Με την ίδια «ταρίφα» και στα επίσημα ο Διαγόρας

Σαν σε φιλικό προετοιμασίας έμοιαζε το χθεσινό παιχνίδι στη Λίνδο για την ομάδα του Διαγόρα, που στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Α’ κατηγορίας, φρόντισε ν’ αποδείξει πως θα είναι το αδιαφιλονίκητο φαβορί για την κατάκτηση του.

Χωρίς ιδιαίτερα υψηλή απόδοση, οι παίκτες του Ανδρέα Σταύρου, σημειώνοντας από δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο, έφτασαν στη νίκη με 4-0, ένα σκορ στο οποίο αρέσκονται να πετυχαίνουν από το ξεκίνημα της προετοιμασίας.

Από τη μεριά τους οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν στο πρώτο δεκάλεπτο του β’ ημιχρόνου, δημιούργησαν δύο καλές ευκαιρίες για να ξαναμπούν στο παιχνίδι, χωρίς όμως να τα καταφέρουν.

Φάσεις Γκολ:
1’ Σουτ του Κολιοκώστα έξω από της περιοχή, απέκρουσε δύσκολα στη γωνία του ο Κεφάλας.

3’ Ο Μαρίνου επιχείρησε σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

10’ Ο Γεωργαλλής βρέθηκε σε θέση τετ α τετ, πέρασε τον Χρυσανθή, αλλά το πλασέ του ήταν κακό, με αποτέλεσμα ο Παλομπάνι να προλάβει και να διώξει προ της γραμμής του τέρματος. Στην επιστροφή της μπάλας ο Μαθιός την έστειλε στα δίχτυα, αλλά το γκολ δε μέτρησε, καθώς ο σκόρερ σημειώθηκε σε θέση οφσάιντ.

18’ Ατομική ενέργεια του Κιοσέογλου από δεξιά, γύρισε τη μπάλα στο δεύτερο δοκάρι, όπου εκεί ο Μαθιός από κοντά και σε κενή εστία με πλασέ έγραψε το 0-1.

29’ Σέντρα του Πεταυράκη, ο Μαθιός στην κίνηση έπιασε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

45’ Με απευθείας εκτέλεση φάουλ έξω από την περιοχή, ο Κιοσέογλου έστειλε τη μπάλα στο «παραθυράκι» της εστίας του Χρυσανθή, σημειώνοντας το 0-2.

54’ Ο Παπαοικονόμου εκτέλεσε φάουλ, αναγκάζοντας τον Κεφάλα να πέσει στη γωνία του και ν’ αποκρούσει δύσκολα. Στην επιστροφή της μπάλας ο Χαρίτος έκανε νέο σουτ, αλλά ο Μαθιός που είχε γυρίσει στην άμυνα έδιωξε σωτήρια.

55’ Μετά από εκτέλεση κόρνερ και απομάκρυνση της μπάλας από τους αμυντικούς του Διαγόρα, η μπάλα επανήλθε στην περιοχή με τον Κολιοκώστα να γίνεται κάτοχος της, που με πλασέ την έστειλε να χτυπήσει στο αριστερό δοκάρι.

57’ Από αριστερά ο Χειμωνέττος έδωσε στον Μαθιό, που έκανε το πλασέ αλλά ο εξερχόμενος Χρυσανθής απέκρουσε με το σώμα.

67’ Σέντρα του Πεταυράκη από δεξιά, ο Μαθιός σαν σε προπόνηση αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή, με κεφαλιά έκανε το   0-3.

73’ Μετά από σύγχυση στην περιοχή των γηπεδούχων, η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Αναστασιάδη και ο διαιτητής Πατσιόπουλος έδειξε το σημείο του πέναλτι. Το εκτέλεσε ο Γεωργαλλής, διαμορφώνοντας το τελικό 0-4.

Καλύτεροι από τον Κλεόβουλο ήταν οι Χαρίτος, Παπαοικονόμου και Κολιοκώστας, ενώ από το Διαγόρα οι Μαθιός, Κιοσέογλου και Πεταυράκης.

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία των Πατσιόπουλου, Τσέτσου, Γιακουμάκη.

Συνθέσεις:
Κλεόβουλος: Χρυσανθής, Παλομπάνι (57’ Βίζλα), Αναστασιάδης, Γανωτάκης (62’ Τόμας), Κακλαμάνος Εμ., Πιτσουρδάκης, Χαρίτος, Παπαοικονόμου (76’ Ζερβός), Κουκουτσέλας, Κακλαμάνος Α., Κολιοκώστας.
Διαγόρας: Κεφάλας, Καλημέρης, Χειμωνέττος, Παπαδημήτρης, Αθανασίου Α. (76’ Κόρλος), Γεωργιάδης, Μαρίνου (70’ Τσαγκάρης), Κιοσέογλου, Γεωργαλλής, Μαθιός (80’ Αθανασίου Π.), Πεταυράκης.