Με νέα πρόσωπα η μικτή Δωδεκανήσου στο «Μεροπίς»!

Αρκετά δραστήριο υπήρξε για τη μικτή μας ομάδα των παίδων το καλοκαίρι καθώς πραγματοποίησε δύο ταξίδια στη Σάμο κι έδωσε συνολικά πέντε αγώνες τους οποίους κέρδισε απέναντι στις μικτές ομάδες των Τοπικών Επιτροπών Σάμου, Λέσβου, Χίου.

Σχεδόν δύο μήνες μετά την πρωτιά στο αναπτυξιακό τουρνουά νήσων Αιγαίου, που διοργάνωσε η Ομοσπονδία, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πηγαίνει στην Κω προκειμένου να δώσει μία νέα σειρά αγώνων, φιλικών αυτή τη φορά, αντιμετωπίζοντας τις παιδικές ομάδες μεγάλων συλλόγων, με πλούσια παράδοση στις ακαδημίες.

Το τριήμερο 2-4 Σεπτεμβρίου, η μικτή Δωδεκανήσου θ’ αντιμετωπίσει διαδοχικά τους Δούκα, Ίκαρο Καλλιθέας και Προμηθέα Πάτρας στο πλαίσιο του τουρνουά παίδων «Μεροπίς» που διοργανώνει ο Ιπποκράτης με τη συνεργασία του ΔΟΠΑΒΣ Κω. Οι υπεύθυνοι προπονητές, Βενέτης Θωμίδης και Δημήτρης Τζομάκας, ανακοίνωσαν τα ονόματα των δεκαπέντε αθλητών που θα στελεχώσουν το ρόστερ της.

Σε αυτό, υπάρχουν νέα πρόσωπα συγκριτικά με την αποστολή στη Σάμο για το τουρνουά Αιγαίου καθώς έχουν προσθεθεί παιδιά από την Κάλυμνο (Χατζάρας) και τη Λέρο (Γιαλλιζής). Έχει κληθεί επίσης και ο Ζαμάγιας του Ιπποκράτη ενώ η βασική απουσία είναι αυτή του Λευτέρη Πλευράκη ο οποίος μεταγράφηκε στο Δούκα από τον Ιπποκράτη.

Αναλυτικά:

ΟΝΟΜΑ                                    ΗΛΙΚΙΑ            ΥΨΟΣ            ΘΕΣΗ            ΟΜΑΔΑ

Ηλίας Μανιάς                                    13                         1.75            1            Ιάλυσος

Διονύσης Βαρβαρέσος            15                        1.85            3-4            Κολοσσός

Θεοδόσης Καπλανίδης            14                        1.77            1            Ιπποκράτης

Στέφανος Μπόζιτς                        15                        1.81            1-2            Ιάλυσος

Γαβριήλ Κωνσταντούρας            14                        1.80            2             Κολοσσός

Χουσεΐν Γιουσέμογλου            15                        1.90            4-5            Ιπποκράτης

Περικλής Κοντάκος                        15                        1.85            3-4            Ιάλυσος

Δημήτρης Νουμερόπουλος            15                        1.90            4-5            Ιάλυσος

Σταύρος Μώραλης                         15                        1.88            5            Κολοσσός

Θωμάς Βασιλείου                        14                        1.75            1            ΑΕ Δικαίου

Πέτρος Καραθωμάς                        15                        1.90            2-3            ΑΕ Δικαίου

Απόστολος Χατζημιχαήλ            14                        1.85            3-4            Ιπποκράτης

Σταύρος Χατζάρας                        15                        1.89            3-4            ΕΑΚΑ

Στέργος Ζαμάγιας                        15                        1.86            3-4            Ιπποκράτης

Στέλιος Γιαλλιζής                        15                        1.86            4-5            Πανιώνιος Λέρου

Την αποστολή της μικτής θα συνοδεύσει το πρωί της Παρασκευής στην Κω, η πρόεδρος της Τοπικής Επιτροπής ΕΟΚ Δωδεκανήσου, Ανδριάνα Μπαφίτη.