Δόξα Ψίνθου: Τιμώρησε με… επιείκεια  τη μετριότητά του ΑΕΡΑ

Στην πρώτη του φετινή απώλεια υποχρέωσε τον ΑΕΡΑ η Δόξα Ψίνθου, καθώς με την ψυχωμένη και μυαλωμένη εμφάνισή της κατάφερε να φύγει από το γήπεδο Αφάντου με το ισόπαλο 1-1. Αν δε ήταν πιο προσεκτική στις αντεπιθέσεις της στο δεύτερο μέρος, θα μπορούσε να πανηγυρίσει ακόμα και τη νίκη, παρότι από το 66’ έπαιζε με παίκτη λιγότερο.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν σε μέτρια έως κακή μέρα, προσπάθησαν μεν, όμως δεν βρήκαν τον τρόπο να διασπάσουν την καλά οργανωμένη αμυντική διάταξη των αντιπάλων τους και μοιραία «κόλλησαν» στην ισοπαλία.

Συνολικά καλό ποδόσφαιρο δεν παίχθηκε, γεγονός που οφείλεται σε μεγάλο βαθμό και στον άθλιο και επικίνδυνο αγωνιστικό χώρο (οι άνθρωποι του ΑΕΡΑ περιμένουν τα έργα εγκατάστασης νέου τάπητα να ξεκινήσουν σε περίπου ένα μήνα και μακάρι να μη διαψευσθούν οι προσδοκίες τους).

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν τον αγώνα ιδανικά, καθώς μόλις στο 2’, ο Πλύγκος βρήκε με ωραία μπαλιά από το κέντρο τον Στεφανή, ο οποίος έκανε το 1-0 με πλασέ μέσα από τη μεγάλη περιοχή. Η αντίδραση της Δόξας αποτυπώθηκε καταρχήν στη φάση του 6’, όταν ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Ορφανού Β. από τον Κατσιδώνη (οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονται έντονα) και στη συνέχεια στο γκολ της ισοφάρισης, που ήρθε στο 12’, με έξοχη προσπάθεια και συρτό διαγώνιο σουτ του Λυριστή από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής.

Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, η πρωτοβουλία των κινήσεων άλλαξε πλευρά αρκετές φορές,  ενώ οι δύο αξιόλογες φάσεις, ανάμεσα στις ελάχιστες που διαδραματίστηκαν μπροστά από τις δύο εστίες, καταγράφηκαν για λογαριασμό του ΑΕΡΑ.

Στο 30’, το σουτ του Καλημέρη λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, έπειτα από κομπίνα σε φάουλ, ήταν άστοχο για λίγα εκατοστά, ενώ πέντε λεπτά αργότερα, ο Γιαννακάκης έβγαλε καταπληκτική ψηλοκρεμαστή μπαλιά από το κέντρο για τον Καλημέρη που έφευγε στην πλάτη της άμυνας, όμως δεν κοντρόλαρε σωστά και δεν μπόρεσε να πλασάρει από θέση τετ α τετ.

Στις αρχές της επανάληψης οι Αφαντενοί εμφανίστηκαν στο γήπεδο πιο ζωηροί και πιεστικοί, απείλησαν στο 47’ με έξυπνο σουτ του Τριχιά, που εξουδετέρωσε ο Ηλίας, ενώ δύο λεπτά αργότερα η Δόξα απάντησε με ευκαιρία και συγκεκριμένα με έξοχο, πλην όμως άστοχο βολέ του Ορφανού Β. έξω από τη μεγάλη περιοχή.

Μάλιστα, στο 62’ οι Ψινθενοί έχασαν ανεπανάληπτη ευκαιρία να προηγηθούν, όταν ο Τσοπάνογλου βγήκε τετ α τετ με τον Καστριτσέα και ο τελευταίος έσωσε, απλώνοντας το κορμί και το χέρι του.
 Στο 66’ οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν.

Ο Λυριστής, που ήταν μέχρι εκείνη τη στιγμή ο πιο επικίνδυνος παίκτης της Δόξας, παρασύρθηκε από τον εκνευρισμό του μετά από φάουλ που του έγινε και κακώς δεν σφυρίχθηκε. Το μαρκάρισμα σε αντίπαλό του, με το οποίο «απάντησε», του κόστισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και την αποβολή και στην ομάδα του τη δυνατότητα να διεκδικήσει με περισσότερες πιθανότητες κάτι καλύτερο.

Η παραπάνω φάση δημιούργησε ένταση τόσο στον αγωνιστικό χώρο, όσο και στην εξέδρα, με αποτέλεσμα μέσα στην αναμπουμπούλα να τραυματιστεί φίλαθλος, ο οποίος χτύπησε με το κεφάλι σε τοιχίο και έμεινε πεσμένος για αρκετή ώρα, μέχρι να του παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες από το γιατρό του αγώνα και να αποδειχθεί, προς γενική ανακούφιση, πως ο τραυματισμός του δεν ήταν σοβαρός.

Μετά από περίπου δεκάλεπτη διακοπή το ματς ξεκίνησε ξανά, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να εκμεταλλευτούν την αριθμητική υπεροχή τους, αλλά να χάνουν σε ψυχραιμία και σε καθαρή σκέψη.

Η αδυναμία τους να παίξουν αποτελεσματικά με την μπάλα κάτω τους ανάγκασε να καταφύγουν σε γεμίσματα προς την αντίπαλη μεγάλη περιοχή, με τη Δόξα όχι μόνο να μην αντιμετωπίζει ιδιαίτερα προβλήματα, αλλά και να αποδεικνύεται ιδιαίτερα απειλητική στην κόντρα.
Σε μέτρια μέρα βρέθηκε ο διαιτητής Καραγιάννης, που είχε βοηθούς τους Καλκαβούρα και Βλάχο.

ΑΕΡΑ: Καστριτσέας, Μαλλιάκας, Δανάς, Κατσιδώνης, Καραγιάννης (46’ Γαργάλης), Νικολής, Πλύγκος, Γιαννακάκης, Τριχιάς, Καλημέρης, Στεφανής (89’ Ροκάϊ)
Δόξα Ψίνθου: Ηλίας, Στελλάς, Παναγιωτόπουλος, Δαλκίδης, Σαββούλης, Ορφανός Δ., Χατζηνικόλας, Λυριστής, Ορφανός Β., Τσοπάνογλου (89’ Κουνελές), Μπατέστας (61’ Ορφανός Χ.)