Δεν απέφυγε την ήττα από τον ΠΑΟΚ ο Κολοσσός

Με κορυφαίους τους Έλληνες Λίνο Χρυσικόπουλο και Απόλλωνα Τσόχλα, ο ΠΑΟΚ σημείωσε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Basket League λυγίζοντας την αντίσταση του Κολοσσού στο κλειστό της Πυλαίας με 85-73.

Η ομάδα της Ρόδου προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 3-13 αλλά βρέθηκε να χάνει 50-35 στην τρίτη περίοδο. Μάζεψε τη διαφορά στους πέντε πόντους (66-61) αλλά ο αντίπαλός της είχε τον έλεγχο του αγώνα και γρήγορα ξέφυγε και πάλι στο σκορ με +12, βάζοντας τέλος στις προσπάθειες ανατροπής.

Δεκάλεπτα: 13-16, 37-30(ημιχρ.), 61-51, 85-73

Διαιτητές: Μάνος, Παναγιώτου, Παφίλης

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέιλορ 6(1), Μιλιένοβιτς 6(1), Γλυνιαδάκης 6, Μπράιαντ, Πέινερς 9(1), Χρυσικόπουλος 19(2), Κόνιαρης, Τσόχλας 15(3), Σάιμπερτ 12(2), Καμάρας, Κλάντον 12.

Κολοσσός H Hotels (Λυκογιάννης): Ρέντικ 8, Τσούκου 6(1), Μπέρι 17(3), Βασιλόπουλος 11(1), Χολ 13, Λιάπης, Γεωργαλλής 3(1), Άχονεν 9(3), Γουάτσον 6.