Επιστροφή με χατ-τρικ για τον Μάλλιο

Μεγάλη η επιστροφή του Κώστα Μάλλιου στον Άρη, και το δείχνει το προχθεσινό αποτέλεσμα στον Αρχάγγελο, το 3-0, δηλαδή, με τον Αστέρα Παστίδας χάρις στο δικό του χατ τρικ. Αν και στην αρχή οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με σκοπό να απειλήσουν σημαντικά την εστία των «κιτρινόμαυρων», δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν ιδιαιτέρως σημαντική φάση.

Ο Άρης, παρόλα αυτά, είχε κλασικές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο αλλά δεν τις αξιοποίησε, κάτι που συνέβη στην επανάληψη. Το παιχνίδι τότε πήγε περισσότερο στη δύναμη με αποτέλεσμα τα συχνά φάουλ και τις διακοπές για διαμαρτυρίες. Σε μια απ’ αυτές, αποβλήθηκε, μάλιστα, ο Βασίλης Φαρμακαλής από τον πάγκο του Άρη.

Η είσοδος του Λαμπριανού, ο οποίος βοήθησε όσο μπορούσε αλλά και του ορεξάτου και ταλαντούχου νεαρού Παρδαλού έδωσε περισσότερη φρεσκάδα στον Άρη και την ευκαιρία στον Κώστα Μάλλιο να σκοράρει τρεις φορές από το 78’ έως το 86’, πετυχαίνοντας παράλληλα σπάνια σε εκτέλεση γκολ.

Φάσεις και γκολ
5’ Σέντρα του Κοντόγιαννου, και κεφαλιά κοντινή του Τσελεπίδη, χωρίς ν’ απειλήσει την εστία του Ροδανάκη.

12’ Σουτ του Πάπα έξω από την περιοχή, πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

14’ Ο Λολάκης έκανε το πλασέ από πλάγια και έστειλε την μπάλα λίγο άουτ.

21’ Μετά από σουτ του μέσα από την περιοχή, ο Μαρκόπουλος είδε το Ροδανάκη να μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια.

28’ Νέο σουτ του Μάλλιου, και ο Ισκάς έδιωξε πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.

37’ Μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Βαρέλης έκανε λάθος εκτίμηση και έφυγε η μπάλα με αποτέλεσμα να φτάσει στο Λολάκη που πλάσαρε άουτ.

41’ Ο Μάλλιος έπιασε κεφαλιά ύστερα από εκτέλεση φάουλ, αλλά ο Ροδανάκης έδιωξε σε κόρνερ με γροθιές.

45’ Πλασέ από θέση τετ-α-τετ του Μπαϊρακτάρη, απόκρουσε με τα πόδια ο Ροδανάκης.

72’ Αποβλήθηκε από τον πάγκο του Άρη ο βοηθός του Γιώργου Σταυριανού, Βασίλης Φαρμακαλής για διαμαρτυρία.

75’ Ο Λολάκης εκμεταλλεύτηκε το γέμισμα που έγινε και με πλασέ «κρέμασε» το Βαρέλη, αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

78’ Ωραία εκτέλεση κόρνερ του Λαμπριανού από αριστερά, με το Ροδανάκη να διώχνει με γροθιές και το Μάλλιο να σουτάρει μέσα από την περιοχή και πλάγια αριστερά για το 1-0

83’ Εξαιρετική προσπάθεια του νεαρού Παρδαλού από δεξιά που έκανε μπαλιά συρτή για τον Πατσιαούρα, ο οποίος δεν μπόρεσε από κοντά να βρει την μπάλα και να σκοράρει.

84’ Μπαλιά του Σταμούλη από αριστερά, με το Μάλλιο να πιάνει το πλασέ στην κίνηση και να κάνει το 2-0

86’ Νέο σουτ του Μάλλιου μέσα από την περιοχή μετά από συνεργασία με τον Μπαϊρακτάρη, σημειώνοντας έτσι το 3-0.

Από τον Άρη διακρίθηκαν οι Μάλλιος, Σταμούλης και Τσελεπίδης ενώ από τον Αστέρα οι Λολάκης, Στεργιόπουλος και Ισκάς.

Ο διαιτητής Λάζαρος Δουλγέρης ανέχτηκε πολύ το σκληρό παιχνίδι, αλλά και οι βοηθοί του Κάζας και Καραγιάννης δεν είχαν πρόβλημα.

Άρης: Βαρέλης, Ζαρκαδούλας, Κοτσίκος, Σταμούλης, Τσελεπίδης, Συμεωνίδης (78’ Παρδαλός), Κοντόγιαννος, Πατσιαούρας (87’ Θεοδωρή), Μαρκόπουλος (57’ Λαμπριανός), Μάλλιος, Μπαϊρακτάρης.

Αστέρας: Ροδανάκης, Λικομέτι, Ισκάς, Χαριτάκης, Καρύδης, Φελεσάκης, Καλαγρής (87’ Αποστολάτος), Πολυχρόνης (54’ Λιαμής), Πάπα, Λολάκης, Στεργιόπουλος (89’ Πίσκαπας).