Το Ροδίων Άθλησις δεν άφησε κανένα περιθώριο στη Σύμη

Με το «πολυεργαλείο» Τέλη Χατζηφούντα σε μεγάλα κέφια και πολύ καλό τον Γιάννη Μητσού, το Ροδίων Άθλησις επικράτησε χθες το μεσημέρι της ασυντόνιστης (και αρκετά εκνευρισμένης) Σύμης με 80-43, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ανδρών.

Παρουσία μπόλικου κόσμου, που βρέθηκε στο κλειστό γυμναστήριο του Ροδίων Παιδεία, η ομάδα του Νίκου Φραγκεσκάκη ήταν κυρίαρχη από το πρώτο λεπτό του αγώνα, επέβαλε το ρυθμό της, κέρδισε όλα τα ριμπάουντ, έτρεξε σε όλο το μήκος και πλάτος του παρκέ αφήνοντας οριστικά πίσω της την εμφάνιση στην πρεμιέρα, μόλις τρεις μέρες. Επίσης, είχε και τον Κώστα Μητσού στη σύνθεσή της καθώς τακτοποιήθηκε το θέμα με το δελτίο του.

Οι γηπεδούχοι άφησαν άποντη τη Σύμη για έξι λεπτά, προηγήθηκαν 12-0 και 24-4 στο δεκάλεπτο, ξεπέρασαν το +20 στη δεύτερη περίοδο (30-7, 32-9) κι άγγιξαν τους τριάντα πόντους στο 24’ (49-19). Η ψαλίδα στο σκορ μεγάλωνε κι άλλο για να φτάσει στο 80-42, μόλις δύο λεπτά πριν το τέλος.

Πέραν της κακής της απόδοσης, η Σύμη (χωρίς τον Μυλωνάκη) έφυγε με φριχτά παράπονα από το γήπεδο για τη διαιτησία. Μεταξύ άλλων, αποβλήθηκε στο 8’ ο Μαχαιρίδης και στο 35’ ο Παπανικολάου για έντονες διαμαρτυρίες ενώ σφυρίχθηκαν εις βάρος της και δύο αντιαθλητικά φάουλ.
Δεκάλεπτα: 24-4, 37-15(ημιχρ.), 59-30, 80-43
Διαιτητές: Μητσού, Αγγελής

Ροδίων Άθλησις (Φραγκεσκάκης): Νικολιδάκης, Πλατής 6, Λουκής 11(2), Χατζηφούντας 17, Μητσού Κ. 9(1), Γιακουμάκης 6, Νεραντζάκης 2, Κιουρτ 2, Μητσού Γ. 16(1), Γαβαλάς 4, Ηλιού 7(1).
Σύμη (Μπαρόγιωργας): Αντωνιάδης, Θεολόγου 2, Μαχαιρίδης 2, Μακρόπουλος 24(2), Παπακαλοδούκας 2, Χάσκας 4, Μαρουλής 2, Λούπης 4, Παπανικολάου, Μανωλέσκος 3, Μαραβέλιας, Χατζηπέτρου.