Στο σχεδιασμό του ΣΕΓΑΣ Κυριακοπούλου και Ρεμπούλη

Τα ονόματα των αθλητών-αθλητριών που εντάσσονται στις τρεις κατηγορίες του σχεδιασμού του ΣΕΓΑΣ για το 2017 επικύρωσε το διοικητικό συμβούλιο στην προχθεσινή του συνεδρίαση.

Συνολικά 34 αθλητές και αθλήτριες εντάχθηκαν στις κατηγορίες με βάση τις διακρίσεις τους τη χρονιά που πέρασε. Οι σπουδαίες εμφανίσεις τους το 2016 και οι επιτυχίες που σημείωσαν στις κορυφαίες διοργανώσεις μεγάλωσαν μετά από πολλά χρόνια την πρώτη κατηγορία, αλλά και το συνολικό αριθμό τους (27 το 2016).

Στο επόμενο διοικητικό συμβούλιο της ομοσπονδίας θα ανακοινωθούν τα ονόματα των αθλητών που θα ενταχθούν στην κατηγορία στήριξης, αλλά και στις προεθνικές ομάδες.
Το προχθεσινό διοικητικό συμβούλιο επικύρωσε και τα ονόματα των ομοσπονδιακών τεχνικών, που θα συνεργαστούν με την ομοσπονδία τη χρονιά που έρχεται.

Από τα Δωδεκάνησα, όπως αναμενόταν, εντάχθηκαν στο σχεδιασμό και μάλιστα στην Α’ Κατηγορία η Νικόλ Κυριακοπούλου (επί κοντώ-ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009) και η Ουρανία Ρεμπούλη (μαραθώνιος-ΓΣΝ Λέρου). Η Ροδίτισσα του Ελευθέριου Βενιζέλου Αλεξία Παππά (10.000μ.), εντάχθηκε στη Β’ Κατηγορία.
Αναλυτικά τα ονόματα:

Α’ κατηγορία
Κατερίνα Στεφανίδη (επί κοντώ/Κρίερ)
Παρασκευή Παπαχρήστου (τριπλούν/ Πομάσκι)
Κώστας Μπανιώτης (ύψος/Τσούγκος)
Νικόλ Κυριακοπούλου (επί κοντώ/Καραγιάννης)
Κώστας Φιλιππίδης (επί κοντώ/Κυτέας)
Μιχάλης Αναστασάκης (σφυροβολία/Παπαδημητρίου)
Ελισάβετ Πεσιρίδου (100 μ. εμπ./Σιώμου)
Ουρανία Ρεμπούλη (Μαραθώνιος/Χαραμής)
Σοφία Υφαντίδου (επταθλο/Μηνάς)
Μιλτιάδης Τεντόγλου (μήκος/Παπανίκος)
Κωνσταντίνα Ρωμαίου (τριπλούν/Σκορδίλης)
Γιάννης Κυριαζής (ακοντισμός/Κυριαζής)
Αντώνης Μάστορας (ύψος/Πομάσκι)

Β’ κατηγορία
Αντιγόνη Ντρισμπιώτη (βάδην/Δεληγιάννης)
Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου (δισκοβολία/Παναγιωτοπούλου)
Μαρία Μπελιμπασάκη (200 μ./Ηλίας)
Λυκούργος Τσάκωνας (200 μ.)
Δέσποινα Μουρτά (4Χ400μ./Μπορνιβέλη)
Άννα Βασιλείου (4Χ400μ./Βισκαδουράκης)
Ειρήνη Βασιλείου (4Χ400μ./Βισκαδουράκης)
Κατερίνα Δαλάκα (4Χ400 μ./Μαρκόπουλος)
Κώστας Δουβαλίδης (110 μ. εμπ./Σδρόλας)
Νίκος Σκαρβέλης (σφαιροβολία/Φρέιζερ)
Αλεξία Πάππας (10.000 μ.)
Εμμανουήλ Καραλής (επί κοντώ/Μεγαλοοικονόμου)

Γ’ κατηγορία
Οδυσσέας Μουζενίδης (σφαιροβολία/ Μποτσκαριώβ)
Παναγιώτης Μαντζουρογιάννης (μήκος/ Σκορδίλης)
Αντώνης Μέρλος (ύψος/Δαμβουνέλης)
Δέσποινα Μαλταμπέ (ύψος/Δαμασκηνός)
Δήμητρα Γναφάκη (400 μ. εμπ./Μανουσάκης)
Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ (βάδην/Κεφαλόπουλος)
Ζαχαρίας Τσαμουδάκης (βάδην/Δεληγιάννης)
Παρασκευάς Μπατζάβαλης (ακοντισμός/Κυριαζής)
Αναστασία Μαρινάκου (1.500 μ./Παπαχρήστος)

Ομοσπονδιακοί τεχνικοί
Γιώργος Πομάσκι (Παπαχρήστου, Αλεξούλη, Μάστορας, Τσάτουμας)
Δημήτρης Κυτέας (Φιλιππίδης, Πατσουκάκης, Καραγιάννης, Λεδάκη, Νταμοτσίδης)
Γιώργος Τσούγκος (Μπανιώτης)
Μανώλης Καραγιάννης (Κυριακοπούλου, Χατζίου)
Δημήτρης Βασιλικός (Μάρκου, Γκέλη, Ιατρού)
Κυριαζής (Κυριαζής, Μπατζάβαλης, Μανιού, Χατζημιχαήλ, Μπουζιάνης)
Αλέξανδρος Παπαδημητρίου (Αναστασάκης)
Βασίλης Μεγαλοοικονόμου (Καραλής, Νεράτζης, Κασσωτάκη, Βαγενά)
Κώστας Βογιατζάκης (Σπανουδάκη, Τρυβιζάς, Ανδρεάδης)
Ιωάννα Σιώμου (Πεσιρίδου, Τσούγιας, Ράμμου)
Παναγιώτης Ασλανίδης (Κιάφα, Ιωσηφίδου, Κωνσταντής, Καλογεράκης)
Κώστας Κοροσίδης (Κοροσίδου)
Νίκος Στυλιανίδης (Στυλιανίδης, Μπέσση, Καστανά)
Παναγιώτης Τσακλής (Κολώνιας, Βουτουφιανάκης, Τσαγκαράκης)
Θωμάς Πάντος (Κολοκυθά, Μπουγκιοσκάι)
Παναγιώτης Χαραμής (Ρεμπούλη, Καρακατσάνη)
Θανάσης Δεληγιάννης (Ντρισμπιώτη, Τσαμουδάκης, Θεοδωροπούλου)
Κώστας Χήτας (Μερτζανίδης, Παππάς, Κουτσαλιάρη)
Παύλος Σκορδίλης (Μαντζουρογιάννης, Μονόπωλης, Ρωμαίου)
Γιώργος Μποτσκαριώβ (Λατιφλάρι, Μουζενίδης)
Δημήτρης Δαμασκηνός (Νικολόπουλος, Ανδρικόπουλος, Μαλταμπέ)