέτουν αν όχι την καλύτερη, ίσως μία από τις κορυφαίες ομάδες MotoCross στην Ελλάδα.

Στη συνάντηση έλαβαν μέρος συνολικά 105 οδηγοί. Απ’ αυτούς, οι 89 οδηγοί ανήκουν στην Ελληνική Ομοσπονδία (Α.ΜΟΤ.Ο.Ε.) και 16 έρχονται από την Βουλγαρία (οι αγωνιζόμενοι που δεν ανήκουν στην Ελληνική Ομοσπονδία δεν βαθμολογούνται).

Στη μεγάλη κατηγορία (ΜΧ1) ο Νίκος Λυρίου και ο Άρης Τσαρνάς πήραν εναλλάξ στα δύο σκέλη την τρίτη και τέταρτη θέση. Το οδηγικό δίδυμο του Ικάρου της κατηγορίας ΜΧ1 δεν δείχνει να ικανοποιείται με την εδραίωσή του στις θέσεις 3 και 4 αλλά έχει αρχίσει να έχει βλέψεις και για ψηλότερα, αφού οι διαφορές στους χρόνους με τους Κουζή και Κοντολέτα έχουν μικρύνει αρκετά σε σχέση με τον 1ο αγώνα.

Στην ΜΧ2, μετά την απουσία του Βασίλη Χρυσοχού λόγω τραυματισμού, μοναδικοί εκπρόσωποι για τον Ίκαρο ήταν οι οδηγοί της ΜΧ2Τ, Φραγκίσκος Ζούνης και Παναγιώτης Αλετράς. Ο Φραγκίσκος πήρε την 1η θέση και στα δύο σκέλη για την ΜΧ2Τ, ενώ στη συνολική κατάταξη της ΜΧ2 πήρε την 12η και την 16η στα δύο σκέλη (7η και 11η της βαθμολογούμενης κατάταξης). Ο Παναγιώτης πήρε την 5η θέση και στα δύο σκέλη της ΜΧ2Τ αλλά δυστυχώς δεν κατάφερε να διακριθεί στην γενική βαθμολογία της ΜΧ2.

Στην Κατηγορία ΟΡΕΝ, ο Σταμάτης Λυρίου καθάρισε από νωρίς την πρώτη θέση και στα δύο σκέλη στερώντας τις όποιες ελπίδες των διεκδικητών του (Δημολιάνη και Τομαρά) για διεκδίκηση της πρώτης θέσης, ενώ ο Φίλιππας Γιακουμάκης με σταθερή οδήγηση πήρε την 5η και την 4η θέση στα δύο σκέλη αντίστοιχα (4η και στα δύο σκέλη της βαθμολογούμενης κατάταξης)
Καλές επιδόσεις είχε και ο Φίλιππας Γιακουμάκης στην πόλη της Μακεδονίας

Φτάνοντας στο τέλος της ημέρας, υπήρξε και μια…έκπληξη, αφού και οι έξη αθλητές του Ίκαρου κατέλαβαν θέσεις μέσα στην πρώτη εξάδα. Κατηγορία ΜΧ1 3ος Λυρίου Νίκος, 4ος Άρης Τσαρνάς. Κατηγορία ΜΧ2Τ 1ος Φραγκίσκος Ζούνης, 5ος Παναγιώτης Αλετρας. Κατηγορία ΟΡΕΝ 1ος Λυρίου Σταμάτης, 4ος Γιακουμάκης Φίλιππας.
Στη βαθμολογία των σωματείων, ο Ίκαρος όχι μόνο διατήρησε την πρώτη θέση αλλά αύξησε και τη διαφορά του από το δεύτερο στην κατάταξη σωματείο (η βαθμολογία δεν είναι επίσημη)