Βράβευση των κορυφαίων  στην Καλλονή

Το ανακαινισμένο στάδιο «Κώστας Κεντέρης» στην Καλλονή της Λέσβου, είναι έτοιμο να υποδεχτεί σήμερα και αύριο τα αθλητικά νιάτα του Αιγαίου, αλλά και τους Έλληνες πρωταθλητές, στο πλαίσιο της διεξαγωγής των 28ων Αιγαιοπελαγίτικων αγώνων στίβου.

Όπως γίνεται κάθε χρόνο, σήμερα, στην τελετή έναρξης των αγώνων, η οργανωτική επιτροπή θα βραβεύσει του αθλητές και τις αθλήτριες των σωματείων στίβου του Αιγαίου που το 2016 συμμετείχαν στους Ολυμπιακούς και Παραολυμπιακούς Αγώνες στο Ρίο ή πέτυχαν πρώτη νίκη, στα πανελλήνια πρωταθλήματα, στους διεθνείς αλλά και στους σχολικούς αγώνες.

Μαζί με τους αθλητές – αθλήτριες θα τιμηθούν και οι σωματειακοί προπονητές του Αιγαίου, που τους γυμνάζουν.

Οι αθλητές που θα τιμηθούν είναι:
Για τη συμμετοχή τους στους Ολυμπιακούς και Παραολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο:

Μερούσης Χριστόφορος – Φ.Ο. Βροντάδου
Ρεμπούλη Ουρανία - Γ.Σ. Νέων Λέρου
Υφαντίδου Σοφία – Παναξιακός Α.Ο.
Παπαμιχαήλ Αλέξανδρος – Α.Ο. Μυκόνου
Σεΐτης Μιχάλης – Γ.Α.Σ. Υγεία Ρόδου

Για τις πρώτες νίκες σε πανελλήνια πρωταθλήματα και διεθνείς αγώνες:
Μαινεμενλής Μιχάλης – Α.Ο. Αρισβαίος Καλλονής
Αργυρού Μαρία – Μύρτα - Α.Σ. Αθλοκίνηση Μυτιλήνης
Μητσέλη Βασιλική - Α.Σ. Αθλοκίνηση Μυτιλήνης
Χατζίου Πέτρος  -  Α.Σ. Αθλοκίνηση Μυτιλήνης
Μπαράκη Μέλπω – Γ.Σ. Αλκαίος Μυτιλήνης
Μίνο  Γεώργιος – Α.Ο. Μυκόνου
Καλλίας Χρήστος – Α.Ο. Μυκόνου
Παρδάλου Μαρία – Α.Ο. Μυκόνου
Δημητράκης Ανδρέας – Παναξιακός Α.Ο.

 Παπούλιας Αναστάσιος – Παναξιακός Α.Ο.
 Μαρία Καβαλλιέρου – Παναξιακός ΑΟ
 Ρούσος Σάββας – Α.Γ.Ε.Σ. Κάμειρος
 Τολίδης Ηλίας  - Α.Γ.Ε.Σ. Κάμειρος
 Παπαγρηγορίου Άγγελος Α.Γ.Ε.Σ. Κάμειρος
 Σκαρπέτη Καλλιόπη – Α.Γ.Ε.Σ. Κάμειρος
 Εργάς Γεώργιος  –  Α.Γ.Ε.Σ. Κάμειρος
 Κατραμάδος Νικόλαος – Γ.Σ.Ν. Λέρου
 Μαγκούλια Μαρία – Α.Σ. Κάλυμνος 2000
 Έλληνας Ανδρέας  – Α.Σ. Καζώνης Καλύμνου

 Οι προπονητές των σωματείων του Αιγαίου που θα τιμηθούν είναι:
Κοντός Γρηγόρης – Α.Σ. Αθλοκίνηση Μυτιλήνης
Πάνου Γιώργος – Γ.Σ. Αλκαίος Μυτιλήνης
Μάγος Σταμάτης  - Α.Γ.Ε.Σ. Κάμειρος
Παπαστάμος Στάθης – Α.Γ.Ε.Σ. Κάμειρος
Τσαταλός Κώστας – Α.Γ.Ε.Σ. Κάμειρος
Παπαντωνάκης Μιλτιάδης – Γ.Σ.Ν. Λέρου
Κουτελάς Ξενοφών – Α.Σ. Κάλυμνος 2000
Κορφιάς Νίκος – Α.Σ. Καζώνης Καλύμνου