Χτίζει κάστρο ο Πολυβώτης...

Την…έκπληξη του φετινού πρωταθλήματος στη Β’ Κατηγορία και συγκεκριμένα στο β’ όμιλο πάει ν’ αποτελέσει ο Πολυβώτης, αφού προχθές στη Νίσυρο κέρδισε 1-0 την ισχυρή Κύπρο.

Οι παίκτες του Μανώλη Χασαπλαδάκη εξαιρώντας τα πρώτα δέκα λεπτά του αγώνα, όταν και οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι μετά από κεφαλιά του Νίκα, κατάφεραν να πάρουν τον έλεγχο και να χάσουν κάποιες ευκαιρίες μέχρι να λήξει το ημίχρονο.

Παρόλα αυτά η Κύπρος απείλησε κυρίως από τα στημένα χωρίς αποτέλεσμα, για να ‘ρθει το 48’ όταν ο Σφακιανός σούταρε μέσα από την περιοχή κάνοντας το 1-0. Από κείνο το σημείο και μετά ο Πολυβώτης προσπάθησε να…καθαρίσει το παιχνίδι και είχε την ευκαιρία να το κάνει στο 70’ αφού ο Φωτεινής έπιασε την κεφαλιά, ο Αγγελόπουλος άργησε να αντιδράσει και μπλόκαρε τελικώς, με τους Νισύριους να υποστηρίζουν πως η μπάλα είχε περάσει τη γραμμή.

Παρόλα αυτά, ο διαιτητής θεώρησε πως δεν υπάρχει γκολ, ο αγώνας έληξε στο 1-0 και η ομάδα της Νισύρου πήρε μια σημαντικότατη νίκη.  Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Καραγιάννης με τους Διακοφιλιππή και Φασουλάρη.

Πολυβώτης: Φωτιάδης, Πατρίκης, Χατζηνικολάου ΒΚ., Καρακωνσταντίνου, Καραγιάννης, Φωτεινής, Χατζηνικολάου ΒΔ., Σφακιανός Α., Χαρτοφύλλης Π. (10’ λτ. Κοντογιάννης), Κακιάς (80’ Χαρτοφύλλης Ν.).
Κύπρος: Αγγελόπουλος, Σκούμπρος, Παντελίδης, Μπάρτζος, Καστανίδης, Κιάρρι, Χιουσένι (67’ Τσακμακίδης), Αγγελάκης, Ροδίτης (83’ Καρτάλης), Νίκας, Καραπάντζος (50’ Μακριάς).