Με «οδηγό» τον Τριχιά ο ΑΕΡΑ

Θετικό ήταν το ξεκίνημα της νέας χρονιάς για την ομάδα του ΑΕΡΑ, που αν και με ελλιπή προετοιμασία κατάφερε έστω και δύσκολα να κερδίσει προχθές με 1-0 τον Ηρακλή Μαριτσών.

Έχοντας σκόρερ τον έμπειρο επιθετικό του, Γιώργο Τριχιά, πήρε προβάδισμα στο 13ο λεπτό της συνάντησης καταφέρνοντας να το κρατήσει μέχρι το τελικό σφύριγμα του διαιτητή Παπαβασιλείου για τον οποίο έχουν πολλά παράπονα οι φιλοξενούμενοι.

Συγκεκριμένα υποστηρίζουν πως στο γκολ των γηπεδούχων προηγήθηκε άουτ, ενώ λίγο πριν τη λήξη του παιχνιδιού ζήτησαν πέναλτι σε ανατροπή του Κούρου στην περιοχή από μαρκάρισμα του Κιόττου.
Μάλιστα οι διαμαρτυρίες τους ήταν έντονες. με αποτέλεσμα ο διαιτητής να αποβάλει δύο παίκτες του Ηρακλή, τον Τσαλώλη και τον Κούρο με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Ωστόσο αγωνιστικά ο ΑΕΡΑ κατά διαστήματα έπαιξε καλή μπάλα. Μπήκε στο παιχνίδι με ενθουσιασμό και κατάφερε μόλις στο 3’ να χάσει την πρώτη του ευκαιρία, έπειτα από απευθείας φάουλ του Μασάδο, ενώ στο 5’ ο Τριχιάς με τη σειρά του δεν κατάφερε να σκοράρει.

Όμως στο 13΄ ο φορ των «ερυθρόλευκων», εκμεταλλευόμενος πάσα του Πλύγκου, με προβολή μέσα από την περιοχή σημείωσε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης.
Εδώ οι Μαριτσενοί φωνάζουν πως η μπάλα είχε περάσει άουτ πριν ο Πλύγκος τη γυρίσει στο συμπαίκτη του.

Λίγο αργότερα (22’) οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, όταν σουτ του Μασάδο από κοντά απέκρουσε αρχικά ο Κοσμάς και στη συνέχεια το οριζόντιο δοκάρι σε κόρνερ.
Στη συνέχεια ο Ηρακλής ισορρόπησε αλλά δεν πέτυχε κάτι ιδιαίτερο μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η ομάδα του Ανδρέα Βλασσόπουλου είχε την υπεροχή. Στο 63', λίγο έλειψε να καταφέρει να φτάσει στην ισοφάριση, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Γιαννακόπουλου Γ. και λάθος διώξιμο του Συμεωνίδη, ο Βασιλώττος έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα χτύπησε στο δεξί κάθετο του Καλανδράνη με τον Γιαννακόπουλο Στ. να μην μπορεί στην συνέχεια να την σπρώξει στα δίχτυα.

Λίγο πριν τελειώσει το ματς, έμελλε να γίνει η φάση που θα ξεσήκωνε θύελλα αντιδράσεων από πλευράς Ηρακλή. Ο Κούρος  έπεσε μέσα στη μεγάλη περιοχή μετά από μαρκάρισμα του Κιόττου αλλά ο Παπαβασιλείου έδειξε την συνέχεια του ματς με τους παίκτες των Μαριτσενών να εξαγριώνονται. Έπειτα από μια μικρή διακοπή και έντονες διαμαρτυρίες, ο ρέφερι της αναμέτρησης απέβαλλε με απευθείας κόκκινη κάρτα τους Κούρο και Τσαλώλη.

Α.Ε.Ρ.Α.: Καλανδράνης, Μαλλιάκας, Κατσιδώνης, Δανάς, Γιαννακάκης, Συμεωνίδης, Πλύγκος (84'  Ροκάι), Μασάδο, Καλημέρης (70' Κασιώτης), Νικολής (79' Κιόττου), Τριχιάς
Hρακλής: Κοσμάς, Καρίκης, Τσούφιος, Παναγιώτου, Γιαννακόπουλος Στ., Παπακωνσταντής, Μπιλιάς, Βασιλώττος Χ. (38' Γιαννακόπουλος Γ. ), Τσαλώλης, Βασιλώττος Ε., Κούρος