Αστέρας Μασσάρων: Ξύπνησε το θεριό...

Μάσσαρι

Μπορεί να ήταν αρνητικό το φετινό ξεκίνημα για τον Αστέρα Μασσάρων που μετρούσε δύο βαριές ήττες στην έδρα του από Ηρακλή Λ. και Φοίβου (εκκρεμεί το εκτός έδρας παιχνίδι με Δόκα Κ.), όμως στην 3η του προσπάθεια θυμήθηκε τον παλιό καλό του εαυτό, φτάνοντας στη νίκη επί ενός αξιόλογου μάλιστα αντιπάλου.

Οι παίκτες του Σάββα Σταυρίδη με πολύ καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο νίκησαν 2-0 τον ΑΕΡΑ και δείχνουν σιγά σιγά να βρίσκουν τα πατήματα τους.

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν ανιαρό, με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν πιο δυναμικά, αλλά στη συνέχεια οι Μασσαρενοί να ισορροπούν.

Στην επανάληψη τα πράγματα άλλαξαν, καθώς με το ξεκίνημα της έγινε το 1-0 και λίγο αργότερα οι γηπεδούχοι σημείωσαν και το δεύτερο τους τέρμα.

Οι Αφαντενοί που… ξέχασαν να βγουν στο δεύτερο ημίχρονο, έδειξαν να εκνευρίζονται μετά το 2-0 με αποτέλεσμα σε μια φάση να μείνουν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Κατσιδώνη.

Φάσεις Γκολ:
2’ Ατομική προσπάθεια του Καλημέρη από αριστερά, γύρισε τη μπάλα στον Πλύγκο που από πλεονεκτική θέση έκανε το πλασέ, σημαδεύοντας όμως το αριστερό δοκάρι.

3’ Ο Βακιάνης κατάφερε μέσα στην περιοχή να γυρίσει το σώμα του κάνοντας το ξαφνικό σουτ, αλλά ο Καστριτσέας έπεσε σωστά κι έδιωξε σε κόρνερ.

18’ Σουτ του Πλύγκου μέσα από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Κιλασίν Ε. και άλλαξε πορεία πηγαίνοντας προς τη γωνία του τέρματος, όμως ο Μηλιός πετάχτηκε κι έδιωξε σε κόρνερ.

49’ Ο Μίρτσεφ τροφοδότησε το Βακιάνη, αυτός έπιασε αδύναμο σουτ, όμως ο Λερογιάννης που ακολούθησε τη φάση με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

64’ Σουτ του Λερογιάννη από το ύψος της περιοχής χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Στην επιστροφή της μπάλας ο Βακιάνης πήρε το… ριμπάουντ και με πλασέ σε κενή εστία έκανε το 2-0.

69’ Νέο σουτ του Λερογιάννη έξω από την περιοχή, η μπάλα πήγε στα δίχτυα αλλά το γκολ δε μέτρησε, καθώς ο βοηθός διαιτητή, Σπάρταλης υπέδειξε σε θέση οφσάιντ τον Βακιάνη, θεωρώντας ότι παρεμπόδισε τον τερματοφύλακα.

83’ Ο Κατσιδώνης δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία, αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες.

87’ Πάσα του Λερογιάννη στον Μίρτσεφ, που από θέση τετ α τετ δε μπόρεσε να νικήσει τον Καστριτσέα.

90’ Ο Συμεωνίδης εκτέλεσε φάουλ προς το δεύτερο δοκάρι, όπου εκεί ο Καλημέρης πήρε την κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα μα χτυπήσει στο αριστερό δοκάρι.

Καλύτεροι από τον Αστέρα ήταν οι Βακιάνης, Λερογιάννης και Καρπαθάκης, ενώ από τον ΑΕΡΑ οι Συμεωνίδης, Πλύγκος και Καλημέρης.

Καλή σε γενικές γραμμές η διαιτησία των Κυρίτση, Σπάρταλη, Τσέτσου, με τους φιλοξενούμενους ωστόσο να έχουν κάποια παράπονα από το βοηθό Σπάρταλη.

Μάλιστα στο 40’ αποβλήθηκε από τον πάγκο του ο προπονητής των γηπεδούχων, Σάββας Σταυρίδης για διαμαρτυρία.

Αστέρας Μ.: Μηλιός, Μίρτσεφ, Δημητριάδης (82’ Μαυριός), Κιλασίν Ε., Κιλασίν Χ., Κουρμαδιάς (32’ λ.τ. Μπαϊρακτάρης), Καρπαθάκης, Κώστας (68’ Φωτάρας), Βακιάνης, Λερογιάννης, Πάττας

ΑΕΡΑ: Καστριτσέας, Μαλλιάκας, Δανάς, Κατσιδώνης, Συμεωνίδης, Γαργάλης (65’ Λαουδίκος), Πλύγκος, Γιαννακάκης (72’ Ροκάι), Τριχιάς, Καλημέρης, Στεφανής (65’ Νικολής)