«Υπερηχητικοί» οι Κώοι διεθνείς

Με νίκες ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους στον α΄ γύρο οι Εθνικές ομάδες Παίδων, Κορασίδων στους προκριματικούς ομίλους του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος U18 που διεξάγεται στο Μπρνο της Τσεχίας.

Οι Δημήτρης Χατζηνικολάου, Πέτρος Κώστογλου νίκησαν με 2-0 τους Πολωνούς Σάμπλοβιτς/Τσίεσλακ, αλλά η ήττα από τους Τσέχους Ρούλισεκ/Τέτζελε που είναι από τα φαβορί της Κατηγορίας  τους άφησε στη 2η θέση.

Με τις νίκες τους αυτές οι Χατζηνικολάου/Κώστογλου, αλλά και τα κορίτσια  Κλέπκου/Κουρτίδου κατέλαβαν τη 2η θέση στη βαθμολογία και ξεκίνησαν ήδη να αντιμετωπίζουν  ομάδες που πήραν την 2η θέση στον πρώτο γύρο των νοκ άουτ αγώνων που ξεκίνησαν χθες.

Έτσι η ελληνική ομάδα αντιμετώπισε χθες  στον 1ο γύρο των νοκ άουτ τους Βούλγαρους Χαντζίσκι, Ζαμφίροφ στις 11:40. Οι διεθνείς μας από την Κω πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση και όντας «καλά διαβασμένοι» κέρδισαν με 2-0 σετ (21-12 και 21-17) δείχνοντας πώς έχουν περιθώρια να πάνε ακόμα ψηλότερα.

Χθες το απόγευμα  επρόκειτο να αντιμετωπίσουν τους  Ρώσους Γκορμπένκο, Ιβάνοφ.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα και η βαθμολογία

Πέμπτη 11/8
Σάμπλοβιτς/Τσίεσλακ – Ρούλισεκ/Τέτζελε 1-2 (12-21, 21-17, 9-15)
Χατζηνικολάου/Κώστογλου - Τσισμάζια/Μάκουτσα 2-0 (21-12, 21-16)
Χατζηνικολάου/Κώστογλου - Ρούλισεκ/Τέτζελε 0-2 (18-21, 14-21)
Σάμπλοβιτς/Τσίεσλακ - Τσισμάζια/Μάκουτσα 2-0 (21-12, 21-16)

Παρασκευή 12/8
Τσισμάζια/Μάκουτσα - Ρούλισεκ/Τέτζελε 1-2 (17-21, 21-14, 12-15)
Σάμπλοβιτς/Τσίεσλακ - Χατζηνικολάου/Κώστογλου 0-2 (21-23, 15-21)

Βαθμολογία
1.Ρούλισεκ/Τέτζελε (6-2) 6
2.Χατζηνικολάου/Κώστογλου (4-2) 5
3.Σάμπλοβιτς/Τσίεσλακ (3-4) 4
4.Τσισμάζια/Μάκουτσα (0-6) 3

ΚΛΕΠΚΟΥ ΚΟΥΡΤΙΔΟΥ
Οι Κλέπκου, Κουρτίδου επικράτησαν με 2-0 των Κύπριων Λεωνίδου, Κολοκοτρώνη (οι οποίες πήραν την 3η θέση και την πρόκριση).

Στον πρώτο γύρο των νοκ άουτ αγώνων η Εθνική κορασίδων αντιμετώπισε τις  Πινέιρο, Κάστρο από την Πορτογαλία τις οποίες νίκησε με 2-0 σετ (21-15 και 21-11) ενώ αμέσως μετά κοντραρίστηκε  με τις Πάσκεβιτς, Κοβάλσκαγια τις οποίες επίσης νίκησε με το ίδιο σκορ 2-0. (21-14, 21-17)  από την Λιθουανία, ενώ ένα ματς πριν τα ημιτελικά επρόκειτο χθες να αντιμετωπίσει τις Ρωσίδες Κοζαντέϊ και Φεντιούνοβα.