Ώρα του απόπλου  για την «Aegean Regatta»

Στη μαρίνα του Porto Carras Grand Resort έχει ήδη συγκεντρωθεί η πλειοψηφία των 74 σκαφών που παίρνουν μέρος στην Aegean Regatta, στο διεθνή ιστιοπλοϊκό αγώνα που διοργανώνουν η Γενική Γραμματεία Αιγαίου και Νησιωτικής Πολιτικής μαζί με την Επιτροπή Ανοιχτής Θαλάσσης της Ελληνικής Ιστιοπλοϊκής Ομοσπονδίας.

Εκεί σήμερα το πρωί στις 10 θα ανοίξουν πανιά για τη Μύρινα της Λήμνου και το πρώτο σκέλος του αγώνα, απόστασης 65 ναυτικών μιλίων. Εκτός, όμως, από το αγωνιστικό της σκέλος, η Οργανωτική Επιτροπή της Aegean Regatta έχει προγραμματίσει μία σειρά παράλληλων εκδηλώσεων στα νησιά – σταθμούς του αγώνα, με ελεύθερη συμμετοχή όχι μόνο για τους ιστιοπλόους αλλά και για τους κατοίκους.

Στη Μύρινα της Λήμνου

Δευτέρα 22 Αυγούστου

20:00 Τελετή απονομής επάθλων πρώτης ιστιοδρομίας στην πλατεία του Δημαρχείου Λήμνου και μουσική βραδιά με τοπικά συγκροτήματα των Αφών Δημήτρη Μαυράκη και Κυριάκου Γκουβέντα

Παράλληλη έκθεση τοπικών προϊόντων από τοπικούς φορείς

Στον Άγιο Ευστράτιο

Τρίτη 23/8

Υποδοχή των σκαφών από τις γυναίκες του νησιού με κεράσματα τοπικών προϊόντων

20:00 Τελετή απονομή επάθλων δεύτερη ιστιοδρομίας στην πλατεία του Δημαρχείου Αγ. Ευστρατίου

Μουσική βραδιά με τοπικά συγκροτήματα

Καθ’ όλη τη διάρκεια της ημέρας θα είναι ανοιχτό το Μουσείο Δημοκρατίας.

Στο Μόλυβο της Λέσβου

Τετάρτη 24 Αυγούστου

Συναυλία στο λιμάνι, στις 21.00 με τον Γεράσιμο Ανδρεάτο. Η συναυλία διοργανώνεται από το Δήμο Λέσβου και η είσοδος είναι ελεύθερη.

Πέμπτη 25η Αυγούστου

13:00 Day Party στο Congas με προσφορά ελαφρού γεύματος από το κατάστημα

18:00 Barbeque Party στο Olive Press

20:00 Απονομές επάθλων στην πισίνα του Olive Press

21:00 Μουσική εκδήλωση από το Δήμο Λέσβου, Συναυλία στο Θέατρο του Δημαρχείου "Οι Μαβί Χορδές της Λύρας" (Είσοδος ελεύθερη)

Στη Μυτιλήνη της Λέσβου

Παρασκευή 26/8

21:30 Night Sfinaki Party στο Beach Bar Plaz στην ακτή Τσαμάκια με προσφορές από το κατάστημα για τους ιστιοπλόους

Σάββατο 27/8

19:30-20:30 Διαγωνισμός ενδυμασίας πληρωμάτων
20:30 Απονομές επάθλων και τελετή λήξης
21:30 Δεξίωση στη Μαρίνα Μυτιλήνης με μπουφέ

Μέγας χορηγός στη Ρεγκάτα του Αιγαίου, είναι η εταιρία τηλεπικοινωνιών COSMOTE, που θα συντροφεύει τα πληρώματα και τους φίλους του θεσμού για τρίτη συνεχόμενη φορά, αποδεικνύοντας τη στήριξη της, στο ναυταθλητισμό και στους κατοίκους του Αιγαίου. Χορηγοί είναι επίσης, το Porto Carras Grand Resort, η Setup και η Περιφέρεια Βορείου Αιγαίου.

Συντονιστής όμιλος της Aegean Regatta 2016 είναι ο Ιστιοπλοϊκός Ομιλος Μυτιλήνης και συνδιοργανωτές οι: Α.Σ.Ι.Α.Θ. Ρόδου, A.O. Aιγαίου, N.O. Xίου, N.O. Σάμου, Ν.Ο. Καρλοβάσου, Λ.Ο.Ι.Α.Θ. Μυτιλήνης, Ν.Ο.Λέρου, και Ι.Ο.Χίου.

Στο σπουδαίο αυτόν αγώνα θα έχει εκπροσώπηση και ο ΑΣΙΑΘ Ρόδου με έμπειρα και ικανά πληρώματα, όπως είναι του APOLLON με προπονητή τον Πολυχρόνη Αληβάνη και του DAS BOOT, στο οποίο καπετανεύει ο Δημήτρης Σταμάτας.

Στο μήνυμα του ο Γενικός Γραμματέας Αιγαίου και Νησιωτικής Πολιτικής, κ. Ιωάννης Γιαννέλης - Θεοδοσιάδης αναφέρει: «Με ιδιαίτερη χαρά χαιρετίζω την φετινή διοργάνωση της Aegean Regatta 2016, έναν κορυφαίο ιστιοπλοϊκό αγώνα ανοιχτής θάλασσας, μιά διεθνή διοργάνωση που αποτελεί πλέον θεσμό στα ναυταθλητικά δρώμενα της χώρας.

Η Γενική Γραμματεία Αιγαίου και Νησιωτικής Πολιτικής ξεκίνησε από το 2001 (ως Υπουργείο Αιγαίου) να διοργανώνει αυτούς τους αγώνες σε συνεργασία με την Ελληνική Ιστιοπλοϊκή Ομοσπονδία και συνεχίζει για ακόμη μία χρονιά, σε πείσμα των καιρών, να στηρίζει αυτόν τον θεσμό, που έχει αποδείξει άλλωστε όχι μόνο ότι αντέχει στον χρόνο, αλλά και ότι συμβάλλει σημαντικά στην ανάπτυξη των νησιών μας αφού αποτελεί πόλο έλξης για ομάδες αλλά και λάτρεις της ιστιοπλοΐας από όλο τον κόσμο.

Η Aegean Regatta έχει καταφέρει όλα αυτά τα χρόνια, από το 2001 που ξεκίνησε μέχρι και σήμερα, να τονώσει τα ακριτικά νησιά μας, να φέρει σε επαφή ιστιοπλόους από την μια άκρη της Ελλάδας στην άλλη, αλλά και να δώσει την δυνατότητα σε πολλά ξένα πληρώματα να γνωρίσουν το νησιωτικό πολιτισμό.

Όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος, η Αegean Regatta εκτός από τους αγώνες περιλαμβάνει κι ένα πλούσιο πρόγραμμα καλλιτεχνικών και πολιτιστικών δραστηριοτήτων, για τους ιστιοπλόους, τους κατοίκους αλλά και τους επισκέπτες των νησιών.

Είμαι πεπεισμένος ότι για ακόμη μία χρονιά η Aegean Regatta θα επιβεβαιώσει την πολιτισμική αξία του θεσμού, ενός θεσμού διεθνούς εμβέλειας, που αποτελεί πόλο έλξης για την ανάπτυξη τουρισμού ειδικού ενδιαφέροντος στο Αρχιπέλαγος του Αιγαίου. Εύχομαι καλή επιτυχία σε όλες τις ομάδες!»

 

Το πρόγραμμα των αγώνων:

Ημερομηνία

Ημέρα

Περιγραφή

21-08-2016

Κυριακή

1η Ιστιοδρομία - Πόρτο Καρράς - Μύρινα

22-08-2016

Δευτέρα

Day Off

23-08-2016

Τρίτη

2η Ιστιοδρομία - Μύρινα - Αγ. Ευστράτιος

24-08-2016

Τετάρτη

3η Ιστιοδρομία - Αγ. Ευστράτιος - Μήθυμνα

25-08-2016

Πέμπτη

Day Off

26-08-2016

Παρασκευή

4η Ιστιοδρομία - Μήθυμνα - Μυτιλήνη

27-08-2016

Σάββατο

Inshore Αγώνες -  Τελετή Λήξης

Το σκάφος DAS BOOT με κυβερνήτη το Δημήτρη Σταμάτα θα συμμετάσχει από τον ΑΣΙΑΘ ΡόδουΤο σκάφος DAS BOOT με κυβερνήτη το Δημήτρη Σταμάτα θα συμμετάσχει από τον ΑΣΙΑΘ Ρόδου

Η ιστορία της διοργάνωσης
Η «Aegean Regatta» είναι μία διεθνής ιστιοπλοϊκή διοργάνωση που ξεκίνησε το 2001, έχοντας δύο βασικούς στόχους: Αφενός να δώσει την ευκαιρία στους ιστιοπλόους είτε της πρωτεύουσας είτε των νησιών να γνωρίσουν νησιά και προορισμούς που δύσκολα θα έπαιρναν απόφαση να επισκεφθούν και αφετέρου να τονώσει οικονομικά τις τοπικές κοινωνίες και να τους δώσει μία ευκαιρία ώστε να κερδίσουν τους επισκέπτες τους.

Το εγχείρημα αυτό ξεκίνησε από την Επιτροπής Ανοικτής Θάλασσας, της Ελληνικής Ιστιοπλοϊκής Ομοσπονδίας και το Υπουργείο Αιγαίου. Η προσπάθεια αυτή βρήκε υποστηρικτές και τους βασικούς ναυταθλητικούς ομίλους των ακριτικών νησιών, τον Α.Σ.Ι.Α.Θ Ρόδου, τον Λ.Ο.Ι.Α.Θ. της Λέσβου, τον Ναυτικό όμιλο Καρλοβασίου, τον Ναυτικό Όμιλο Σάμου και τον Ναυτικό Όμιλο Χίου. Όλοι αυτοί οι φορείς διοργάνωσαν την πρώτη Aegean Regatta και φρόντισαν να την μετατρέψουν σε θεσμό.

Από το 2001 μέχρι και σήμερα η «Aegean Regatta» πέρασε από τα νησιά, Λέσβο, Χίο, Οινούσσες, Σάμο, Λέρο, Ικαρία, Κώ, Σύμη, Ρόδο, Λήμνο, Σαμοθράκη, Άνδρο, Λειψούς, Πάτμο, Αστυπάλαια, Τήλο, Σκόπελο, Αμοργό, Κάλυμνο, Νίσυρο, Θάσο, Σύρο και Σκύρο και συνεχίζει να επισκέπτεται νέους προορισμούς. Κάθε χρόνο οι συμμετοχές των σκαφών αυξάνονταν και σταθεροποιήθηκαν περίπου στις 70 – 90, πλησιάζοντας κάποιες χρονιές και τις 100. Άμεση συνέπεια αυτής της συμμετοχής ήταν μία ετήσια μεταφορά περισσότερων των 1200 ιστιοπλόων από νησί σε νησί και κυρίως από νησιά που πολλές φορές ήταν ξεχασμένα απ’ όλους και απ’ όλα.

Η «Aegean Regatta» κατάφερε αυτά τα δώδεκα χρόνια να τονώσει τα ακριτικά νησιά, να φέρει σε επαφή ιστιοπλόους από την μια άκρη της Ελλάδας στην άλλη, αλλά και να δώσει την δυνατότητα σε πολλά ξένα πληρώματα να γνωρίσουν το νησιωτικό πολιτισμό. Μέσα σε αυτά τα έντεκα χρόνια μεγάλωσε μία γενιά ιστιοπλόων η οποία έμαθε ότι μπορεί να ταξιδεύει εύκολα το Αιγαίο, να έχει ποιοτικούς και αξιόπιστους αγώνες αλλά πάνω απ’ όλα κατάφερε να αναδείξει την ιστιοπλοΐα όχι μόνο ως μέσο διασκέδασης αλλά και ως μέσο προσφοράς και τρόπου ζωής.

Οι συμμετοχές στο φετινό αγώνα:

A/A

ΣΚΑΦΟΣ

RATING SYSTEM

ΟΜΙΛΟΣ

ΚΥΒΕΡΝΗΤΗΣ

1

CALEXICO

ORCI

ΙΟ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ

ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ ΑΝΙΤΣΑΚΗΣ

2

SUTTON BONINGTON

ORCI

ΙΟ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ

ΣΤΕΛΙΟΣ ΣΠΑΝΙΟΛΑΣ

3

SUN FIZZ

ORC CLUB

LOIATH

PALLIS IGNATIOS

4

ΑΔΡΑ

ORCI

ΝΑΟΒ

ΖΗΝΟΒΙΟΣ ΓΡΗΓΟΡΙΑΔΗΣ

5

ASTRAPI

ORCI

N.O.KAVALAS

GKRITZELAKIS CHRISTOFOROS

6

ORION

ORC CLUB

ΝΟΧΙΟΥ

ΜΠΕΛΕΓΡΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ

7

CODE ZERO VODAFONE

ORCI

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΚΟΣ ΌΜΙΛΟΣ ΧΙΟΥ

BELEGRIS MICHALIS

8

ΝΕΛΑ

ORC CLUB

Ο.Φ.Θ.ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ

ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΥ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ

9

WILD DEVIL BABY

IRC

SXM ST MAARTEN YACHT CLUB

BEN JELIC

10

EXIT

IRC

TURKISH OFFSHORE RACING CLUB

EMRE DERMAN

11

OXYGONON

IRC

N.C.THESSALONIKI

AKIS TSALIKIS

12

ΕΡΥΤΟΣ 2 COSMOTE

ORCI

YCP FALIRO

MANTHOS TSAVALOS

13

GIORGIO FURUNO ONDECK

ORC CLUB

YCP FALIRO

MANTHOS GEORGE

14

AEGEAN

ORC CLUB

Α. Ο. ΑΙΓΑΙΟΥ

ΚΑΒΟΥΡΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ

15

HAKUNA MATATA

ORC CLUB

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΚΟΣ ΌΜΙΛΟΣ ΧΙΟΥ

ΜΟΥΣΟΥΡΟΥΛΗΣ ΚΩΣΤΑΣ

16

FATA MORGANA

ORCI

IOVATH

KOSTAS ANASTASOPOULOS

17

GRANMAX

ORCI

Ν.Ο.Θ

ΠΡΙΤΣΟΥΛΗΣ ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

18

DRAGON

ORC CLUB

Ν.Ο.ΧΙΟΥ

ΜΥΤΑΚΙΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

19

ΝΗΡΗΙΔΑ

ORCI

ΝΟΘ

ΠΑΣΧΑΛΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ

20

BAXIMUS

IRC

ΟΦΘ

ΜΠΑΞΕΒΑΝΗΣ ΘΑΝΑΣΗΣ

21

KRAKEN

ORC CLUB

ΟΦΘ

ΜΑΡΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

22

ΜΕΛΤΕΜΙ

ORCI

N.O.XAΛΚΙΔΑΣ

ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΠΑΛΑΦΑΣ

23

KALLISTO

ORC CLUB

ΝΟ ΚΑΒΑΛΑΣ

ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΠΙΤΑΤΖΗΣ

24

MYTILANA

ORC CLUB

ΝΟΛΣ

ΓΙΩΡΓΟΣ ΓΙΑΚΟΥΛΑΚΗΣ

25

MATRAK II

IRC

MIYC

ORHAN OZDAS

26

ΝΙΚΗ

ORC CLUB

Ν.Ο. ΑΜΦΙΘΕΑΣ

ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΛΕΒΕΝΤΗΣ

27

ST.ANNA

IRC

SAILING CENTR

VLAS KADETOV

28

MAMMA AIUTO

ORCI

IOVATH

ATHANASIOS STERGIANOS

29

VIVAT

IRC

FIRSOV SAILING

YURY FIRSOV

30

APOLLON

ORC CLUB

ΑΣΙΑΘ ΡΟΔΟΥ

ΠΟΛΥΧΡΟΝΗΣ ΑΛΗΒΑΝΗΣ

31

ΧΙΜΑΙΡΑ

ORC CLUB

Ν.Ο.ΚΑΒΑΛΑΣ

ΚΑΡΑΒΑΣ ΙΩΑΝΗΣ

32

QUASAR-ΚΡΕΣΤΑ

ORC CLUB

Ι.Ο.ΧΑΛΚΙΔΑΣ

ΣΠΥΡΟΣ ΠΑΝΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

33

BLUE DOG III

ORC CLUB

ΝΑΟΚΘ

AVRAMIDIS VASILIS

34

ΝΕΑΡΧΟΣ

ORC CLUB

Ι.Ο.ΡΕΘΥΜΝΟΥ

ΜΙΧΑΛΗΣ ΒΑΣΙΛΑΚΗΣ

35

ΠΑΡΑΛΟΣ

ORCI

ΝΟΘ

ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΚΑΡΑΜΗΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

36

ΑΝΑΤΕΛΟΥΣΑ ΑΦΡΟΔΙΤΗ

ORCI

ΝΟΘ

ΓΙΩΡΓΟΣ ΑΥΓΕΡΙΝΟΣ

37

PHEVOS

ORC CLUB

ΛΟΙΑΘ

Κ. ΦΕΡΒΕΛΗΣ

38

ΩΚΥΑΛΟΣ V

ORC CLUB

ΟΘΑΚ ΚΑΒΑΛΑΣ

ΣΟΦΙΤΣΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

39

TOTEM PLUS (GIN PALACE)

IRC

IYC (ISRAEL)

AZRIEL RAHAV

40

OCEANOS

ORC CLUB

Ν.Ο. ΚΑΒΑΛΑΣ - ΠΟΝΑΘΑ (ΚΥΠΡΟΣ)

ΚΩΣΤΑΣ ΨΥΛΛΙΔΗΣ (TEAM ANERADA - CYPRUS)

41

ATHINA

ORC CLUB

LOIATH

VASILEIOS TSIMOPOULOS

42

AGIA IRINI

ORC CLUB

N.C.TH.

VARVAROUSIS MICHAIL

43

TOMAHAWK

ORC CLUB

NOTK

P.SKARMEAS

44

NEMEA

ORC CLUB

N.O.A.TH

STYLIANOS KASTERAS

45

MANOULI TOO

ORC CLUB

ΝΟΤΚ

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΘΕΟΔΩΡΙΔΗΣ

46

EQUINOX

ORC CLUB

Ν.Α.Ο.Κ.Θ.

ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΤΣΙΚΙΔΗΣ

47

ΠΡΙΓΚΙΠΙΣΣΑ ΤΗΣ ΛΗΜΝΟΥ

ORC CLUB

ORC CLUB

AΡΙΣΤΕΙΔΗΣ ΤΖΑΝΕΡΟΣ

48

ADONIS

ORC CLUB

IOVATH

ΚΩΣΤΒΑΡΑΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ

49

CORRENTE

ORC CLUB

L.O.I.A.TH

IAKOVOS MOURAS

50

DAS BOOT

ORC CLUB

Α.Σ.Ι.Α.Θ ΡΟΔΟΥ

ΣΤΑΜΑΤΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

51

AEOLIAN TOO

ORC CLUB

Ι.Ο. ΕΠΑΡΧΙΑΣ ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΥ

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΠΕΤΡΟΥ

52

ΩΚΥΡΡΟΗ

ORC CLUB

ΝΑΥΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΣΑΜΟΥ

ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΑΞΙΩΤΗΣ

53

ΣΑΜΙΑ

ORC CLUB

ΝΑΥΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΣΑΜΟΥ

ΧΡΗΣΤΟΣ ΒΑΛΑΤΣΟΣ

54

ΕΚΤΩΡ

ORC CLUB

ΛΟΙΑΘ

ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ ΜΥΡΣΙΝΙΑΣ

55

SEQUENTIA

ORC CLUB

CHANIA SAILING CLUB

BEN BASELEY-WALKER

56

ILIANA

ORC CLUB

OTHA KAVALAS

STANIMIR KOSTOV

57

IPSIPILI AEGEAS YACHTING

ORC CLUB

OTHA KAVALAS

STATHIS SOFITSIS

58

ΤΣΥΜΑΤΟΛΗΓΗ

IRC

ΝΑΟΒ

ΑΝΔΡΟΝΙΚΟΣ ΘΑΝΟΣ

59

SWAN

ORC CLUB

ΛOΙΑΘ

ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ ΆΛΚΗΣ

60

HAKUNA MATATA

ORCI

IOVATH

ΦΩΤΗΣ ΣΤΑΥΡΙΔΗΣ

61

ΟΝΑΡ

ORC CLUB

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ

ΠΑΠΑΪΑΚΩΒΟΥ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ

62

FOLIE A DEUX

ORC CLUB

OTHA KAVALAS

KONSTANTIN ZAIMOV

63

DIMITRA

ORC CLUB

NILO AIOLOS FILOKTITIS

KOUFIDIS NIKOLAOS

64

ΚΑΤΕΡΙΝΑ

ORC CLUB

Ν,Ο.ΚΑΒΑΛΑΣ

ΓΙΑΝΝΑΚΟΥΔΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ

65

CALYPSO

ORC CLUB

ΝΑΥΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΚΑΒΑΛΑΣ

TOTYU TOTEV

66

ELISAVET

ORC CLUB

LOIATH

ΤΑΛΛΑΣ ΝΙΚΟΣ

67

VENTUS

ORCI

ΝΑΣ

ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΛΟΥΒΑΣ

68

TRINITY

ORC CLUB

Y.C.ZELL AM SEE AUSTRIA

KRAHER WALTER

69

COURRIER DU COEUR

IRC

VODNIC

ARBUZOV ANDREY

70

BELKA

ORC CLUB

AQUAREALTEAM

ROMAN

71

ΑΦΡΟΔΙΤΗ - SOLARIS

ORC CLUB

ΝΑΣΠΟΡ

ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΗΛΙΩΤΗΣ

72

WINDWALKER

ORCI

YSC NESSEBAR

ALEXANDER ALEXANDROV

73

ASSANTE

ORC CLUB

ΟΘΑΚ

ΑΛΚΙΒΙΑΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ

74

ΒΟΡΡΑΣ

ORCI

ΝΟΑΘ

ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΜΕΤΑΞΙΩΤΗΣ

75

ΙΤΑΝΟΣ

ORC CLUB

ΝΟΚ

ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΚΑΡΒΟΥΝΙΔΟΥ

76

WILD DEVIL BABY

ORCI

ST.MAARTEN YACHT CLUB

BEN JELIC

77

ΣΟ.NI II

ORC CLUB

Ν.Ο.ΣΑΜΟΥ

ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ ΤΣΟΥΜΑΚΗΣ