Ο Κλεόβουλος «φρέναρε» τον Φοίβο

Ο Φοίβος σταμάτησε τελικά την φρενήρη πορεία του στην 6η… στάση! Η ομάδα της Κρεμαστής, υποχρεώθηκε το Σάββατο το απόγευμα σε ισόπαλο 2-2 στο γήπεδό της, από τον ψυχωμένο και αποφασιστικό Κλεόβουλο.

Έγινε ένα πολύ καλό παιχνίδι, με πολλές φάσεις και με τις δυο ομάδες να θέλουν τη νίκη.

Η ομάδα του Μιχάλη Πολιά, δεν ήταν αυτή που έπρεπε και στα ενενήντα λεπτά, χωρίς αυτό να σημαίνει πως παρά την απόδοσή της, δεν δημιούργησε φάσεις και δεν έχασε ευκαιρίες. Οι παίκτες των γηπεδούχων έκαναν πολλά λάθη στο χώρο του κέντρου, με αποτέλεσμα να δίνεται η ευκαιρία στους φιλοξενούμενους  στην κόντρα επίθεση να απειλούν την εστία του Τόππου.

Ο γκολκίπερ του Φοίβου φέρει ευθύνη στο πρώτο γκολ κι έγινε από το 10΄ το 0-1. Το γκολ δεν φάνηκε πάντως να αγχώνει τους γηπεδούχους, που παρά τα λάθη στη μεσαία γραμμή μπόρεσαν να ισοφαρίσουν σχετικά γρήγορα σε 1-1 και να προηγηθούν λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου σε 2-1 «γυρίζοντας» το ματς.

Ο Κλεόβουλος όμως στο 64΄ ισοφάρισε σε 2-2 σκορ με το οποίο έληξε το παιχνίδι.

ΤΑ ΤΕΣΣΕΡΑ ΓΚΟΛ
10΄ο Παπαοικονόμου πήγε από δεξιά και εκτέλεσε απευθείας κόρνερ. Ο Τόππος φάνηκε να μπλοκάρει την μπάλα, η οποία όμως του γλίστρησε και κατέληξε στα δίχτυα για να γίνει έτσι το 0-1.

15΄Ο Χατζηκοσμάς πραγματοποίησε ωραία ενέργεια και την κατάλληλη στιγμή σούταρε δυνατά. Η μπάλα βρήκε το σώμα του Πιτσουρδάκη και κατέληξε στα δίχτυα του Χρυσανθή για να γίνει έτσι το 1-1.

43΄ Το ωραιότερο γκολ του αγώνα σημείωσε στο λεπτό αυτό ο Θεοδοσίου, που από πλάγια θέση με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα πρώτα στο οριζόντιο και μετά στα δίχτυα για το 2-1.

64΄ Ο Κολιοκώστας σημάδεψε καλά με δυνατό σουτ στη γωνία του Τόπου και έγραψε το 2-2.

Από τον Φοίβο διακρίθηκαν περισσότερο οι Θεοδοσίου και Χατζηκοσμάς ενώ από τον Κλεόβουλο άρεσαν περισσότερο οι Κολιοκώστας και Παπαοικονόμου.

Πολύ καλή η διαιτησία των  Μίαρη, Αναστασοπούλου και Παπακωσταντίνου.

Φοίβος: Τόππος, Ταφάνι, Ντόστι (61΄Καραγεωργίου), Φελεγκάκης, Θεοδοσίου, Παϊζάνος, Αξιώτης, Χατζηκοσμάς, Χαρτοφύλης, Ορφανίδης Σ. (68΄Θαρρενός), Ορφανίδης Ν.
Κλεόβουλος: Χρυσανθής, Κλημαντής, Χαμιτάι, Κωστάκης, Κουκουτσέλας, Πιτσουρδάκης, Παπαοικονόμου (90΄Κακλαμάνος Λ.), Γαϊτάνος, Κακλαμάνος Α. Κολιοκώστας, Μοντεσάντος (46΄Μπολεμάι, 85΄Ζερβός).