Οι σύνεδροι του ΣΥΡΙΖΑ από όλα τα νησιά της Δωδεκανήσου

Μεγαλύτερη από ποτέ είναι η συμμετοχή συνέδρων από τα Δωδεκάνησα στο 2ο Συνέδριο του ΣΥΡΙΖΑ που, ως γνωστόν, θα πραγματοποιηθεί 13 με 16 Οκτωβρίου στο γήπεδο Tae Kwon Do στο Παλαιό Φάληρο, αφού, συνολικά, έχουν εκλεγεί για να συμμετάσχουν 37 σύνεδροι από όλο το νομό.

Συγκεκριμένα, 22 είναι οι σύνεδροι που θα εκπροσωπήσουν το νότιο συγκρότημα και 15 εκείνοι από το βόρειο συγκρότημα της Δωδεκανήσου.
Θα πρέπει να σημειωθεί ότι η διαδικασία για την επιλογή των συνέδρων είναι εκλογική και, μάλιστα, δεν υπάρχουν εξαιρέσεις «εξ οφίτσιο» αφού ακόμα και οι βουλευτές του κόμματος πρέπει να εκλεγούν από τα μέλη του κόμματος για να είναι σύνεδροι.

Έτσι, η εκλογική αυτή διαδικασία για την ανάδειξη των συνέδρων πραγματοποιήθηκε και στην περιοχή μας το προηγούμενο δεκαήμερο, σε εκλογές που διεξήχθησαν, σε διάφορες ημερομηνίες, από τις τοπικές οργανώσεις ενώ το γενικό συντονισμό είχε η νομαρχιακή επιτροπή.

Αξιοσημείωτο, πάντως, είναι το ενδιαφέρον που υπήρξε και το οποίο ήταν μεγάλο αλλά και η συμμετοχή γενικά στη διαδικασία. Μάλιστα, για πρώτη φορά υπάρχει τόσο μεγάλη εκπροσώπηση σε Συνέδριο του ΣΥΡΙΖΑ από τα Δωδεκάνησα αφού τις προηγούμενες φορές έφθανε το πολύ τα δέκα άτομα από το νότιο και το βόρειο συγκρότημα μαζί!
Η πολυπληθέστερη οργάνωση, βέβαια, είναι αυτή της πόλεως Ρόδου που εκπροσωπείται με δέκα άτομα, όσοι ήταν και οι υποψήφιοι δηλαδή.

Το ενδιαφέρον αυτό αποδίδεται στην εν γένει πολιτική κατάσταση αλλά και στην αγωνία των στελεχών για το χώρο τους και γενικά που…οδεύει το κόμμα και είναι ενδεικτικό βέβαια της συζήτησης που θα γίνει και των θεμάτων που θα τους απασχολήσουν.

Αναλυτικά, οι σύνεδροι στο Συνέδριο του ΣΥΡΙΖΑ από όλα τα Δωδεκάνησα είναι οι παρακάτω:
Αντιπρόσωποι για το 2ο συνέδριο ΣΥΡΙΖΑ από Ν.Ε. Νότιας ΔΩΔ/ΣΟΥ
ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΜΕΛΩΝ ΡΟΔΟΥ
Αποστολίδης Αντώνης
Γάκης Δημήτρης
Γεωργαλλίδου Μαριάνθη
Γκικόπουλος Σωτήρης
Καραγιάννης Βασίλης
Μιχαηλίδης Τάκης
Παγκά Κατερίνα
Παπαβασιλείου Βασίλης
Σαντορινιός Νεκτάριος
Χατζημάρκου Πόλυ
ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΜΕΛΩΝ ΑΦΑΝΤΟΥ
Δημήτρας Γιώργος
Δούλου Κυριακούλα
Κακακιού Κατερίνα
Καραγιάννης  Σπύρος
Καραγιάννης  Δημήτρης
Καραγιάννης  Αντώνης
ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΜΕΛΩΝ ΣΟΡΩΝΗΣ
Μαρίνος Γιάννης
Μπιλλιά Καίτη
ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΜΕΛΩΝ ΚΑΡΠΑΘΟΥ
Μαστρομηνάς Θεοδόσης
ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΜΕΛΩΝ ΝΟΤΙΑΣ ΡΟΔΟΥ
Γιαννέτος Γιάννης
ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΜΕΛΩΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΙΟΥ
Τσαρουχάς Γιώργος
ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΜΕΛΩΝ ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΥ
Γωγούλης Ηλίας

Αντιπρόσωποι για το 2ο συνέδριο ΣΥΡΙΖΑ από Ν.Ε. Βόρειας ΔΩΔ/ΣΟΥ            
ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΜΕΛΩΝ ΚΩ
ΚΑΜΑΤΕΡΟΣ ΗΛΙΑΣ
ΚΑΒΑΔΑΚΗΣ ΜΑΝΟΛΗΣ
ΚΑΤΣΑΒΑΡΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΜΠΟΥΖΙΩΤΑΣ ΣΩΤΗΡΗΣ
ΝΤΕΛΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΥ ΜΑΡΙΑ
ΙΩΑΝΝΟΥ ΑΝΤΩΝΗΣ
ΙΩΑΝΝΟΥ ΚΩΣΤΑΣ
ΙΩΑΝΝΟΥ ΜΑΡΙΑ
ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΜΕΛΩΝ ΛΕΡΟΥ
ΚΟΥΒΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
ΤΖΑΝΟΥΔΑΚΗ ΦΡΟΣΥΝΗ
ΜΟΣΧΟΝΑ ΑΝΝΥ
ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΜΕΛΩΝ ΠΑΤΜΟΥ
ΖΙΑΒΡΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΜΕΛΩΝ ΚΑΛΥΜΝΟΥ
ΛΑΜΠΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ
ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΜΕΛΩΝ ΑΣΤΥΠΑΛΑΙΑΣ
ΣΑΒΒΑΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ