«Χιτσκοκικό» φινάλε στο Βάτι

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΚΕ 132 ΦΟΡΕΣ

Με γκολ του Μασάδο από πέναλτι στο 93’, ο ΑΕΡΑ πήρε τη νίκη απέναντι στο Διαγόρα με 3-2

Βάτι
Στο τελευταίο λεπτό ο ΑΕΡΑ χθες κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Διαγόρα στο Βάτι και να πάρει τη δεύτερη του νίκη σε ισάριθμους αγώνες στην Α’ Κατηγορία με 2-3. Οι Βατενοί μπήκαν μπροστά στο σκορ με τον Λαζίδη από το…ξεκίνημα αλλά ο ΑΕΡΑ στο 31’ με το Μαλλιάκα και το 64’ με τον Καλημέρη έκανε την ανατροπή και πήρε τα «ηνία». Όταν ο Διαγόρας Βατίου ισοφάρισε χάρις στον Έλληνα στο 72’, πάλεψε για τη νίκη έχοντας τις ευκαιρίες του, όμως με πέναλτι στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων οι Αφαντενοί πήραν τη νίκη και τους πολύτιμους βαθμούς από τα πόδια του Μασάδο.

Φάσεις και γκολ
2’ Διαγώνιο σουτ από το ύψος της περιοχής για το Λαζίδη, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα. 1-0
4’ Σέντρα-σουτ του Νικολή, πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
31’ Μετά από εκτέλεση φάουλ του Νικολή, ο Μαλλιάκας με κεφαλιά σημείωσε το 1-1
64’ Ο Καλημέρης από το ύψος της περιοχής σούταρε και αιφνιδίασε τον Τύρελη κάνοντας το 1-2
68’ Συνδυασμός Τριχιά-Καλημέρη, με τον τελευταίο να σουτάρει και τον Τύρελη να πραγματοποιεί εκπληκτική απόκρουση
72’ Εκτέλεση φάουλ του Λαζίδη από αριστερά και προβολή του Έλληνα για το 2-2.
76’ Σουτ του Κατσιδώνη, απόκρουσε και πάλι ο Τύρελης
89’ Μετά από εκτέλεση φάουλ του Παπαστεφάνου και απόκρουση, με κεφαλιά-«ψαράκι» ο Πρέτσι έστειλε την μπάλα λίγο άουτ.
91’ Αποβλήθηκε ο Συμεωνίδης με δεύτερη κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία
90+3 Μετά από σέντρα που έγινε για τον ΑΕΡΑ από δεξιά, ο Ζερβός έδιωξε ανάμεσα από δύο αντιπάλους την μπάλα σε κόρνερ, αλλά ο διαιτητής Δουλγέρης έδειξε πέναλτι για χέρι, που εκτέλεσε ο Μασάδο για το τελικό 2-3.

Από το Διαγόρα διακρίθηκαν οι Αδάμος Λαζίδης και Χατζησάββας ενώ από τον ΑΕΡΑ οι Δανάς, Πλύγκος και Καλημέρης.
Παράπονα από πλευράς γηπεδούχων για τη διαιτησία του Λάζαρου Δουλγέρη, που είχε βοηθούς τους Τσέτσο και Γιακουμάκη.

Διαγόρας: Τύρελης, Ζερβός, Καραγιάννης, Αδάμος, Έλληνας, Μοσχής, Κατσαρής, Ζωάννου Μ. (70’ Πρέτσι), Λαζίδης (74’ Παπαστεφάνου), Χατζησάββας, Ζωάννου Λ. (45’ λτ. Τομάζος).
ΑΕΡΑ: Καλανδράνης, Μαλλιάκας, Δανάς, Κατσιδώνης, Συμεωνίδης, Νικολής (60’ Μασάδο), Πλύγκος, Γιαννακάκης, Τριχιάς (90+5’ Κασιώτης), Στεφανής (80’ Κιόττου), Καλημέρης.

Για ένα «διπλό» στη Θεσσαλονίκη μετά την Πάτρα ο Κολοσσός H Hotels Collection…