Στην Κάλυμνο η 28η συνάντηση  των ερασιτεχνικών θιάσων Αιγαίου

Στο νησί της Καλύμνου θα πραγματοποιηθεί η 28η συνάντηση των ερασιτεχνικών θιάσων Αιγαίου.

Η συνάντηση θα γίνει από τις 13  έως και τις 23 Οκτωβρίου και η τελετή έναρξης θα λάβει χώρα την Παρασκευή 14 Οκτωβρίου στις 7 μ.μ. στον χώρο πολιτιστικών συναντήσεων του δήμου Καλύμνου.
Το πρόγραμμα παραστάσεων έχει ως εξής:

ΠΕΜΠΤΗ 13/10    
• 18.00
    Θεατρική Ομάδα Αδελφότητας Κρητών Ρόδου    «Κοντζές και Διωματάρης» του Γιάννη Νιωτάκη    
    Αμφιθέατρο 1ου Γυμνασίου Καλύμνου
• 21.00    Θεατρική Ομάδα Λέρου    «Φαύστα» του Μποστ στο Θεατράκι του Δήμου

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 14/10
• 18.00 
   Εγκαίνια έκθεσης κοστουμιών Θεατρικής Ομάδας Καλύμνου    στο "Gallery" Πεζόδρομος Πατήθριες-Πόθια
• 19.00    Τελετή Έναρξης    Χώρος  Πολιτιστικών Συναντήσεων Καλύμνου (πρώην “By night”)
• 19.30    acTa-Θεατρικό Εργαστήρι Κω «Χαροτολογώντας»  σύνθεση acTa    
• 21:30    Καλύμνικο γλέντι στο Βαθύ

ΣΑΒΒΑΤΟ 15/10
• 11.00 
   Σύλλογος Γυναικών Χίου «Η θλιμμένη μαριονέτα» της Φένιας Μάγιου    
    Χώρος  Πολιτιστικών Συναντήσεων Καλύμνου   (πρώην “By night”)
• 13:00    Παρέλαση θεατρικών ομάδων στην πόλη
• 18.00    Θεατρική Ομάδα Νάουσας Πάρου «Το αταίριαστο ζευγάρι» του Ν. Σάιμον
    Αμφιθέατρο 1ου Γυμνασίου Καλύμνου
• 21.00    Θεατρική Ομάδα Χίου    «Ρε, πού πάμε;» μονόπρακτα των Δ. Κεχαΐδη, Ν. Περέλη,  Κ. Μουρσελά
    Χώρος  Πολιτιστικών Συναντήσεων Καλύμνου   (πρώην “By night”)

ΚΥΡΙΑΚΗ 16/10
• 11.00 
   Θεατρικός Πολιτιστικός Όμιλος Σύρου «ΑΠΟΛΛΩΝ»    «Κωμοδύσσεια» της Μαρίας Κίτρα    
    Χώρος  Πολιτιστικών Συναντήσεων Καλύμνου    (πρώην “By night”)
• 18.00    Θεατρική Σκηνή των Παραλόγων «Τρία μονόπρακτα» του Αντον Τσέχωφ    
    Αμφιθέατρο 1ου Γυμνασίου Καλύμνου
• 21.00    Πολιτιστικός Σύλλογος Χρουσσών–θεατρική Ομάδα    «Οίκος Ενοχής» των Μ. Ρέππα –Θ. Παπαθανασίου    Χώρος  Πολιτιστικών Συναντήσεων Καλύμνου   (πρώην “By night”)

ΔΕΥΤΕΡΑ 17/10
• 10.0
0    Συζήτηση  μεταξύ των ομάδων για  τις παραστάσεις    Elena Village
• 18.00    Θεατρική Ομάδα Πάτμου «Το δείπνο των ηλιθίων» του Francis Veber    
    Αμφιθέατρο 1ου Γυμνασίου Καλύμνου
• 21.00    Θεατρικός Όμιλος Σύρου «Ο Σουρής» «Γκρουπ Θέραπι» του Laurent Baffie    Χώρος  Πολιτιστικών Συναντήσεων Καλύμνου    (πρώην “By night”)

ΤΡΙΤΗ 18/10
• 17:00
    Ερασιτεχνικός Όμιλος Καλλονής Λέσβου (ΕΘΟΚ)     «Λυσιστράτη» του Αριστοφάνη    Ανοικτό Θέατρο Χώρας
• 20.00    Θεατρική ομάδα DUENDE «Το Μαύρο κουτί» του Γιώργου Ηλιόπουλου
    Χώρος  Πολιτιστικών Συναντήσεων Καλύμνου (πρώην “By night”)

ΤΕΤΑΡΤΗ 19/10
• 10.00  
 Συζήτηση  μεταξύ των ομάδων για  τις παραστάσεις    Elena Village
• 18.00    Πολιτιστικός Σύλλογος Πάρου «Αρχίλοχος»  «Μόλις χώρισα»
    Χώρος  Πολιτιστικών Συναντήσεων Καλύμνου         (πρώην “By night”)
• 21:00    Θεατρική Ομάδα Τήνου «Θεατροποιείο»    «Υπό έλεγχο» του Frederic Soontag
    Θεατράκι του Δήμου
• 23:00    Variete από τη θεατρική Ομάδα Καλύμνου Bar del mar

ΠΕΜΠΤΗ 20/10    
• 11:00 
   Αρχαιολογικός περίπατος στην πόλη και τα μουσεία
• 20.00    Θεατρική Ομάδα Σάμου    «Βόυτσεκ» του Γκέοργκ Μπύχνερ    
    Χώρος  Πολιτιστικών Συναντήσεων Καλύμνου  (πρώην “By night”)
• 23.00    ΜΕΑΣ Λήμνος «Κόκκινο βελούδο» των Sam Bobrick – Ron Clark
    Θεατράκι του Δήμου

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 21/10
•    10.00 
   Συζήτηση  μεταξύ των ομάδων για  τις παραστάσεις    Elena Village
• 12.00    Πατμιακή Σκηνή «Η κοιμωμένη ξύπνησε»  της Ξ. Καλογεροπούλου –  Θ. Μοσχόπουλου
    Αμφιθέατρο 1ου Γυμνασίου Καλύμνου
• 20.00    Θεατρική Ομάδα Μυτιλήνης «Οι Άστεγοι» «BENT» του Μάρτιν Σέρμαν    
    Χώρος  Πολιτιστικών Συναντήσεων Καλύμνου (πρώην “By night”)

ΣΑΒΒΑΤΟ 22/10
• 12:00
    Διασκευή του παραμυθιού του Αντώνη Παπαθεόδουλου «Οι καλοί και οι κακοί ιππότες» από τη Θ.Ο.Κ. στο κάστρο της Χρυσοχεριάς
• 18.00    «Νηρέας» Πάρου «4 δωματια» σε διασκευή Ασπασίας Κωβαίου    
    Αμφιθέατρο 1ου Γυμνασίου Καλύμνου
• 21.00    Λαϊκή Σκηνή Άνδρου «Οι Φόνισσες της Παπαδιαμάντη»  των Α. Ρήγα, Δ. Αποστόλου
    Χώρος  Πολιτιστικών Συναντήσεων Καλύμνου (πρώην “By night”)
• 23:30     Αιγαιοπελαγίτικη Συνάντηση χορών & γεύσεων

ΚΥΡΙΑΚΗ 23/10
• 10.00
Συζήτηση  μεταξύ των ομάδων για  τις παραστάσεις    Elena Village
• 18.00    Προοδευτική Εκπολιτιστική Κοινωνική Ένωση Βροντάδου (ΠΕΚΕΒ)    «Σουσου…δ(η)είγματα" της Ηρώς Αναστασάκη    
    Αμφιθέατρο 1ου Γυμνασίου Καλύμνου
• 20.30    Τελετή Λήξης
    Χώρος  Πολιτιστικών Συναντήσεων Καλύμνου (πρώην “By night”)
• 21.00    Αναγνωστήριο Αγιάσου Λέσβου «Η Ανάπτυξη» Πειραματική Σκηνή «Το μεγάλο μας τσίρκο» του Ι. Καμπανέλλη