Κολλημένοι στην οθόνη για τις προσπάθειες Ρεμπούλη και Κυριακοπούλου

Ο στίβος των Ολυμπιακών Αγώνων στο Ρίο θα ξεκινήσει την Παρασκευή 12 Αυγούστου και παραδοσιακά θα συγκεντρώσει πάνω του τα βλέμματα των περισσότερων φίλων της διοργάνωσης.

Τα πρωινά προγράμματα -που θα περιλαμβάνουν και οκτώ τελικούς εντός Σταδίου- ξεκινούν συνήθως στις 09:30 (15:30 Ελλάδος) και τα απογευματινά στις 20:30 τοπική ώρα (02:30 ξημερώματα επόμενης ημέρας για Ελλάδα)

Την Κυριακή 14 Αυγούστου το πρωί διεξάγεται μόνο ο Μαραθώνιος Γυναικών και μια βδομάδα μετά, 21 του μήνα, όταν και θα ολοκληρωθούν οι Αγώνες, μόνο ο Μαραθώνιος Ανδρών. Δεν υπάρχει πρωινό πρόγραμμα το Σάββατο 20 Αυγούστου ενώ την Παρασκευή 19 του μήνα το πρωί γίνονται μόνο τα 50χλμ βάδην Ανδρών και ακολούθως τα 20χλμ βάδην Γυναικών.

Μεταξύ όλων όσοι θα συμμετάσχουν είναι η Ουρανία Ρεμπούλη στο μαραθώνιο αλλά και η Νικόλ Κυριακοπούλου στο επί κοντώ, ως αθλήτριες του ΓΣΝ Λέρου και του ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 αντιστοίχως. Την Κυριακή 14 Αυγούστου στις 15.30 ώρα Ελλάδος θα αγωνιστεί η Ουρανία Ρεμπούλη και δύο μέρες μετά η Νικόλ Κυριακοπούλου στα προκριματικά του επί κοντώ, 15.45 ώρα Ελλάδος.

Η ΕΡΤ1 θα καλύψει ζωντανά το στίβο και επιπλέον επαναλήψεις των απογευματινών (που με τις 6 ώρες διαφοράς θα είναι κατά κύριο λόγο από τις 2 ως τις 5 η ώρα τα ξημερώματα για την Ελλάδα) θα έχει η ΕΡΤ2 πριν τη μετάδοση των επόμενων πρωινών αγωνισμάτων (μεσημέρι για Ελλάδα). Ειδική μετάδοση θα υπάρξει για τον τελικό του επί κοντώ γυναικών από την ΕΡΤ3.

Η ανακοίνωση της ΕΡΤ:
"Η ΕΡΤ1 θα μεταδίδει τα κεντρικά αθλήματα (στίβο, κολύμβηση, κ.ά.) καθώς και τις Τελετές Έναρξης και Λήξης, η ΕΡΤ2 μετατρέπεται σε αμιγώς ολυμπιακό κανάλι, καλύπτοντας όλα τα υπόλοιπα αθλήματα με 24ωρο ολυμπιακό πρόγραμμα και με έμφαση κυρίως στις ελληνικές συμμετοχές, ενώ και η ΕΡΤ3 θα μεταδίδει καθημερινά 15 ώρες απευθείας πρόγραμμα ολυμπιακών αγώνων.

Η ERT HD θα μεταδώσει σε εικόνα υψηλής ευκρίνειας, το 24ωρο πρόγραμμα των αγώνων που θα μεταδίδονται και μέσω της ΕΡΤ-2.
Η Δημόσια Ραδιοτηλεόραση θα καλύψει τους Ολυμπιακούς Αγώνες και διαδικτυακά, αναμεταδίδοντας για τους εντός Ελλάδος χρήστες τα ολυμπιακά αθλήματα, μέσα από την υπηρεσία WebTV, από τα τρία αθλητικά διαδικτυακά κανάλια, ενώ συνεχή πληροφόρηση για ό,τι συμβαίνει στους αγώνες θα προσφέρει η δημοσιογραφική ομάδα του www.ert.gr.

Σε ολυμπιακή τροχιά μπαίνει και η ΕΡΑ Σπορ, το αθλητικό ραδιόφωνο της ΕΡΤ, με ειδικώς διαμορφωμένο 24ωρο πρόγραμμα μεταδόσεων και εκπομπών, σε ανοιχτή γραμμή με το Ρίο και τους απεσταλμένους της ΕΡΤ".

Αναλυτικά οι ώρες μετάδοσης του στίβου:
Παρασκευή 12/8
15:30 - 19:10 Πρωινά
20:25 - 22:00 βάδην 20χλμ Α
02:10 - 05:28 Απογευματινά

Σάββατο 13/8
11:10-14:35 επανάληψη - ΕΡΤ2
15:30-18:55 Πρωινά
01:50-05:20 (12/8) Απογευματινά 13/8

Κυριακή 14/8
11:40-15:00 επανάληψη - ΕΡΤ2
15:30-18:30 Μαραθώνιος Γ
02:00-04:30 (15/8) Απογευματινά 14/8

Δευτέρα 15/8
12:30-14:55 επανάληψη - ΕΡΤ2
15:20 - 18:13 Πρωινά
02:00 - 04:53 (16/8) Απογευματινά 15/8

Τρίτη 16/8
12:00-14:55 επανάληψη - ΕΡΤ2
15:20-18:43 Πρωινά
02:00-04:53 (17/8) Απογευματινά 16/8

Τετάρτη 17/8
13:00-15:50 επανάληψη - ΕΡΤ2
15:20-19:00 Πρωινά
01:10-05:00 (17/8) Απογευματινά 16/8

Πέμπτη 18/8
12:00-15:50 επανάληψη - ΕΡΤ2
15:20-18:30 Πρωινά
01:20-04:38 (17/8) Απογευματινά 18/8

Παρασκευή 19/8
11:30-14:50 επανάληψη - ΕΡΤ2
14:00-18:20 βάδην 50χλμ
20:30-22:20 βάδην 20χλμ Γ
02:00-04:48 (20/8) Απογευματινά 19/8
02:20-04:30 (20/8) επικοντώ Γ - ΕΡΤ3

Σάββατο 20/8
12:00-14:50 επανάληψη - ΕΡΤ2
02:00-05:05 Απογευματινά

Κυριακή 21/8
12:15-15:20 επανάληψη - ΕΡΤ2
15:20-18:18 Μαραθώνιος Α

Η ελληνική ομάδα που θα πάρει μέρος στους 31ους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Ρίο ντε Τζανέιρο:
Άνδρες
Λυκούργος Τσάκωνας (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος- 200 μ.) 20.09/20.34
Κώστας Δουβαλίδης (ΣΚΑ Δράμας- 110 μ εμπ.) 13.33/13.38
Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ (ΑΟ Μυκόνου -20χλμ βάδην) 1.21.12/1.21.33
Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ (ΑΟ Μυκόνου- 50χλμ βάδην)3.49.56/-
Κώστας Μπανιώτης (Ολυμπιάδα Κομ.- Υψος) 2,34 μ./2,25 μ.

Κώστας Φιλιππίδης (Πανελλήνιος ΓΣ- επί κοντώ) 5,91 μ./5.70 μ.
Μιλτιάδης Τεντόγλου (ΓΕ Γρεβενών- Μήκος) 8,19 μ./8,19 μ.
Νίκος Σκαρβέλης (ΓΣ Τρικάλων- Σφαιροβολία) 20,61 μ./20,61 μ.
Μιχάλης Αναστασάκης (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος -Σφυροβολία) 77,08 μ./77,08 μ.
Χριστόφορος Μερουσης (ΦΟ Βροντάδων- Μαραθώνιος) 2.19.00/-
Μιχάλης Καλομοιρης (ΟΣΦΠ - Μαραθώνιος) 2.29.30/-

Γυναίκες
Μαρία Μπελιμπασάκη (Σητειακός- 200 μ.) 23.03/23.03
Ειρήνη Βασιλείου (ΓΕ Ηρακλείου - 400 μ.) 52.12/52.12
Αλεξία Πάππας (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος - 10.000 μ) 31.46.85/31.46.85
Ουρανία Ρεμπούλη (ΓΣ Νέων Λέρου - Mαραθώνιος) 2.39.52/-
Σοφία Ρήγα (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος- Μαραθώνιος) 2.39.10/-
Παναγιώτα Βλαχάκη (ΓΑΣ Ιλισός Αθηνών -Μαραθώνιος) 2.43.00/2.43.00
Ελισάβετ Πεσιρίδου (ΓΣ Κηφισιάς- 100μ εμπ) 12.93/12.93

Κατερίνα Στεφανίδη (ΑΟ Φιλοθέης- Επί κοντώ) 4,86 μ./4,86 μ.
Νικόλ Κυριακοπούλου (Κάμειρος Ρόδου- Επί κοντώ) 4,83 μ./4,75 μ.
Χάιδω Αλεξούλη (Πελασγός Λάρισας- Μήκος) 6,78 μ./6,78 μ.
Βούλα Παπαχρήστου (ΑΕΚ- τριπλούν) 14,73 μ./14,73 μ.
Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου (ΑΕΚ- Δισκοβολία) 61,40 μ./59,76 μ.
Αντιγόνη Ντρισμπιώτη (ΣΟΑ Φωκιανός Καρδ.- 20χλμ βάδην) 1.30.56/1.30.56
Παναγιώτα Τσινοπούλου (ΓΣ Βέλος Παλαιού Φαλήρου - 20χλμ βάδην) 1.33.47/1.33.47
Σοφία Υφαντίδου (Παναξιακός ΑΟ- 7αθλο) 6.113 β./6.025 β.