Πλήθος κόσμου στα εγκαίνια του κλειστού της Σύμης

Στη Σύμη ταξίδεψε την Κυριακή η Καλλιθέα ως επίσημη προσκεκλημένη της τοπικής ομώνυμης ομάδας στα αγωνιστικά εγκαίνια του κλειστού γυμναστηρίου του νησιού.

Οι δύο ομάδες έδωσαν φιλικό παιχνίδι στο πλαίσιο της προετοιμασίας τους για το πρωτάθλημα ανδρών Δωδεκανήσου που ξεκινάει το προσεχές Σαββατοκύριακο.

Μπροστά σε ένα ενθουσιώδες κοινό, με πολλά μικρά παιδιά στις εξέδρες, που δεν σταμάτησε να χειροκροτεί τις προσπάθειες των γηπεδούχων ακόμη και όταν η διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο ξέφυγε πολύ, η ομάδα της Ρόδου επικράτησε 90-51 με πρώτο σκόρερ τον Γιάννη Κούρο ο οποίος ήταν «ογκόλιθος» κάτω από το καλάθι.
Η Σύμη ήταν μέσα στο παιχνίδι για αρκετή ώρα όμως μόλις οι φιλοξενούμενοι «ζεστάθηκαν», η διαφορά δυναμικότητας οδήγησε στην άνετη επικράτηση.

Το 12-22 έγινε 20-22 και στη συνέχεια 23-23 όμως μέσα σε περίπου τρία λεπτά η Καλλιθέα έτρεξε ένα σερί 13-1 κι έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη 36-24. Στο τρίτο δεκάλεπτο το επιμέρους σκορ ήταν 13-30 για τους παίκτες του Χρήστου Μπίλια ο οποίος δεν είχε στη διάθεσή του τον Γιάννη Σκορδάλη που έμεινε στη Ρόδο για οικογενειακούς λόγους.

Στην τελευταία περίοδο οι δύο προπονητές έδωσαν χρόνο συμμετοχής σε όλους τους αθλητές τους.
Δεκάλεπτα: 12-19, 24-36 (ημιχρ.), 37-66, 51-90
Διαιτητές: Ξανθός, Διαμαντής

Σύμη (Μπαρόγιωργας): Χάσκας Β. 1, Θεολόγου 2, Μαχαιρίδης 14(1), Μακρόπουλος 6, Κανελλάκης 5, Παπακαλοδούκας 2, Χάσκας 14(3), Μαρούλης, Λούπης 5, Γιαννίκος, Μανολέσκος, Μαραβέλιας 2.

Καλλιθέα (Μπίλιας): Δεληγιάννης 6, Βασιλειάδης 2, Τσαλίκης 12(2), Γαλατάς 2, Γυφτάκης 6(2), Μπιλλιάς 4, Συμιακός 9, Εκινέ 15(3), Κούρος Π. 7, Μήτσης 9, Κούρος Γ. 20, Μπακίρης.