Αργούν ακόμη οι... μάχες για Ρεμπούλη και Κυριακοπούλου

Λίγα μόλις 24ωρα έχουν απομείνει για την έναρξη του σπουδαιότερου αθλητικού γεγονότος στον πλανήτη, τους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Το Ρίο παρά τα όποια προβλήματα, θα ανοίξει αύριο τις πύλες του και θα υποδεχθεί χιλιάδες αθλητές απ’ όλο τον κόσμο. Η τελετή έναρξης θα γίνει στις 1.30 ώρα Ελλάδος στο επιβλητικό Μαρακανά, με την ελληνική ομάδα να ανοίγει την παρέλαση σ’ αυτήν.

Όπως παραδοσιακά συμβαίνει τα αγωνίσματα του στίβου, θα διεξαχθούν τη δεύτερη εβδομάδα των αγώνων (12-21/8) με τη συμμετοχή 25 Ελλήνων αθλητών και αθλητριών.
Σχετικώς με τις δύο αθλήτριες από δωδεκανησιακά σωματεία που θα βρεθούν στους αγώνες, να σημειωθεί πως η Ουρανία Ρεμπούλη (ΓΣΝ Λέρου) θα συμμετάσχει στο Μαραθώνιο την Κυριακή 14 Αυγούστου, 15.30 ώρα Ελλάδος ενώ η Νικόλ Κυριακοπούλου (ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009) θα ριχτεί στη…μάχη των προκριματικών του επί κοντώ δύο μέρες αργότερα στις 15.45.

Πάντως, η Νικόλ Κυριακοπούλου συνεχίζει τις θεραπείες μετά και τον τραυματισμό της για να είναι σε θέση να διεκδικήσει άλλη μια φορά θέση στο βάθρο.

Το πρόγραμμα (ώρες Ελλάδας) και οι ελληνικές παρουσίες:
Παρασκευή (12/8)
15.30 Δισκοβολία (Α) πρ. α΄ γκρουπ
15.35 100 μ. εμπ. (Γ) 7αθλου Υφαντίδου
16.05 Σφαιροβολία (Γ) πρ.
16.10 800 μ. (Α) πρ.
16.50 Ύψος 7αθλου Υφαντίδου
16.55 Δισκοβολία (Α) πρ. β΄ γκρουπ
17.10 10.000 μ. (Γ) Τελικός Παππά
17.55 100 μ. (Γ) πρώτος γύρος
 
20.30 20χλμ βάδην (Α) Τελικός Παπαμιχαήλ
02.30 (13/8) 1.500 μ. (Γ) πρ.
02.35 Σφαιροβολία (Γ) 7αθλου Υφαντίδου
02.40 Σφυροβολία (Γ) πρ. α΄ γκρουπ
03.05 400 μ. (Α) πρ.
03.20 Μήκος (Α) πρ. Τεντόγλου
04.00 Σφαιροβολία (Γ) Τελικός
04.05 200 μ. 7αθλου Υφαντίδου
04.10 Σφυροβολία (Γ) πρ. β΄ γκρουπ
04.40 100 μ. (Γ) πρ.
 
 

Ένα καλό πλασάρισμα θέλει με τη συμμετοχή της στο μαραθώνιο η Ουρανία ΡεμπούληΈνα καλό πλασάρισμα θέλει με τη συμμετοχή της στο μαραθώνιο η Ουρανία Ρεμπούλη


Σάββατο (13/8)
15.30 100 μ.  (Α) Α΄ γύρος
15.40 Τριπλούν (Γ) πρ. Παπαχρήστου
16.05 3.000 μ. στιπλ (Γ) πρ.
16.50 Δισκοβολία (Α)  Τελικός
17.00 400 μ . (Γ) πρ. Βασιλείου
17.45 Μήκος 7αθλου Υφαντίδου
18.00 100 μ. (Α) πρ.
 
02.00 (14/7) Ακοντισμός 7αθλου α΄ γκρουπ Υφαντίδου
02.20 Επί κοντώ (Α) πρ. Φιλιππίδης
02.30 400 μ. (Α) Ημ.
02.50 Μήκος (Α) Τελικός
03.00 100  μ. (Γ) Ημ.
03.15 Ακοντισμός 7αθλου β΄ γκρουπ Υφαντίδου
03.25 10.000 μ. (Α) Τελικός
04.05 800 μ. (Α) Ημ.
04.35 100 μ. (Γ) Τελικός
04.53 800 μ. 7αθλου Υφαντίδου
 
Κυριακή (14/8)
15.30 Μαραθώνιος (Γ) Τελικός Ρεμπούλη, Ρήγα, Βλαχάκη
 
02.30 (15/8) Ύψος (Α) πρ. Μπανιώτης
02.35 400 μ . (Γ) Ημ.
02.55 Τριπλούν (Γ) Τελικός
03.00 100 μ. (Α) Ημ.
03.30 1.500  μ. (Γ) Ημ.
04.00 400 μ. (Α) Τελικός
04.25 100 μ. (Α) Τελικός
 
Δευτέρα (15/8)
15.30 Τριπλούν (Α) πρ.
15.35 200 μ. (Γ) πρ. Μπελιμπασάκη
16.25 3.000 μ . στιπλ (Α) πρ.
16.40 Σφυροβολία (Γ) Τελικός
17.15 3.000 μ . στιπλ (Γ) Τελικός
17.30 400  μ. εμπ. (Α) πρ.
 
02.30 (16/8) Δισκοβολία (Γ) πρ. Α΄ γκρουπ Αναγνωστοπούλου
02.35 Επί κοντώ (Α) Τελικός
02.40 110 μ. εμπ. (Α) πρ. Δουβαλίδης
03.30 400 μ. εμπ. (Γ) πρ.
03.50 Δισκοβολία (Γ) πρ. Β΄ γκρουπ Αναγνωστοπούλου
04.25 800 μ. (Α) Τελικός
04.45 400 μ. (Γ) Τελικός
 
Τρίτη (16/8)
15.30 5.000 μ. (Γ) πρ.
15.45 Επί κοντώ (Γ) πρ. Στεφανίδη, Κυριακοπούλου
15.50 Τριπλούν (Α) Τελικός
16.30 1.500 μ. (Α) πρ.
17.05 100 μ. εμπ. (Γ) πρ. Πεσιρίδου
17.20 Δισκοβολία (Γ) Τελικός
17.50 200 μ. (Α) πρ. Τσάκωνας
 
02.30 (17/8) Υψος (Α) Τελικός
02.35 Ακοντισμός (Γ) πρ. Α΄ γκρουπ
02.40 110 μ. εμπ. (Α) Ημ.
03.05 Μήκος (Γ) πρ. Αλεξούλη
03.10 400 μ. εμπ. (Γ) Ημ.
03.35 400 μ. εμπ. (Α) Ημ.
03.50 Ακοντισμός (Γ) πρ. Β΄ γκρουπ
04.00 200 μ. (Γ) Ημ.
04.30 1.500 μ. (Γ) Τελικός
04.45 110 μ. εμπ. (Α) Τελικός
 
Τετάρτη (17/8)
15.30 100 μ. 10αθλου
15.40 Σφυροβολία (Α) πρ. Α΄ γκρουπ Αναστασάκης
16.05 5.000 μ. (Α) πρ.
16.35 Μήκος 10αθλου
16.55 800 μ. (Γ) πρ.
17.05 Σφυροβολία (Α) πρ. Β΄ γκρουπ Αναστασάκης
17.50 3.000 μ. στιπλ (Α) Τελικός
18.15 Σφαιροβολία 10άθλου
 
23.45 Ύψος 10αθλου
02.30 (18/8) Ακοντισμός (Α) πρ. Α΄ γκρουπ
02.45 100 μ. εμπ. (Γ) Ημ.
03.15 Μήκος (Γ) Τελικός
03.20 400 μ. 10αθλου
03.55 Ακοντισμός (Α) πρ. Β’ γκρουπ
04.00 200 μ. (Α) Ημ.
04.30 200 μ. (Γ) Τελικός
04.55 100 μ. εμπ. (Γ) Τελικός
 
Πέμπτη (18/8)
15.30 110 μ. εμπ. 10αθλου
15.55 Σφαιροβολία (Α) πρ. Σκαρβέλης
16.00 Ύψος (Γ) πρ.
16.25 Δισκοβολία 10άθλου α΄ γκρουπ
17.20 4Χ100 μ. (Γ) πρ.
17.40 Δισκοβολία 10άθλου β΄ γκρουπ
17.40 4Χ100 μ. (Α) πρ.
18.00 400 μ. εμπ. (Α) Τελικός
19.25 Επί κοντώ 10άθλου
00.35 (19/8) Ακοντισμός 10αθλου α΄ γκρουπ
01.45 Ακοντισμός 10άθλου β΄ γκρουπ
02.30 Σφαιροβολία (Α) Τελικός
02.45 1.500 μ. (Α) Ημ.
03.10 Ακοντισμός (Γ) Τελικός
03.15 800 μ. (Γ) Ημ.
03.45 1.500 μ. 10αθλου
04.15 400 μ. εμπ. (Γ) Τελικός
04.30 200 μ. (Α) Τελικός
 
Παρασκευή (19/8)
14.00 50χλμ βάδην (Α) Παπαμιχαήλ
 
20.30 20χλμ βάδην (Γ) Ντρισμπιώτη, Τσινοπούλου
02.30 Επί κοντώ (Γ) Τελικός
02.40 4Χ400 μ. (Γ) πρ.
03.05 Σφυροβολία (Α) Τελικός
03.10 4Χ400 μ. (Α) Τελικός
03.40 5.000 μ. (Γ) Τελικός
04.15 4Χ100 μ. (Γ) Τελικός
04.35 4Χ100 μ. (Α) Τελικός
 
Σάββατο (20/8)
02.30 Ύψος (Γ) Τελικός
02.55 Ακοντισμός (Α) Τελικός
03.00 1.500 μ. (Α) Τελικός
03.15 800 μ. (Γ) Τελικός
03.30 5.000 μ. (Α) Τελικός
04.00 4Χ400 μ. (Γ) Τελικός
04.35 4Χ400 μ. (Α) Τελικός
 
Κυριακή (21/8)
15.30 Μαραθώνιος (Α) Μερούσης, Καλομοίρης