Το πίστεψε και κέρδισε ο Ιάλυσος

Με πίστη στις δυνατότητες τους, οι παίκτες του Ιάλυσου κι έχοντας τον Ηλία Φυντάνη στον πάγκο, μπόρεσαν να «γυρίσουν» το ματς σε καθοριστικές χρονικές στιγμές και να κερδίσουν 2-1 τον Πανθηραϊκό, κάνοντας έξι τους βαθμούς τους στο πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής.

Ο αγώνας χθες δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τον Ιάλυσο, που είδε στην πρώτη καλή φάση του αντιπάλου, τη μπάλα στα δίχτυα του Παπαδόπουλου στο 30΄(0-1).  Μέχρι τότε έλεγχαν το ματς με κατοχή της μπάλας, αλλά δεν απειλούσαν  και δεν είχαν την δημιουργικότητα που απαιτούσε η κρισιμότητα του αγώνα.

Οι «ερυθροκίτρινοι» αφού ξεπέρασαν την ψυχρολουσία από το άνοιγμα του σκορ, έδιωξαν το άγχος με την ισοφάριση του Βαγγέλη Ρεκλείτη στις καθυστερήσεις του α΄ μέρους φέρνοντας το ματς στα ίσια. Σημαντική για την εξέλιξη του αγώνα όμως και την συνέχεια, ήταν η εκπληκτική  απόκρουση του Παπαδόπουλου στο 43΄.

Οι γηπεδούχοι γλύτωσαν το 0-2 και λίγο αργότερα ισοφάρισαν.

Στο β΄ μέρος στο 68΄από μια στημένη φάση, ο Ιάλυσος σημείωσε το 2-1 που έμεινε μέχρι το τέλος κι από κει και πέρα, ο Πανθηραϊκός που έκανε το καλύτερο παιχνίδι του σύμφωνα με τον προπονητή του, δεν απείλησε παρά το γεγονός πώς οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες  στο τέλος από την αποβολή του Μιχάλη Φυλακούρη εξαιτίας ασυνεννοησίας αλλά και ολιγωρίας του βοηθού.

Από τα 11 βήματα ο Βαγγέλης Ρεκλείτης ισοφάρισε σε 1-1 ΦΩΤΟ ΒΙΚΤΩΡΑπό τα 11 βήματα ο Βαγγέλης Ρεκλείτης ισοφάρισε σε 1-1 ΦΩΤΟ ΒΙΚΤΩΡ

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

10' Ο Περιαλής με όμορφη σέντρα σουτ έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των δικτύων του Παπαδόπουλου.

30' Ο Περιαλής δέχτηκε τη μπάλα στην περιοχή από τον Φύτρο, απέφυγε τον Κοκκίνη και με δυνατό σουτ νίκησε τον Παπαδόπουλο για το 0-1

34' Υπήρξε ενός λεπτού διακοπή στο παιχνίδι, εξαιτίας διαμαρτυριών για την διαιτησία από τον πάγκο του Ιάλυσου. Ο κ. Κουντουριώτης πήγε κοντά και απέβαλε από τον πάγκο της ομάδας τους Πάρη Καστανάκη και Γιώργο Παρασκευά.

41' Ο Παφιάκης με ωραία σέντρα βρήκε στο δεύτερο δοκάρι τον Αρχοντούλη, που πλάσαρε άουτ από καλή θέση.

43' Ο Μωραϊτης  με δυνατό σουτ ανάγκασε τον Παπαδόπουλο σε εκπληκτική απόκρουση  σε κόρνερ.

45+5' (καθυστερήσεις) Ο Δελαπόρτας εκτέλεσε φάουλ στο δεύτερο δοκάρι κι ενώ ο Φυλακούρης ήταν έτοιμος να σκοράρει τον «γκρέμισε» ο Λούκα, με αποτέλεσμα ο κ. Κουντουριώτης να καταλογίσει πέναλτι. Το εκτέλεσε ο Ρεκλείτης γράφοντας το 1-1

49' Ο Περιαλής πήρε τη μπάλα από κόντρες, σούταρε δυνατά κι έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ.

68' Ο Δελαπόρτας εκτέλεσε κόρνερ ο Φυλακούρης σούταρε και απέκρουσε ασθενώς  ο Πουρής κι ο Χατζηφούντας με νέο σουτ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για να γίνει έτσι το 2-1

90' Βγήκε η κάθετη μπαλιά από το Ρεκλείτη στον Δελαπόρτα αυτός προσπάθησε να νικήσει με ψηλοκρεμαστό πλασέ τον Πουρή, ο οποίος απέκρουσε κι έσωσε την εστία του από ένα τρίτο γκολ.

Από το ψηλοκρεμαστό πλασέ του Χατζηφούντα (δε διακρίνεται) η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το τελικό 2-1 ΦΩΤΟ ΒΙΚΤΩΡΑπό το συρτό σουτ του Χατζηφούντα (δε διακρίνεται) η μπάλα κατέληξε  στα δίχτυα για το τελικό 2-1 (ΦΩΤΟ ΒΙΚΤΩΡ)

92΄Ο Μόσχος στην 3η αλλαγή για τον Ιάλυσο μπήκε στον αγωνιστικό χώρο στην θέση του Φυλακούρη, αλλά είδε την κίτρινη κάρτα αφού δεν ενημερώθηκε γι’ αυτό  ο βοηθός κ. Οικονόμου.

Ο Φυλακούρης επέστρεψε στον αγωνιστικό χώρο χωρίς να ενημερωθεί ο διαιτητής ή ο βοηθός, με αποτέλεσμα να δει κι αυτός κίτρινη κάρτα που ήταν η δεύτερη κι ο Ιάλυσος στα τελευταία λεπτά των καθυστερήσεων έμεινε με δέκα παίκτες.

Κορυφαίος του Ιάλυσου και του γηπέδου ο Μιχάλης Φυλακούρης που τα έκανε όλα. Τον ακλούθησαν σε απόδοση από τους νικητές οι Δελαπόρτας και Κοκκίνης. Από τον Πανθηραϊκό άρεσαν περισσότερο οι Περιαλής, Φύτρος και Λαζαρίδης.

Με πολλά λάθη η διαιτησία των κ.κ. Κουντουριώτη, Οικονόμου και Πλάκα από τον σύνδεσμο Δυτικής Αττικής.

Ιάλυσος: Παπαδόπουλος, Κοκκίνης, Λίτσος, Φυλακούρης, Ρεκλείτης, Παφιάκης, Σπάρταλης (93' Μόσχος), Χατζηφούντας (83' Καπνόπουλος), Παυλίδης, Δελαπόρτας, Αρχοντούλης (63' Καρπαθάκης).
Πανθηραϊκός: Πουρής, Κορτσινίδης (70' Κωλέτσης), Καλαγκάνης, Μρτσιάν, Λούκα, Φύτρος, Σαββίδης, Λαζαρίδης , Μωραϊτης (61' Γαρυφαλόπουλος), Πάπιτσας (67' Ζωνας), Περιαλής.

: Ένταση υπήρξε λίγο μετά το γκολ του Πανθηραϊκού ΦΩΤΟ ΒΙΚΤΩΡΈνταση υπήρξε λίγο μετά το γκολ του Πανθηραϊκού ΦΩΤΟ ΒΙΚΤΩΡ

Ο Μιχάλης Φυλακούρης κέρδισε το πέναλτι στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ΦΩΤΟ ΒΙΚΤΩΡΟ Μιχάλης Φυλακούρης κέρδισε το πέναλτι στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ΦΩΤΟ ΒΙΚΤΩΡ