Αγωνιστική γηπεδούχων στο τοπικό μπάσκετ

Στον Όμιλο Ρόδου του πρωταθλήματος ανδρών, δεν είχαμε εκπλήξεις. Οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη απέναντι στους αντιπάλους τους, με το Διαγόρα να είναι σαρωτικός κόντρα στον Ήλιο (108-47) και να κάνει εύκολα το 2Χ2.

Πέντε παίκτες του «γηραιού» σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Καταβαίνη να είναι ο πρώτος σκόρερ (22π.) ενώ η ομάδα της Ιαλυσού παρατάχθηκε στην τέντα με εφτά παίκτες.

Το Σάββατο, η Ελπίδα επιβλήθηκε 55-33 του εφηβικού Ιάλυσου ενώ την Παρασκευή είχε προηγηθεί η άνετη επικράτηση του Ροδίων Άθλησις με αντίπαλο τη Σύμη (80-43). Το ρεπό της εξέτισε η Καλλιθέα.
Την επόμενη αγωνιστική ο Ιάλυσος θα υποδεχθεί το Διαγόρα, ο Ήλιος το Ροδίων Άθλησις και η Σύμη την Καλλιθέα ενώ ρεπό θα έχει η Ελπίδα, πριν το ραντεβού της με το Διαγόρα στην τέντα.

Η πρεμιέρα των εφήβων
Η πρωταθλήτρια ΑΕ Δικαίου, χωρίς τον Πέτρο Λάμπρου πλέον, γνώρισε την ήττα στο κλασικό ντέρμπι της Κω απέναντι στον Ιπποκράτη με 63-48 αλλά αυτό θυμίζει λίγο και την περσινή τους πορεία, δεδομένου ότι οι παίκτες του Δημήτρη Τζομάκα δεν είχαν κερδίσει τον «Ιππο» στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος αλλά στον τελικό πήραν τον τίτλο.

Στη Λέρο, ο Πανιώνιος ήταν ανώτερος του Ηρακλή 2000 (66-21) ενώ στο καλύμνικο ντέρμπι, η ΕΑΚΑ κέρδισε την Ακαδημία με 48-37.
Επόμενη αγωνιστική: Ακαδημία Καλύμνου – Πανιώνιος Λέρου, ΑΕ Δικαίου – ΕΑΚΑ, Ηρακλής 2000 – Ιπποκράτης.
Τα παιχνίδια του Ομίλου Ρόδου έγιναν την Κυριακή και είχαν ως εξής:

Ροδίων Άθλησις – Ιάλυσος 40-85
Δεκάλεπτα: 11-20, 24-47(ημιχρ.), 30-73, 40-85
Διαιτητές: Αντωνίου, Αγγελής
Ροδίων Άθλησις (Φραγκεσκάκης): Σάββας 10(2), Γιακουμάκης 8, Γεωργίου 6(2), Γαβαλάς 6, Φίσερ 5, Διακολιός 2, Γουλόπουλος 2, Ανδρεαδάκης, Καρπάθιος, Χατζηγιάννης, Νικολιδάκης, Φεσσάκης.
Ιάλυσος (Θωμίδης): Στεργάκης 20(2), Κοντάκος 15(1), Μπόζιτς 14, Ντογκούς 13(1), Νουμερόπουλος 11, Καϊζερλή 6(1), Μιχαλάκης 4, Συκόφυλλος 2.

Διαγόρας – Καλλιθέα 73-49
Δεκάλεπτα: 17-11, 43-20(ημιχρ.), 55-35, 73-49
Διαιτητές: Νικηφορίδης, Βλάσσης

Διαγόρας (Καλαποδάκης): Ζάρρας 26(6), Ζερβός 19(1), Ράμος 14, Στεφανάκης 7, Μαλατέστας 4, Γιαννακίδης 2, Νικηταράς 1, Χατζηστρατής, Τσιρακάκης, Παπανικήτας, Παληγιάννης.
Καλλιθέα (Τσαλίκης): Μαύρος 23(3), Μπακίρης 13(2), Κανάρης 5, Τρούμπας 5(1),
Γαλατάς 3(1), Βαλσάμης, Κώστας, Μανιάς, Σαράντης, Σωτηράκης, Χρυσοχός.

Κολοσσός – Ελπίς 50-41
Δεκάλεπτα: 15-4, 20-23(ημιχρ.), 39-29, 50-41
Διαιτητές: Αντωνίου, Διαμαντής

Κολοσσός (Γρεμμενάς): Χατζηγεωργίου 11(1), Οθείτης 10, Παπαδόπουλος 10(2), Τσούλλος 5(1), Μόραλης 4, Εγγλέζος 4, Γεωργαλλής 2, Χάρης 2, Γανωτάκης 2, Γκινής, Βαρβαρέσος.
Ελπίς (Λιβιεράτος): Ποδιώτης 20, Κουλουμπράκης 8(1), Ράπτης 7(1), Κοκκάρης 6(1), Ρέτσας, Τσόκα, Γρηγοράκης.
Επόμενη αγωνιστική: Ιάλυσος – Διαγόρας, Ελπίς – Ροδίων Άθλησις, Καλλιθέα – Κολοσσός.
Ξεκίνημα νεανίδων

Με τον κάτοχο του τίτλου, Διαγόρα, να έχει ρεπό στην πρεμιέρα, ο Ιάλυσος έσπασε το ρόδι κερδίζοντας δύσκολα τον Κολοσσό με 48-41. Την επόμενη αγωνιστική, οι «θαλασσί» θα υποδεχθούν το «γηραιό».
Στο βόρειο συγκρότημα, ο Ιπποκράτης δεν ίδρωσε να πάρει τους δύο βαθμούς καθώς ο Ανταγόρας έχει παραιτηθεί από το πρωτάθλημα (όπως και από το κορασίδων) ενώ η ΕΑΚΑ επιβλήθηκε του Ξάνθου Πάτμου με 78-29. Ρεπό είχε η ΑΕ Δικαίου.
Επόμενη αγωνιστική: Ανταγόρας – ΑΕ Δικαίου 0-20(α.α.), Ξάνθος – Ιπποκράτης, ρεπό ΕΑΚΑ.