Live ο τελικός του κυπέλλου Δωδεκανήσου, ανάμεσα σε Διαγόρα και Ιάλυσο

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΚΕ 1347 ΦΟΡΕΣ

Παρακολουθήστε ζωντανά την εξέλιξη του σημερινού 65ου τελικού του κυπέλλου Δωδεκανήσου "Αυγουστίνος" από το Δημοτικό Στάδιο της Ρόδου, ανάμεσα στον Διαγόρα και τον Ιάλυσο.

Παρά την πλούσια ιστορία των δύο συλλόγων, είναι η πρώτη φορά που θα συγκρουστούν σε τελικό της διοργάνωσης.

Ο "γηραιός" που μετράει 12 κατακτήσεις (σ.σ. η μια ως Ένωση Ρόδου/Διαγόρα), θα συμμετέχει για 18η φορά ως φιναλίστ, ενώ ο "τοξοβόλος" που έχει τέσσερα τρόπαια στον θεσμό (σ.σ. το ένα ως ΓΑΣ Αναγέννηση/Ιάλυσος), θα έχει παρουσία για 8η φορά στην ιστορία του σε τελικό.

Η ομάδα του Ιάλυσου θα υπερασπιστεί μάλιστα τον τίτλο που κατέκτησε πέρσι με 2-0 απέναντι στη Ρόδο, ενώ ο Διαγόρας συμμετέχει ξανά για πρώτη φορά μετά το 2004 όταν και είχε νικήσει στα πέναλτι με 4-2 την ΑΕ Κω.

Οι συνθέσεις με τις οποίες ξεκινούν οι δύο ομάδες:

Διαγόρας: Δαρζέντας, Μπαούρης, Φωτεινής, Παϊζάνος, Κιοσέογλου (115' Τσαγκάρης), Χατζηφούντας, Γεωργιάδης, Μαριάς, Καρπαθάκης (120' Γκινής), Μπερνιδάκης (75' Καλημέρης), Πεταυράκης.
Ιάλυσος: Λουτριώτης, Σταυλάς (91' Χειμωνέττος Κ.), Αθανασίου Π., Αθανασίου Α., Φυλακούρης, Ρεκλείτης, Παφιάκης, Σπάρταλης (66' Μαθιός), Μαρίνου, Φονσέκα, Κοιλιάρας (112' Χατζηκοσμάς).

* Διατητής της αναμέτρησης είναι ο κ. Δημαράκης με βοηθούς τους Σταυρούλια και Μοσχάτο.

Φάσεις

7' Ο Ιάλυσος άνοιξε το σκορ, όταν ο Φονσέκα επιχείρησε σέντρα-σουτ από δεξιά, ο Δαρζέντας απέκρουσε και ο Μαρίνου από κοντά έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.

18' Δίλεπτη διακοπή στον αγώνα. Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης ο διαιτητής Δημαράκης ζήτησε να κατέβει πανό που είχε αναρτηθεί από την Θύρα 6 και έγραφε "οπαδοί ρουφιάνοι, με αρχηγό νεκροθάφτη... ρόδα είναι...", ενώ έγιναν και εκκλήσεις από τα μεγάφωνα. Ωστόσο λίγη ώρα αργότερα αναρτήθηκε και πάλι στα κάγκελα, με αποτέλεσμα να υπάρξει νέα διακοπή.

25' Η πρώτη ουσιαστική απειλή από τον Διαγόρα στο παιχνίδι. Ο Κιοσέογλου εκτέλεσε φάουλ από δεξιά και ο Λουτριώτης απέκρουσε εκπληκτικά σε κόρνερ. Η εκτέλεσή του έγινε από τον Γεωργιάδη, αλλά την κεφαλιά του Χατζηφούντα ακολούθησε νέα απόκρουση του τερματοφύλακα του Ιάλυσου σε κόρνερ.

35' Ισοφάρισε σε 1-1 ο Διαγόρας με απίστευτη εκτέλεση φάουλ του Κιοσέογλου σχεδόν από το κέντρο του γηπέδου, στο δεξί "παραθυράκι" του Λουτριώτη.

39' Κάθετη του Γεωργιάδη για τον Μπερνιδάκη, έδιωξε με τα πόδια ο τερματοφύλακας του Ιάλυσου.

45' Σουτ του Γεωργιάδη έξω από την περιοχή, λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

45'+3' Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου νέα κάθετη του Κιοσέογλου για τον Μπερνιδάκη, πρόλαβε την τελευταία στιγμή και έδιωξε ο Λουτριώτης.

* Με 1-1 έληξε το πρώτο ημιχρόνου του τελικού. Ο Ιάλυσος ξεκίνησε δυναμικά το παιχνίδι και προηγήθηκε στο σκορ, αλλά μετά τα μισά του πρώτου μέρους ο Διαγόρας ισορρόπησε, κατάφερε να ισοφαρίσει στο 35', ενώ είχε και τις τρεις πιο αξιοσημείωτες φάσεις από εκείνο το σημείο και μετά, έως και τη λήξη του ημιχρόνου για να πάρει κεφάλι στο σκορ.

** Στο ημίχρονο του αγώνα πραγματοποιήθηκε η βράβευση από την Ένωση Ποδοσφαιρικών Σωματείων Δωδεκανήσου στον χορηγό του θεσμού, την επιχείρηση "Αυγουστίνος", ενώ απονεμήθηκε τιμητική πλακέτα και στην πρωταθλήτρια Ελλάδος στο μπάσκετ με καρότσι, Γ.Σ. Δωδεκάνησος. Μάλιστα και ο πρόεδρος του Διαγόρα, Κώστας Στεφανίδης, τους δώρισε μια φανέλα του συλλόγου.

59' Ο Διαγόρας έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Πεταυράκη με 2η κίτρινη κάρτα, για μαρκάρισμα στον Σταυλά. Την πρώτη κίτρινη την είχε δεχτεί στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους επίσης για μαρκάρισμα.

69' Νέα διακοπή στο παιχνίδι για έκκληση από τα μεγάφωνα, αφού αναρτήθηκε ξανά το ίδιο πανό από την Θύρα 6.

74' Γυριστό σουτ του Μαρίνου λίγο πάνω από την εστία του Δαρζέντα.

75' Ωραία προσπάθεια του Παφιάκη, που μπήκε στην περιοχή και σούταρε άουτ.

90+ Έληξε με έξι λεπτά καθυστέρηση η κανονική διάρκεια του αγώνα. Οι δύο ομάδες θα αναζητήσουν τη νίκη στην ημίωρη παράταση.

94' Η πρώτη καλή στιγμή στην παράταση. Εκτέλεση φάουλ του Κιοσέογλου, έδιωξε με δυσκολία ο Λουτριώτης.

105' Έληξε το πρώτο ημίχρονο της παράτασης, χωρίς να έχει αλλάξει το σκορ (1-1).

113' Απομένουν πλέον δέκα λεπτά για να λήξει και η παράταση και είναι πλέον ορατό το ενδεχόμενο οι δύο ομάδες να λύσουν τις διαφορές τους στα πέναλτι.

120' Έληξε και η παράταση οι δύο ομάδες οδηγούνται στα πέναλτι.