Άνετος ο Διγενής σε ματς που χάλασε νωρίς

Κάτι από… Σέβεν Σάιντ θύμισε το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα ανάμεσα στη Δήμητρα και το Διγενή, που πήρε την άνετη νίκη με 0-4 και μαζί την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου Δωδεκανήσου «Αυγουστίνος».

Το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα βρήκε τους γηπεδούχους να αγωνίζονται με οκτώ ποδοσφαιριστές και τους φιλοξενούμενους με δέκα, συνεπώς δεν μπορεί να γίνεται λόγος ούτε καν για ένα φυσιολογικό ματς, πόσο δε μάλλον για καλό.

Η Δήμητρα έμεινε με δέκα στο 30’, όταν ο Θεουλάκης σταμάτησε την μπάλα με το χέρι λίγο πριν εκείνη περάσει τη γραμμή της εστίας της. Ο τερματοφύλακας Πηδιάκης απέκρουσε μεν την εκτέλεση πέναλτι του Μικκιού, ωστόσο πέντε λεπτά αργότερα νικήθηκε από τον Τζουανάκη, που έκανε το 0-1.

Στο 40’ ο Τριαλώνης είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα για επικίνδυνο μαρκάρισμα και άφησε τους γηπεδούχους με εννέα παίκτες, ενώ στο 45’ το κακό τρίτωσε, όταν οι Χρονόπουλος και Μοσκιού διαπληκτίστηκαν και πήραν την άγουσα για τα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος ο Διγενής αξιοποίησε πλήρως την αριθμητική υπεροχή του και «καθάρισε» με άνεση. Στο 47’ ο Πλαγγέντης «έγραψε» το 0-2, στο 70’ πρόσθεσε στο ενεργητικό του άλλο ένα τέρμα, ενώ το τελικό 0-4 διαμόρφωσε στο 83’ ο Μάνο.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Μπαχαρίδης, με βοηθούς τους Μπέκα και Αλεξίου.
 Η Δήμητρα κινδυνεύει με τιμωρία, καθώς όπως αναφέρεται στο Φύλλο Αγώνα, στο 49’ το παιχνίδι διακόπηκε για δύο λεπτά, λόγω ρίψης νερού από φιλάθλους στο δεύτερο βοηθό.

Δήμητρα: Πηδιάκης, Θεουλάκης, Τριαλώνης, Φυντικάκης, Τσιούλης, Χρονόπουλος, Γουμάρας, Ουζουνίδης (58’ Μαργαρίτης), Κιτανόφσκι (63’ Σπανός), Εξαδάχτυλος, Σαλπιγγίδης (66’ Θεοδώρου)
Διγενής: Καμπούρης, Μοσκιού, Νίκανδρος (58’ Θεοδοσίου), Μάνο, Τσουκαλάς (55’ Κούτσι), Μικκιού, Τζουανάκης, Κατσούλης, Πλαγγέντης, Χατζηνικόλας, Χουτεσιώτης (62’ Τριπολίτης)