Συγκλονιστική πρεμιέρα για το «Ροδίων Άθλησις»

Μεγάλα ψυχικά αποθέματα έδειξαν να διαθέτουν οι παίκτες του Νίκου Τρατσέλα στο πρώτο τους φετινό παιχνίδι, καθώς στην πρεμιέρα της Α2, νίκησαν χθες το απόγευμα στο κλειστό του «Ροδίων Παιδεία» τον Πανιώνιο 3-2, παίρνοντας τη νίκη στο τάι μπρέικ με 16.14.

Παρουσία αρκετού κόσμου που κατέκλυσε το γήπεδο, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έπαιξε κατά διαστήματα καλό παιχνίδι.

Το πρώτο σετ ήταν συγκλονιστικό καθώς το «Ροδίων Άθλησις» προηγήθηκε με 14-13, αλλά τα απανωτά λάθη έδωσαν το δικαίωμα στον Πανιώνιο να προηγηθεί με 14-18.  Η ομάδα του νησιού μας αντέδρασε και πέρασε μπροστά με 21-20. Με τον Μοσχούς να είναι καθοριστικός και να δίνει λύσεις, το σκορ έγινε 24-24 και 25-25. Δύο λάθη των παικτών του Νίκου Τρατσέλα έδωσαν το δικαίωμα στους Νεοσμυρνιώτες να πάρουν το σετ με 26-28.
Στο δεύτερο σετ, το «Ροδίων» πέρασε στην αντεπίθεση. Ξέφυγε αρχικά με 3-0 και 7-3, ενώ όταν το σετ πήγε 8-7, οι «θαλασσί» πήραν φόρα και έφτασαν τη διαφορά στο 20-10 και 22-12, για να πάρουν το σετ εύκολα με 25-13 και να ισοφαρίσουν σε 1-1. Με καλή ψυχολογία στη η συνέχεια, η ομάδα του Νίκου Τρατσέλα δεν δυσκολεύτηκε να πάρει και το τρίτο σετ με 25-16, ωστόσο ο Πανιώνιος αντέδρασε και εκμεταλλευόμενος τα λάθη των γηπεδούχων ισοφάρισε σε 19-25.

Έτσι λοιπόν οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στο τάι-μπρέικ, όπου όλα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες, με το «Ροδίων» να παίρνει προβάδισμα με 11-9, τον Πανιώνιο να αντιδράει και να μειώνει αλλά στο φινάλε, οι παίκτες του Νίκου Τρατσέλα πήραν την πολύτιμη νίκη με 16-14.
Αναλυτικά τα σετ:  26-28, 25-13, 25-16, 19-25, 16-14
Διατητές του αγώνα ήταν οι Μιχαήλογλου και Παπαστάμος

Ροδίων Άθλησις: (Νίκος Τρατσέλας): Μακρής Ν., Μαυράκης Κ., Δεληγιώργης Α., Προδρομίδης Β., Κοκολάκης Ε., Γιώτης Δ., Μοσχούς Χ., Γκένοφ Ν., Αρβανίτης Ν., Παππάς Α., Ποτολίδης Π.

Πανιώνιος (Αργύρης Τσάρας): Φύτρος Γ., Κουτσούρης Σ., Καντιώτης Γ., Κωνσταντόπουλος Σ., Παντελούκας Α., Δελητρίμης Ε., Κωνσταντινίδης Π., Ανέστης Ι., Κλειδόπουλος Δ., Τασάκος Ι., Στυλιανού Ι., Βλαβιανός Ν., Τραπέζουντίδης Γ.