Πρωτιά για Κώστογλου/Χατζηνικολάου

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΚΕ 132 ΦΟΡΕΣ

Αναδείχθηκαν πρωταθλητές Ελλάδος για το μπιτς βόλεϊ στην κατηγορία Κ-19 στους τελικούς του Regional της Κερατέας

Η στέψη των πρωταθλητών Ελλάδας U19 έγινε την Κυριακή το απόγευμα στο Δημοτικό Στάδιο Κερατέας, όπου ολοκληρώθηκαν οι τελικοί του Πανελληνίου πρωταθλήματος Μπιτς βόλεϊ Εφήβων - Νεανίδων 2015.

Έπειτα από συναρπαστικούς αγώνες, στους έφηβους, οι αθλητές από την Κω, Στέφανος Κώστογλου και Δημήτρης Χατζηνικολάου στον μεγάλο τελικό επικράτησαν με 2-0 σετ (21-18, 21-12) των Επιτροπάκη Θ./ Μιχελάκη Γ. από την Κρήτη και αναδείχθηκαν Πρωταθλητές Ελλάδας 2015.

Ιδιαίτερα χαρούμενος ήταν μετά το τέλος των αγώνων ο προπονητής των πρωταθλητών Δωδεκανήσου Αλκιβιάδης Χατζηνικολάου που τόνισε:

«Ήταν μια σημαντική επιτυχία για μας αν αναλογισθεί κανείς πως και τα δυο τα παιδιά και ο Στέφανος και ο Δημήτρης είναι μόλις 16 ετών κι αγωνίσθηκαν με μεγαλύτερα ηλικιακά παιδιά.

Παρόλα αυτά μπορώ να πω πως βελτιωνόντουσαν από αγώνα σε αγώνα, μάθαιναν από τα λάθη τους και έφτασαν στον τελικό παίζοντας πολύ καλό μπίτς βόλεϊ. Τώρα θα προετοιμασθούν όσο γίνεται καλύτερα για να πάνε με τα χρώματα της Εθνικής στην Ρίγα της Λετονίας στις 4 Αυγούστου στο πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Κατηγορίας τους».

Στέφανος Κώστογλου και Δημήτρης Χατζηνικολάου πήραν την πρώτη θέση στην Κατηγορία U-19 και …φεύγουν για πανευρωπαϊκό

Σάββας Ορφανίδης: «Ο Φοίβος θέλει πάντα να πρωταγωνιστεί!»