Πλήρωσε τα λάθη του στο Περιστέρι ο Ιάλυσος

Δεν τα κατάφερε τελικά στο γήπεδο του Ήφαιστου Περιστερίου ο Ιάλυσος να ντουμπλάρει τις νίκες του. Κι όχι μόνο αυτό, αλλά γνώρισε και την ήττα από τον Άγιο Ιερόθεο που δικαιολόγησε τη φήμη της καλής ομάδας ιδιαίτερα στην έδρα της.

Ο «Άγιος» νίκησε με 3-0 καθώς οι «ερυθροκίτρινοι» δεν ξεπέρασαν τη μετριότητα και πλήρωσαν τα δικά τους αμυντικά λάθη, παρά την καλή τους προετοιμασία όλη την εβδομάδα.
Πολλά κρίθηκαν στη φάση του 1ου λεπτού, όταν ο Χατζηφούντας δεν μπόρεσε να νικήσει τον γκολκίπερ τον γηπεδούχων Ρουμπή. Αν άνοιγε σ’ εκείνο το σημείο το σκορ  τότε ίσως τα πράγματα να εξελίσσονταν τελείως διαφορετικά.

Σαν να μην έφτανε αυτό, οι γηπεδούχοι δημιουργούσαν κι έχαναν ευκαιρίες μπροστά στον Παπαδόπουλο και σε μια από αυτές προηγήθηκαν 1-0 κι είχαν μέχρι το τέλος του ημιχρόνου κι άλλες ευκαιρίες να πετύχουν και δεύτερο τέρμα.

Ο Ιάλυσος στο α΄ μέρος προσπάθησε να λειτουργήσει αμυντικά και στις αντεπιθέσεις να διεκδικήσει κάτι καλό μπροστά στον Ρουμπή, αλλά δεν τα κατάφερε με αποτέλεσμα να μείνει με το εις βάρος του 1-0 και την κακή ψυχολογία των παικτών του που απείλησαν ελάχιστα και στο δεύτερο μέρος.

Είναι ξεκάθαρο ότι ο τραυματισμός του Φυλακούρη μείωσε τις επιλογές για τον Γιώργο Σάββενα που είδε την ομάδα του να ξυπνάει, κάπως με την είσοδο του Γιάννη Αρχοντούλη στο παιχνίδι. Οι «ερυθροκίτρινοι» είχαν υπομονή στο παιχνίδι τους, είδαν το φάουλ του Χατζηφούντα να καταλήγει άουτ αλλά και μέσα σε ένα οκτάλεπτο (74΄-82΄) την ήττα τους να βαραίνει κι άλλο, χωρίς να μπορέσουν να αντιδράσουν, παρά μόνο στο τελευταίο λεπτό.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
1΄Ο Χατζηφούντας βρέθηκε τετ α τετ με τον Ρουμπή, αλλά ο γκολκίπερ του «Άγιου» έδιωξε με τα πόδια
4΄Ο Μανδύλης έπιασε το δυνατό σουτ, αλλά ο Παπαδόπουλος έδιωξε σε κόρνερ
7΄Ο Θανόπουλος ελίχθηκε έξω από την περιοχή σούταρε δυνατά, αλλά έδιωξε και πάλι ο Παπαδόπουλος
9΄Ο Θανόπουλος πραγματοποίησε κούρσα από αριστερά, έβγαλε την σέντρα κι ο Σαγανάς από κοντά πέτυχε το 1-0
34΄Ο Πανούσης βρέθηκε σε θέση βολής έπιασε το δυνατό σουτ, αλλά ο Παπαδόπουλος απέκρουσε σε κόρνερ.
42΄Ο Σπάρταλης μπήκε στην περιοχή αλλά την τελευταία στιγμή κόπηκε από τον Δάρρα.
45΄Ο Παπαδόπουλος θα διώξει καλά τοποθετημένος το σουτ του Γούλα.
57΄Ο Θανόπουλος  σέντραρε αλλά η κεφαλιά του Δάρρα έφυγε αουτ.
61΄Σε σέντρα του Μπιρμπίλι, αυτή τη φορά ο Σαγανάς έπιασε την κεφαλιά που έφυγε μόλις αουτ.
72΄Ο Χατζηφούντας εκτέλεσε φάουλ που κέρδισε ο ίδιος, στέλνοντας τη μπάλα αουτ.
74΄Ο Παυλίδης ανέτρεψε τον Γκουτσούλα κι ο κ. Βεργέτης καταλόγισε αμέσως το πέναλτι. Το εκτέλεσε ο Σούφλας γράφοντας το 2-0
82΄Από μπαλιά του Γκουτσούλα, ο Θανόπουλος με δυνατό σουτ νίκησε τον Παπαδόπουλο γράφοντας το 3-0 που ήταν και το τελικό σκορ.
90΄Ο Σπάρταλης βρέθηκε σε θέση τετ α τετ, αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ.

Από τους νικητές διακρίθηκαν οι Μανδύλης, Καραμέρης, και Θανόπουλος. Από τον Ιάλυσο ξεχώρισαν μόνο ο Δελαπόρτας κι ο Αρχοντούλης όσο έπαιξε.
Πολύ καλή ήταν η διαιτησία του κ. Βεργέτη και των βοηθών του κ.κ. Τριανταφύλλου και Καματάκη από την Αρκαδία

ΑΓΙΟΣ ΙΕΡΟΘΕΟΣ: Ρουμπής, Μπιρμπίλι, Μανδύλης, Κωστούλας (80΄Πολίτης), Δάρρας, Καραμέρης, Γούλας, Σούφλας, Πανούσης (66΄Γκουτσούλας), Θανόπουλος (83΄Νιζάμης), Σαγανάς.
ΙΑΛΥΣΟΣ: Παπαδόπουλος, Παφιάκης, Κοκκίνης, Λίτσος, Φυλακούρης (54΄ λ.τ. Αρχοντούλης), Ρεκλείτης, Παυλίδης (77΄Μόσχος), Σπάρταλης, Χατζηφούντας, Δελαπόρτας, Καρπαθάκης (58΄ Γιαννόπουλος).