Ενθαρρυντική εμφάνιση ο Κολοσσός H Hotels στο πρώτο του φιλικό

Με νίκη και καλή εμφάνιση, για περίοδο προετοιμασίας, συνδύασε ο Κολοσσός H Hotels το πρώτο του φιλικό και μάλιστα μέσα στο Βενετόκλειο με αντίπαλο το Ρέθυμνο Cretan Kings (83-78).

Η ομάδα της Ρόδου φάνηκε αρκετά φρέσκια, παρά τις εντατικές προπονήσεις, έβγαλε μπόλικη ενέργεια στο παρκέ κι έβγαλε θετικά συμπεράσματα εν όψει του νέου πρωταθλήματος που αρχίζει στις 8 Οκτωβρίου.

Ένα αρκετά βασικό στοιχείο του παιχνιδιού του Κολοσσού H Hotels - στο πρώτο ημίχρονο περισσότερο - ήταν η υπομονή που έδειξε και ο τρόπος αντίδρασης στα πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας του Ρεθύμνου από την περιφέρεια το οποίο ξεκίνησε καλύτερα αλλά αυτό είχε περισσότερο να κάνει με το ότι είχε δώσει ήδη δύο φιλικά και είχε «ξεμουδιάσει».

Χάρη στα τρίποντα, είχε τα ηνία στο σκορ (3-8 στο 4’ και 15-20 στο 7’) αλλά ο Κολοσσός δεν το άφηνε να ξεφύγει, είτε απαντώντας με τον ίδιο τρόπο (τρεις διαφορετικοί παίκτες – Βασιλόπουλος, Χολ, Μπέρι – βρήκαν στόχο από τα 6.75μ.) είτε «χτυπώντας» κάτω από το καλάθι με τον εντυπωσιακό Ρέντικ.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν για τους γηπεδούχους πιο αρμονικό, αμυντικά και επιθετικά. Περιόρισαν στο …μισό την παραγωγικότητα του Ρεθύμνου που είχε βάλει σχεδόν 30π. στην α’ περίοδο ενώ ήταν αποτελεσματικοί στην τελική προσπάθεια με πληθώρα επιλογών (τρίποντο, λέι απ, κάρφωμα, επιθετικό ριμπάουντ). Το 35-40 έγινε με σερί 17-1, 52-41 στο 18’ με φόλοου του Μπέρι που έδειξε άνετος τόσο στο μακρινό σουτ όσο και στο ντράιβ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά. Ο Κολοσσός ξέφυγε 59-46 στο 23’ ύστερα από κερδισμένο αντιαθλητικό του Σαλούστρου και καλάθι του Ρέντικ. Μέχρι το 27’ το σκορ είχε «κολλήσει» στο 59-53 όμως δύο λεπτά αργότερα είχε γίνει 68-54 που ήταν και η μέγιστη διαφορά.

Ο Κολοσσός πέτυχε το πρώτο του καλάθι στην τελευταία περίοδο στο 34’ με τον Άχονεν (73-65) αλλά χαλάρωσε, λόγω κόπωσης, από κει και πέρα δίνοντας στο Ρέθυμνο να μειώσει στο τελικό 83-78.

Δεκάλεπτα: 23-29, 52-44(ημιχρ.), 71-59, 83-78

Διαιτητές: Διαμαντής, Ξανθός, Φάκαρος

Κολοσσός H Hotels (Λυκογιάννης): Χολ 8(2), Μπέρι 16(3), Σαλούστρος 5, Βασιλόπουλος 3(1), Ρέντικ 21, Γουάτσον 8, Άχονεν 9(1), Τσούκου 10(2), Αγγελάκος 3, Λιάπης, Γεωργαλλής, Παπαδάκης.

Ρέθυμνο Cretan Kings (Κωνσταντινίδης): Χριστοδούλου 11, Κώττας 4, Άρνολντ 14(2), Φιτζπάτρικ 13(2), Τάλτον 20(3), Καμπερίδης, Έντουαρντς 10(1), Ζάμπας 5(1), Γιαννόπουλος 1, Θεοδωρίδης.