Ξεκίνημα σήμερα για το στίβο στο Ρίο

Σήμερα με τα προκριματικά της δισκοβολίας Ανδρών ξεκινάει το πρόγραμμα του στίβου στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο, 15.30 ώρα Ελλάδος. Η με καταγωγή από τη Ρόδο, Ελληνοαμερικάνα δρομέας, Αλεξία Παππά θα λάβει μέρος στον τελικό των 10.000μ. στις 17.10 ενώ μεθαύριο στις 15.30 η Ουρανία Ρεμπούλη, αθλήτρια του ΓΣΝ Λέρου, θα σταθεί στην εκκίνηση του μαραθωνίου.

Η Νικόλ Κυριακοπούλου που ξεπέρασε τον τραυματισμό της, βρίσκεται στο Ρίο έτοιμη για νέες διακρίσεις και θ’ αγωνιστεί την Τρίτη. Τα προκριματικά του επί κοντώ θα ξεκινήσουν στις 15.45 και η αθλήτρια του ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 θέλει ένα καλό άλμα με πρόκριση στον τελικό που θα γίνει χαράματα Παρασκευής για την Ελλάδα.  
Οι συμμετοχές για την Ελλάδα:

Άνδρες
Λυκούργος Τσάκωνας (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος- 200 μ.) 20.09/20.34
Κώστας Δουβαλίδης (ΣΚΑ Δράμας- 110 μ εμπ.) 13.33/13.38
Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ (ΑΟ Μυκόνου -20χλμ βάδην) 1.21.12/1.21.33
Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ (ΑΟ Μυκόνου- 50χλμ βάδην)3.49.56/-

Κώστας Μπανιώτης (Ολυμπιάδα Κομ.- Ύψος) 2,34 μ./2,25 μ.
Κώστας Φιλιππίδης (Πανελλήνιος ΓΣ- επί κοντώ) 5,91 μ./5.70 μ.
Μιλτιάδης Τεντόγλου (ΓΕ Γρεβενών- Μήκος) 8,19 μ./8,19 μ.

Νίκος Σκαρβέλης (ΓΣ Τρικάλων- Σφαιροβολία) 20,61 μ./20,61 μ.
Μιχάλης Αναστασάκης (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος -Σφυροβολία) 77,08 μ./77,08 μ.
Χριστόφορος Μερούσης (ΦΟ Βροντάδων- Μαραθώνιος) 2.19.00/-
Μιχάλης Καλομοιρης (ΟΣΦΠ - Μαραθώνιος) 2.29.30/-

Γυναίκες
Μαρία Μπελιμπασάκη (Σητειακός- 200 μ. ) 23.03/23.03
Ειρήνη Βασιλείου (ΓΕ Ηρακλείου - 400 μ.) 52.12/52.12
Αλεξία Παππά (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος - 10.000 μ) 31.46.85/31.46.85
Ουρανία Ρεμπούλη (ΓΣ Νέων Λέρου - Mαραθώνιος) 2.39.52/-
Σοφία Ρήγα (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος- Μαραθώνιος) 2.39.10/-
Παναγιώτα Βλαχάκη (ΓΑΣ Ιλισός Αθηνών -Μαραθώνιος) 2.43.00/2.43.00
Ελισάβετ Πεσιρίδου (ΓΣ Κηφισιάς- 100μ εμπ) 12.93/12.93

Κατερίνα Στεφανίδη (ΑΟ Φιλοθέης- Επί κοντώ) 4,86 μ./4,86 μ.
Νικόλ Κυριακοπούλου (Κάμειρος Ρόδου- Επί κοντώ) 4,83 μ./4,75 μ.
Χάιδω Αλεξούλη (Πελασγός Λάρισας- Μήκος) 6,78 μ./6,78 μ.

Βούλα Παπαχρήστου (ΑΕΚ- τριπλούν) 14,73 μ./14,73 μ.
Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου (ΑΕΚ- Δισκοβολία) 61,40 μ./59,76 μ.
Αντιγόνη Ντρισμπιώτη (ΣΟΑ Φωκιανός Καρδ.- 20χλμ βάδην) 1.30.56/1.30.56
Παναγιώτα Τσινοπούλου (ΓΣ Βέλος Παλαιού Φαλήρου - 20χλμ βάδην) 1.33.47/1.33.47
Σοφία Υφαντίδου (Παναξιακός ΑΟ- 7αθλο) 6.113 β./6.025 β.

Το πρόγραμμα των αγώνων:
Παρασκευή (12/8)
15.30 Δισκοβολία (Α) πρ. α΄ γκρουπ
15.35 100 μ. εμπ. (Γ) 7αθλου Υφαντίδου
16.05 Σφαιροβολία (Γ) πρ.
16.10 800 μ. (Α) πρ.
16.50 Ύψος 7αθλου Υφαντίδου

16.55 Δισκοβολία (Α) πρ. β΄γκρουπ
17.10 10.000 μ. (Γ) Τελικός Παππά
17.55 100 μ. (Γ) πρώτος γύρος
20.30 20χλμ βάδην (Α) Τελικός Παπαμιχαήλ
02.30 (13/8) 1.500 μ. (Γ) πρ.

02.35 Σφαιροβολία (Γ) 7αθλου Υφαντίδου
02.40 Σφυροβολία (Γ) πρ. α΄ γκρουπ
03.05 400 μ. (Α) πρ.

03.20 Μήκος (Α) πρ. Τεντόγλου
04.00 Σφαιροβολία (Γ) Τελικός
04.05 200 μ. 7αθλου Υφαντίδου
04.10 Σφυροβολία (Γ) πρ. β΄ γκρουπ
04.40 100 μ. (Γ) πρ.

Σάββατο (13/8)
15.30 100 μ.  (Α) Α΄γύρος
15.40 Τριπλούν (Γ) πρ. Παπαχρήστου
16.05 3.000 μ. στιπλ (Γ) πρ.
16.50 Δισκοβολία (Α)  Τελικός
17.00 400 μ . (Γ) πρ. Βασιλείου
17.45 Μήκος 7αθλου
18.00 100 μ. (Α) πρ.

02.00 (14/7) Ακοντισμός 7αθλου α΄ γκρουπ Υφαντίδου
02.20 Επί κοντώ (Α) πρ. Φιλιππίδης
02.30 400 μ. (Α) Ημ.
02.50 Μήκος (Α) Τελικός
03.00 100  μ. (Γ) Ημ.

03.15 Ακοντισμός 7αθλου β΄ γκρουπ Υφαντίδου
03.25 10.000 μ. (Α) Τελικός
04.05 800 μ. (Α) Ημ.
04.35 100 μ. (Γ) Τελικός
04.53 800 μ. 7αθλου Υφαντίδου

Κυριακή (14/8)
15.30 Μαραθώνιος (Γ) Τελικός Ρεμπούλη, Ρήγα, Βλαχάκη
02.30 (15/8) Ύψος (Α) πρ. Μπανιώτης

02.35 400 μ . (Γ) Ημ.
02.55 Τριπλούν (Γ) Τελικός

03.00 100 μ. (Α) Ημ.
03.30 1.500  μ. (Γ) Ημ.
04.00 400 μ. (Α) Τελικός
04.25 100 μ. (Α) Τελικός

Δευτέρα (15/8)
15.30 Τριπλούν (Α) πρ.
15.35 200 μ. (Γ) πρ. Μπελιμπασάκη
16.25 3.000 μ . στιπλ (Α) πρ.
16.40 Σφυροβολία (Γ) Τελικός

17.15 3.000 μ . στιπλ (Γ) Τελικός
17.30 400  μ. εμπ. (Α) πρ.
02.30 (16/8) Δισκοβολία (Γ) πρ. Α΄γκρουπ Αναγνωστοπούλου
02.35 Επί κοντώ (Α) Τελικός

02.40 110 μ. εμπ. (Α) πρ. Δουβαλίδης
03.30 400 μ. εμπ. (Γ) πρ.
03.50 Δισκοβολία (Γ) πρ. Β΄ γκρουπ Αναγνωστοπούλου
04.25 800 μ. (Α) Τελικός
04.45 400 μ. (Γ) Τελικός

Τρίτη (16/8)
15.30 5.000 μ. (Γ) πρ.
15.45 Επί κοντώ (Γ) πρ. Στεφανίδη, Κυριακοπούλου
15.50 Τριπλούν (Α) Τελικός

16.30 1.500 μ. (Α) πρ.
17.05 100 μ. εμπ. (Γ) πρ. Πεσιρίδου
17.20 Δισκοβολία (Γ) Τελικός
17.50 200 μ. (Α) πρ. Τσάκωνας
02.30 (17/8) Ύψος (Α) Τελικός

02.35 Ακοντισμός (Γ) πρ. Α΄ γκρουπ
02.40 110 μ. εμπ. (Α) Ημ.
03.05 Μήκος (Γ) πρ. Αλεξούλη
03.10 400 μ. εμπ. (Γ) Ημ.
03.35 400 μ. εμπ. (Α) Ημ.

03.50 Ακοντισμός (Γ) πρ. Β΄ γκρουπ
04.00 200 μ. (Γ) Ημ.
04.30 1.500 μ. (Γ) Τελικός
04.45 110 μ. εμπ. (Α) Τελικός

Τετάρτη (17/8)
15.30 100 μ. 10αθλου
15.40 Σφυροβολία (Α) πρ. Α΄γκρουπ Αναστασάκης
16.05 5.000 μ. (Α) πρ.

16.35 Μήκος 10αθλου
16.55 800 μ. (Γ) πρ.
17.05 Σφυροβολία (Α) πρ. Β΄ γκρουπ Αναστασάκης
17.50 3.000 μ. στιπλ (Α) Τελικός

18.15 Σφαιροβολία 10άθλου
23.45 Ύψος 10αθλου
02.30 (18/8) Ακοντισμός (Α) πρ. Α΄ γκρουπ
02.45 100 μ. εμπ. (Γ) Ημ.
03.15 Μήκος (Γ) Τελικός
03.20 400 μ. 10αθλου

03.55 Ακοντισμός (Α) πρ. Β’ γκρουπ
04.00 200 μ. (Α) Ημ.
04.30 200 μ. (Γ) Τελικός
04.55 100 μ. εμπ. (Γ) Τελικός

Πέμπτη (18/8)
15.30 110 μ. εμπ. 10αθλου
15.55 Σφαιροβολία (Α) πρ. Σκαρβέλης
16.00 Ύψος (Γ) πρ.

16.25 Δισκοβολία 10άθλου α΄ γκρουπ
17.20 4Χ100 μ. (Γ) πρ.
17.40 Δισκοβολία 10άθλου β΄ γκρουπ
17.40 4Χ100 μ. (Α) πρ.
18.00 400 μ. εμπ. (Α) Τελικός

19.25 Επί κοντώ 10άθλου
00.35 (19/8) Ακοντισμός 10αθλου α΄ γκρουπ
01.45 Ακοντισμός 10άθλου β΄ γκρουπ
02.30 Σφαιροβολία (Α) Τελικός
02.45 1.500 μ. (Α) Ημ.

03.10 Ακοντισμός (Γ) Τελικός
03.15 800 μ. (Γ) Ημ.
03.45 1.500 μ. 10αθλου
04.15 400 μ. εμπ. (Γ) Τελικός
04.30 200 μ. (Α) Τελικός

Παρασκευή (19/8)
14.00 50χλμ βάδην (Α) Παπαμιχαήλ
20.30 20χλμ βάδην (Γ) Ντρισμπιώτη, Τσινοπούλου

02.30 Επί κοντώ (Γ) Τελικός
02.40 4Χ400 μ. (Γ) πρ.
03.05 Σφυροβολία (Α) Τελικός

03.10 4Χ400 μ. (Α) Τελικός
03.40 5.000 μ. (Γ) Τελικός
04.15 4Χ100 μ. (Γ) Τελικός
04.35 4Χ100 μ. (Α) Τελικός

Σάββατο (20/8)
02.30 Ύψος (Γ) Τελικός
02.55 Ακοντισμός (Α) Τελικός
03.00 1.500 μ. (Α) Τελικός
03.15 800 μ. (Γ) Τελικός
03.30 5.000 μ. (Α) Τελικός
04.00 4Χ400 μ. (Γ) Τελικός
04.35 4Χ400 μ. (Α) Τελικός

Κυριακή (21/8)
15.30 Μαραθώνιος (Α) Μερούσης, Καλομοίρης