Ευχάριστο ταξίδι για την Κύπρο στη Σύμη

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο και πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου ξεκίνησε επισήμως τη φετινή αγωνιστική περίοδο η Κύπρος, η οποία προχθές αγωνίστηκε εκτός έδρας με τη Σύμη, την οποία κέρδισε 4-1.

Επιβάλλοντας από την αρχή του αγώνα το ρυθμό τους, οι φιλοξενούμενοι με την συμπλήρωση ενός τετάρτου προηγούνταν ήδη 2-0, έχοντας η συνέχεια πια τυπικό…χαρακτήρα. Στο 5’ ο Γουλόπουλος με σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 0-1 και δέκα λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης με κοντινό πλασέ διπλασίασε τα τέρματα της Κύπρου.

Στη συνέχεια και συγκεκριμένα στο 30’, ο Βασιλείου έκανε από δεξιά τη σέντρα και ο Ζουρούδης στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα, την έστειλε με κεφαλιά στα δίχτυα της ομάδας του για το 0-3.

Η Κύπρος πέτυχε το τέταρτό της γκολ στο 47’ μετά από εκτέλεση κόρνερ και σύγχυση στην άμυνα της Σύμης, που εκμεταλλεύτηκε ο Γουλόπουλος, σκοράροντας με ωραίο σουτ, αφού πρώτα η μπάλα άλλαξε πορεία, αφού χτύπησε σε σώματα αμυνομένων. Η Σύμη σημείωσε το γκολ της με σουτ του Τσίκκη στο 75’.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Ν. Ζαννετίδης με βοηθούς τους Πατσιόπουλο και Σαρρή.
Σύμη: Τσαβαρής Η., Μεγαλούδης, Τσαβαρής Μ., Χατζηπέτρος Ν., Καραγιάννης Μ., Ζουρούδης, Κουμπιάδης (46’ Μπερζέστα), Τσίκκης, Χατζηπέτρος Μ., Λεβεντέρης, Καραβαΐλης.

Κύπρος: Αγγελόπουλος (46’ Δραγατάκης), Μπάρτζος, Βασιλείου, Σκούμπρος, Κρητικός, Μακριάς, Αγγελάκης, Τσακμακίδης, Ροδίτης, Καραπάντζος, Γουλόπουλος.