Το... έσωσε στο τέλος ο Κλεόβουλος

Λίνδος
Την ευκαιρία  να φύγει από τη Λίνδο με τους βαθμούς της νίκης έχασε χθες ο Διαγόρας Βατίου, ο οποίος προηγήθηκε στο 64’ με τον Κατσαρή κι έχασε στη συνέχεια αρκετές ευκαιρίες για να διπλασιάσει τα τέρματά του. Παρόλα αυτά, ο Κλεόβουλος…μίλησε στο 90’ με τον Αλέκο Κακλαμάνο, λήγοντας έτσι η αναμέτρηση στο 1-1.

Στο πρώτο ημίχρονο δεν έδειξαν κάτι σημαντικό οι δύο ομάδες, κάτι που δεν ίσχυσε στην επανάληψη, όταν οι φιλοξενούμενοι αποφάσισαν να βγουν μπροστά και να διεκδικήσουν τη νίκη. Το σίγουρο πάντως είναι πως η μπάλα…τιμώρησε την ομάδα του Βατίου που σίγουρα δικαιούνταν κάτι παραπάνω από τη συγκεκριμένη αναμέτρηση.

Φάσεις Γκολ:
2’ Ο Χαρίτος επιχείρησε σουτ από τα όρια της μεγάλης περιοχής, αλλά η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και πέρασε άουτ.
34’ Σουτ του Χατζησάββα έξω από την περιοχή, απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ ο Χρυσανθής.
45’ Σέντρα του Μοσχή, ο Λαζίδης πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι.
47’ Σουτ του Παπαοικονόμου έξω από την περιοχή, αλλά ο Τύρελης έπεσε στη γωνία του και απέκρουσε σωτήρια.
53’ Κάθετη πάσα του Χατζησάββα για τον Τομάζο, που βγήκε απέναντι από το Χρυσανθή, αλλά το πλασέ του χτύπησε πάνω στον τελευταίο.
59’ Ατομική προσπάθεια του Χατζησάββα που μπήκε από δεξιά στην περιοχή, όμως το σουτ που επιχείρησε χτύπησε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
64’ Φάση διαρκείας στην περιοχή των γηπεδούχων, και η μπάλα έφτασε στον Κατσαρή, που από το ύψος της μεγάλης περιοχής με συρτό σουτ έστειλε πρώτα τη μπάλα να χτυπήσει στο κάθετο δοκάρι και στη συνέχεια να καταλήξει στα δίχτυα για το 0-1.
67’ Ο Λαζίδης από δεξιά έβγαλε τη σέντρα για τον Χατζησάββα, που έπιασε το σουτ, αλλά ο Χρυσανθής απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ.
72’ Σουτ του Κατσαρή απέκρουσε ασταθώς ο Χρυσανθής, η μπάλα έφτασε στον Τομάζο, αλλά την ώρα που έκανε το πλασέ, ο τερματοφύλακας του Κλεόβουλου έπεσε στα πόδια του κι έσωσε την εστία του.
73’ Σουτ του Παπαστεφάνου, κι ο Χρυσανθής έπεσε με δυσκολία στη γωνία του κι έδιωξε σε κόρνερ. Στις δύο τελευταίες φάσεις ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων τραυματίσθηκε και τη θέση του την πήρε ο Ναούμ.
78’ Σέντρα του Βίλζα από αριστερά προς το δεύτερο δοκάρι, όπου εκεί ο Αλέκος Κακλαμάνος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, χωρίς όμως το γκολ να μετρήσει, καθώς υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.
86’ Ο Τομάζος βγήκε μόνος απέναντι στον Ναούμ, όμως καθυστέρησε, δίνοντας την ευκαιρία στον Κωστάκη με προβολή να προλάβει και να διώξει το πλασέ του.
90’ Λάθος από τους παίκτες του Διαγόρα, ο Πολομπάνι πήρε τη μπάλα από αριστερά, προχώρησε και έβγαλε τη χαμηλή σέντρα που πέρασε από πολλά πόδια κι έφτασε στο δεύτερο δοκάρι, όπου καραδοκούσε ο Α. Κακλαμάνος, ο οποίος με πλασέ ισοφάρισε σε 1-1.
Καλύτεροι από τον Κλεόβουλο ήταν ο Χρυσανθής που κράτησε την ομάδα του όρθια και οι Κωστάκης, Κουκουτσέλας. Από το Διαγόρα άρεσαν περισσότερο οι Χατζησάββας, Μοσχής και Κατσαρής.
Καλή η διαιτησία των Ατσικνούδα, Μαυρουδή, Τσοπανάκη.

Κλεόβουλος: Χρυσανθής (75’ λ.τ. Ναούμ), Κουκουτσέλας, Κλημαντής, Κωστάκης, Κακλαμάνος Εμ., Πιτσουρδάκης, Παπαοικονόμου, Τόμας (70’ Πολομπάνι), Κακλαμάνος Α., Κολιοκώστας, Χαρίτος (28’ λ.τ. Βίλζα).
Διαγόρας Β.: Τύρελης, Ζερβός, Έλληνας, Μοσχής, Κατσαρής, Παπαστεφάνου, Ζωάννου, Λαζίδης (80’ Τριανταφυλίδης), Τρέτσι, Χατζησάββας (83’ Παπουρδάνος), Τομάζος (87’ Διακοηλίας).