Με υπομονή και επιμονή για την πρόκριση

Κοσκινού
Πετυχαίνοντας τα  γκολ του στην παράταση ο Διαγόρας Βατίου χθες ως φιλοξενούμενος στα Κοσκινού με την Κύπρο για το Κύπελλο, πήρε τη νίκη 0-2 και πέρασε στην επόμενη φάση.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν κάκιστο χωρίς πολλές φάσεις για τις δύο ομάδες αλλά στην επανάληψη αυτή του Βατίου με κορυφαίους τους Μοσχή, Λαζίδη και Χατζησάββα απείλησε την εστία του Πεστλίκη, χωρίς ωστόσο να σκοράρει. Χρειάστηκε πια να φτάσει ο αγώνας στο 110’ για να βρουν δίχτυα οι φιλοξενούμενοι ενώ 7 λεπτά αργότερα απλώς τσέκαραν το «εισιτήριο».

Φάσεις και γκολ
9’ Σουτ του Ροδίτη από μακριά, έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
40’ Εκτέλεση φάουλ του Νίκα όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μαυρουδή.
45’ Ο Χατζησάββας σούταρε από δεξιά αλλά είδε την μπάλα να περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
60’ Σέντρα του Παπουρδάνου από δεξιά και Χατζησάββας σούταρε, για να αποκρούσει ωραία ο Πεστλίκης.

65’ Εξαιρετική επέμβαση του Πεστλίκη σε σέντρα-σουτ του Παπουρδάνου.
80’ Σέντρα του Χατζησάββα και ανάποδο ψαλίδι του Λαζίδη, όμως η μπάλα έφυγε και πάλι λίγο πάνω από το οριζόντιο.

110’ Προσπάθεια του Ζερβού από δεξιά που σέντραρε και ο Τομάζος με πλασέ σε κενή εστία έκανε με πλασέ το 0-1
115’ Ο Πεστλίκης απόκρουσε με γροθιές δύσκολα το σουτ του Παπουρδάνου.
117’ Καλό σουτ του Λαζίδη που δεν μπόρεσε, παρά την προσπάθεια, να αποκρούσει ο Πεστλίκης, για το 0-2
Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Κάζας με βοηθούς τον Μπέκα και την Αναστασοπούλου.

Κύπρος: Πεστλίκης, Σκούμπρος, Μπουμπούλης, Καστανίδης (95’ Βασιλείου), Μπάρτζος, Κιάρρι, Αγγελάκης, Τσακμακίδης (75’ Καρτάλης), Ροδίτης, Καραπάντζος, Νίκας (100’ λτ. Γκλάβας).

Διαγόρας: Μαυρουδής, Καραγιάννης (74’ Αδάμος), Ζερβός, Έλληνας, Μοσχής, Κατσαρής, Παπαστεφάνου (67’ Πρέτσι), Ζωάννου (43’ λτ. Λαζίδης), Χατζησάββας, Παπουρδάνος, Τομάζος.