Όρθωσε ανάστημα… η Δόξα Ψίνθου

Πολύτιμο βαθμό πήρε στο γήπεδο της Παστίδας η ομάδα της Δόξα Ψίνθου, που αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τον νευρικό προχθές Αστέρα.

Παρά το ότι οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν με το… καλημέρα (5’) και να κάνουν το 1-0, αυτό το γκολ αντί να τους δώσει.. φτερά, αντιθέτως τους εφησύχασε, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι που παρουσιάστηκαν πιο οργανωμένοι και διαβασμένοι στον αγωνιστικό χώρο, να βγαίνουν απειλητικά στην επίθεση και να δημιουργούν ευκαιρίες.

Με υπομονή οι παίκτες του Μιχάλη Μανωλά (δεν βρέθηκε στο παιχνίδι λόγω προσωπικού προβλήματος) κατάφεραν στα μέσα περίπου του δευτέρου ημιχρόνου να ισοφαρίσουν και με σχετική άνεση να πάρουν στο τέλος το βαθμό της ισοπαλίας που τους δίνει αυτοπεποίθηση για τη συνέχεια του πωταθλήματος.

Φάσεις Γκολ:

5’ Ο Στεργιόπουλος εκτέλεσε κόρνερ κι ο Χαριτάκης με δυνατή κεφαλιά μέσα από την περιοχή έκανε το 1-0.

12’ Γυριστό σουτ του Λυριστή από κοντά, πέρασε μόλις άουτ.

13’ Μακρινό σουτ του Καλαγρή, η μπάλα πέρασε κοντά από το δεξί δοκάρι.

17’ Νέο σουτ του Λυριστή μέσα από την περιοχή έφυγε λίγο άουτ.

18’ Ο Β. Οργανός επιχείρησε ψηλοκρεμαστό πλασέ, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

24’ Ο Πάπα εκτέλεσε φάουλ, ο Χαριτάκης πήρε την κεφαλιά, αλλά αστόχησε στέλνοντας τη μπάλα λίγο ψηλά.

26’ Ο Πολυχρόνης μαρκαρίστηκε στην περιοχή κι έπεσε στο έδαφος, αλλά ο διαιτητής έδειξε τη συνέχεια του παιχνιδιού παρά τις διαμαρτυρίες των γηπεδούχων.

27’ Πάσα του Πάπα στον Στεργιόπουλο, αυτός έκανε αμέσως το σουτ, αλλά ο Ηλίας απέκρουσε σε κόρνερ.

42’ Σουτ του Λολάκη κι ο Παναγιωτόπουλος στην προσπάθεια του να διώξει, έστειλε τη μπάλα να περάσει λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

63’ Πλασέ του Τσοπάνογλου απέκρουσε ασθενώς ο Ροδανάκης, η μπάλα πήρε ύψος κι ο Β. Ορφανός που ακολούθησε τη φάση, με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1.

69’ Σουτ του Στεργιόπουλου, μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Ηλίας.

70’ Σε σουτ των γηπεδούχων, η μπάλα χτύπησε πάνω στον Στελλά με τους Παστιδενούς να ζητούν πέναλτι, υποστηρίζοντας ότι χτύπησε στο χέρι του αμυντικού της Δόξας.

78’ Σουτ του Πολυχρόνη από πλάγια θέση, χτύπησε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

93’ Ο Δαλκίδης έπεσε στην περιοχή του Αστέρα ζητώντας πέναλτι, αλλά αντ’ αυτού ο διαιτητής του έδειξε την κίτρινη κάρτα για… θέατρο.

Καλύτεροι από τον Αστέρα ήταν οι Πάπα, Ισκάς και Λολάκης, ενώ από τη Δόξα οι Παναγιωτόπουλος, Ορφανός Β. και Λυριστής.

Καλή σε γενικές γραμμές η διαιτησία των Πατσιόπουλου, Σαρρή, Παπακωνσταντίνου παρά τις διαμαρτυρίες των γηπεδούχων.

Αστέρας Παστίδας: Ροδανάκης, Λικομέτι (65’ λ.τ. Παγκράτης), Ισκάς, Χαριτάκης (62’ Κυπριώτης), Καρύδης, Καλαγρής, Φελεσάκης, Πολυχρόνης (83’ Κυρίτσης), Πάπα, Λολάκης, Στεργιόπουλος.
Δόξα Καρδάμαινας: Ηλίας, Στελλάς, Παναγιωτόπουλος, Δαλκίδης, Σαββούλης, Χατζηνικόλας, Ορφανός Χ. (67’ Μπαρμπαντώνης), Ορφανός Β., Τσοπάνογλου, Κουνελλές (94’ Κοσκινιάτης), Λυριστής.