Δυνατή η Ελλάδα στους Παραολυμπιακούς, ψηλά και οι Ροδίτες

Στην 24η θέση ανάμεσα σε 43 χώρες που πήραν μετάλλιο στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο κατετάγη η Ελλάδα με 5 χρυσά, 4 ασημένια και 4 χάλκινα. Πρώτη στο σχετικό πίνακα ήταν η Κίνα και την ακολούθησαν η Μεγάλη Βρετανία και η Ουκρανία.

Στους σημαντικούς αυτούς αγώνες πήραν μέρος και δύο Ροδίτες αθλητές: ο Θανάσης Μπαράκας στην ποδηλασία τάντεμ, παραολυμπιονίκης σε προηγούμενες διοργανώσεις στο στίβο, αλλά και ο Μιχάλης Σεΐτης για πρώτη φορά, επίσης στο στίβο. Και οι δύο αθλητές μας, έκαναν ό, τι καλύτερο μπορούσαν, με το Μιχάλη Σεΐτη στην κατηγορία 44 να έχει και πλασαρίσματα ψηλά. Ο Ροδίτης πρωταθλητής πήρε κατά σειρά διεξαγωγής των αγωνισμάτων τη 10η θέση στα 100μ.με πανελλήνιο ρεκόρ, όπου έχασε στις λεπτομέρειες τη συμμετοχή του στον τελικό, την 5η στη σκυταλοδρομία 4χ100 κατηγοριών 42-47, την 7η στα 200μ. επίσης με πανελλήνιο ρεκόρ, την 6η στα 400μ., πετυχαίνοντας μάλιστα σε προκριματικά και τελικό παγκόσμια ρεκόρ για την κατηγορία του και την 9η στο μήκος.

Ο Θανάσης Μπαράκας με πιλότο τον Κωνσταντίνο Τρουλινό ήταν 16ος στην πίστα και συγκεκριμένα στο αγώνισμα της ατομικής καταδίωξης των 4000μ. και 10ος στα 1000μ. Όσον αφορά το δρόμο, πήρε την 21η θέση στην ατομική χρονομέτρηση και δεν κατάφερε να τερματίσει στον αγώνα αντοχής.

Τα μετάλλια της χώρας μας:

ΧΡΥΣΑ

1.  Θανάσης Κωνσταντινίδης – Σφαιροβολία κατηγορίας F32

Ρίψη στα 10 μέτρα και 39 εκατοστά, επίδοση που τον έκανε κάτοχο ενός φοβερού παγκοσμίου ρεκόρ.

2. Μανώλης Στεφανουδάκης – Ακοντισμός

Με ρίψη στα 29,45 μέτρα, που αποτελεί και ρεκόρ αγώνων.

3. Παύλος Μάμαλος – Άρση βαρών

Στην κατηγορία των 107 κιλών της Άρσης Βαρών των Παραολυμπιακών Αγώνων, κατάφερε να σηκώσει 238 κιλά, επίδοση που αποτελεί νέο ρεκόρ αγώνων.

4. Σεζόν Φερνάντες -Σφαιροβολία κατηγορίας F53

Με την καλύτερη βολή να είναι τα 8 μέτρα 44 εκατοστά, τα οποία των έφεραν στην κορυφή του αγωνίσματος με νέο ρεκόρ Ευρώπης

5. Μιχάλης Μιχαλεντζάκης – Κολύμβηση – 100 μέτρα πεταλούδα της κατηγορίας S9.

Χρόνος; 59.27 σημειώνοντας ατομικό ρεκόρ!

Μετά το στίβο, ο Θανάσης Μπαράκας είχε παρουσία και στην ποδηλασίαΜετά το στίβο, ο Θανάσης Μπαράκας είχε παρουσία και στην ποδηλασία

ΑΣΗΜΕΝΙΑ

1. Παναγιώτης Τριανταφύλλου – Σπάθη κατηγορίας Β

2. Θανάσης Κωνσταντινίδης – Κορίνα F32

Με βολή στα 33.69 μέτρα, ς έχασε το χρυσό για λίγα μόλις εκατοστά καθώς ο νικητής, Ματσέι Σοτσάλ, έριξε βολή στα 33.91 μέτρα. Αυτό είναι το δεύτερο μετάλλιο του Κωνσταντινίδη στη Βραζιλία.