Δύο νίκες στα Μαυροσκούφεια ο Κολοσσός H Hotels

Δύο νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια σημείωσε ο Κολοσσός H Hotels στο τουρνουά Μαυροσκούφεια που διοργάνωσε ο Σύνδεσμος Διαιτητών Καλαθοσφαίρισης Θεσσαλονίκης στη μνήμη του αξέχαστου διεθνούς διαιτητη Συμεών Μαυροσκούφη.

Την πρώτη μέρα στο Αλεξάνδρειο ή αλλιώς Nick Galis Hall, επικράτησε με 1/2 βολές του Ρέντικ στα τελευταία 4'', 69-68 του Προμηθέα Πάτρας ενώ σήμερα (18/9) επιβλήθηκε της τουρκικής Γκαζιάντεπ με 68-55.

Με πρώτο σκόρερ τον Ντέβιον Μπέρι (21π.)

Παρότι ξεκίνησε μουδιασμένα τον αγώνα και ήταν πίσω στο σκορ με 28-34 στο ημίχρονο, ο Κολοσσός H Hotels ανέκαμψε εντυπωσιακά στην 3η περίοδο (55-46). Η διαφορά των εννέα πόντων εξανεμίστηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο και ο Προμηθέας κατάφερε να ισοφαρίσει σε 66-66 και 68-68.

Ο Ρέντικ κλείστηκε στην τελευταία επίθεση του Κολοσσού, πήρε το φάουλ κι έβαλε τη δεύτερη βολή. Στα 4'' που απέμεναν, οι Πατρινοί ήθελαν να εκδηλώσουν επίθεση με τον Φαγιέ που πήρε την μπάλα σε ευνοϊκή θέση αλλά ο Βασιλόπουλος στην άμυνα τον έστειλε εκτός παρκέ και οι διαιτητές δεν είδαν παράβαση. Ούτε φάουλ στην προσπάθεια των παικτών του Προμηθέα να σταματήσουν το χρόνο (3'') με το σκορ να μένει 69-68.

Δεκάλεπτα: 15-13, 28-34(ημιχρ.), 55-46,69-68
Κολοσσός H Hotels (Λυκογιάννης): Χολ 14, Μπέρι 21(3), Σαλούστρος 2, Βασιλόπουλος, Ρέντικ 6, Άχονεν 3, Γουάτσον 2, Τσούκου 16(3), Γεωργαλλής 5(1), Λιάπης, Παπαδάκης, Αγγελάκος.

Άστοχος αλλά νικητής
Τα καλάθια στο κλειστό του ΠΑΟΚ στην Πυλαία ήταν και φέτος εξίσου σκληρά για τον Κολοσσό H Hotels όσο ήταν και πέρσι στο πρωτάθλημα, οπότε και σκόραρε με το σταγονόμετρο. Σήμερα ξεκίνησε καλά για πέντε λεπτά (12-3) αλλά μέχρι να τελειώσει το ημίχρονο είχε πετύχει άλλους 17π., με τα περιφερειακά σουτ να είναι εκνευριστικά άστοχα.

Για την Γκαζιάντεπ, τα πράγματα ήταν χειρότερα γιατί έχασε και πολλά εξ επαφής καλάθια, όχι μόνο τρίποντα και η αλήθεια είναι πως εκτέλεσε καμιά τριανταριά!

Η ομάδα της Ρόδου είχε σταθερό προβάδισμα 5-7 πόντων μέχρι το 3ο δεκάλεπτο, όταν οι Τούρκοι πέρασαν μπροστά με 35-36 με καλάθι του Τσέρι ο οποίος ήταν άποντος σε όλο το πρώτο ημίχρονο. Χολ και Ρέντικ απάντησαν πολύ γρήγορα (39-36) αλλά δύο τρίποντα του Παναγιώτη Βασιλόπουλου κλείδωσαν τη νίκη για τον Κολοσσό H Hotels (44-39 και 52-46).

Δεκάλεπτα: 14-8, 29-22(ημιχρ.), 49-44, 68-55
Κολοσσός H Hotels (Λυκογιάννης): Χολ 6, Μπέρι 11, Σαλούστρος 3(1), Βασιλόπουλος 14(3), Ρέντικ 11, Άχονεν 5(1), Γουάτσον 9, Τσούκου 4, Γεωργαλλής 1, Λιάπης 2, Παπαδάκης 2, Αγγελάκος.