Κοίταξε στα μάτια ο Κολοσσός τον Παναθηναϊκό 64-77 (φωτορεπορτάζ)

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΚΕ 438 ΦΟΡΕΣ

Ενθαρρυντική εμφάνιση έκανε ο Κολοσσός H Hotels απέναντι στον Παναθηναϊκό για τη 17η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων και κοίταξε στα μάτια τον αντίπαλό του, κοντράροντάς τον στα ίσια. Το τελικό 64-77 ήρθε δύσκολα για τους φιλοξενούμενους στο κατάμεστο Βενετόκλειο ενώ αμφότερες οι ομάδες κέρδισαν το χειροκρότημα των φιλάθλων.

Η ομάδα της Ρόδου ήταν αρκετά ανταγωνιστική, κατάφερε να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη 21-20 με τρίποντο του Κέλβιν Λιούις στην εκπνοή ενώ με νέο σουτ τριών πόντων (από τον Σωτήρη Μανωλόπουλο) το σκορ έμεινε ισόπαλο μέχρι το 13' (24-24).

Το μαρκάρισμα του Ραντούλιτσα ήταν ένα σοβαρό πρόβλημα για τον Κολοσσό και ο Παναθηναϊκός με σερί 9-0 ξέφυγε με 24-33 ενώ η ψαλίδα άνοιξε μέχρι το +14 (28-32). Και πάλι στην εκπνοή του δεκαλέπτου, το τρίποντο του Τρέβορ Ρέλεφορντ έκανε το 34-44 αλλά οι "θαλασσί" δεν σταμάτησαν εκεί...

Το τρίτο δεκάλεπτο είχε τον ίδιο γρήγορο ρυθμό με τα προηγούμενα και οι γηπεδούχοι ανταποκρίθηκαν φτάνοντας στην ισοφάριση (46-46) ενώ θα μπορούσαν να πάρουν και το προβάδισμα ωστόσο ορισμένα λάθη στις λεπτομέρειες έδωσαν την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό (με συνεχόμενες βολές) να χτίσει σιγά σιγά και πάλι μία διαφορά (51-61).

Κάθε φορά που προσπαθούσε ο Κολοσσός να πλησιάσει κατεβάζοντας τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο, ο Παναθηναϊκός είχε λύσεις είτε με τον Ραντούλιτσα είτε με τον Φελντέιν κι ήλεγχε έστω και με μία κάποια δυσκολία το παιχνίδι. Παρότι αγχώθηκε, πήρε το ματς με 77-64 χάρη σε καλάθι του Γκιστ ακριβώς στην εκπνοή του χρόνου.

Δεκάλεπτα: 21-20, 34-44(ημιχρ.), 51-61, 64-77

Διαιτητές: Χριστοδούλου, Τζαφλέρης, Τσούνας

Κολοσσός H Hotels (Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 5(1), Μπιλλής, Μανωλόπουλος 5(1), Ντέιβις 7, Γεωργαλλής 3(1), Λίντεν 7(1), Ρέλεφορντ 14(1), Αγγελάκος, Αχόνεν 2, Σαλούστρος 7(1), Μακ Γκι 10, Λιούις 5(1).

Παναθηναϊκός (Τζόρτζεβιτς): Χέινς 2, Πάβλοβιτς 1, Γιάνκοβιτς 15, Φώτσης 3(1), Ραντούλιτσα 15, Φελντέιν 20(3), Διαμαντίδης 4, Γκιστ 5, Καλάθης 6, Παπαγιάννης 6.

Κι ο Λούκα Μπραΐκοβιτς τον… χαβά του στο Αλεξάνδρειο!