Ο Ροδίτης Λεονάρντο Κούτρης έδωσε σπουδαία πρόκριση στον ΠΑΣ Γιάννινα στο Europa League!

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΚΕ 2615 ΦΟΡΕΣ

Ακόμη μια σπουδαία στιγμή απόψε για τον Ροδίτη ποδοσφαιριστή Λεονάρντο Κούτρη, ο οποίος με γκολ δικό του στην παράταση έδωσε την πρόκριση στον ΠΑΣ Γιάννινα στα play off του Europa League, ένα βήμα πριν από την φάση των ομίλων.

Ο 21χρονος ποδοσφαιριστής που ξεκίνησε από τις ακαδημίες της Νίκης Ρόδου, δύο ημέρες πριν από τα γενέθλιά του έκανε το καλύτερο δώρο στον εαυτό του και στους συμπαίκτες του, αφού με δικό του γκολ στην παράταση στον επαναληπτικό με την Οντ στην Νορβηγία μείωσε σε 3-1 για τους Ηπειρώτες και σε συνδυασμό με τη νίκη με 3-0 στον πρώτο αγώνα στην έδρα τους, πέρασαν επιτυχώς από την 3η προκριματική φάση του Europa League.

Ο Κούτρης που μπήκε αλλαγή στο 66' στην θέση του Φερφελή, κατάφερε να σκοράρει με πλασέ μέσα από την περιοχή στο 98' της παράτασης, δίνοντας το φιλί της ζωής στην ομάδα του. Προηγουμένως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν το σκορ του πρώτου αγώνα με τέρματα των Νορτκβέλε (στο 55' με πέναλτι), Ακαμπουέζε (57') και Ρουντ (89').

Ο Ροδίτης ποδοσφαιριστής έχασε την ευκαιρία να βρει δίχτυα για δεύτερη φορά, αφού έστειλε την μπάλα στο δοκάρι στο 110' με ωραίο φαλτσαριστό σουτ. Έστω κι έτσι όμως η βραδιά ολοκληρώθηκε ονειρεμένα τόσο για τον ίδιο, όσο και για τον ΠΑΣ Γιάννινα που συνεχίζει την φετινή του πορεία στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Με 28 μετάλλια επέστρεψαν οι «Πιγκουίνοι» από τη Χαλκίδα!