Μεγάλο παιχνίδι στο Βενετόκλειο με τον Κολοσσό HHotels

Αγώνας διαφήμιση έγινε χθες το απόγευμα στο Βενετόκλειο όπου ο Κολοσσός H Hotels υποδέχθηκε τον Κόροιβο και πήρε το δεύτερο ροζ φύλλο του με 90-88, έχοντας στο πλευρό του και τη Θεά Τύχη!

Κι αυτό γιατί η ομάδα της Αμαλιάδας έβαζε τα …άπαντα καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, απειλώντας με «διπλό» στη Ρόδο τόσο έντονα που οι φίλοι των γηπεδούχων είχαν ιδρώσει (κυριολεκτικά και μεταφορικά). Όμως, στα τελευταία δευτερόλεπτα, έχασε αυτά που έπρεπε για να στέψει νικητές τους «θαλασσί».

Χολ, Ρέντικ, Άχονεν, Γεωργαλλής και Λιάπης έκαναν κατάθεση ψυχής στο παρκέ, υπογράφοντας μία σπουδαία και πολύτιμη νίκη.

Το καλάθι έμοιαζε με βαρέλι!

Το πρώτο ημίχρονο εξελίχθηκε όπως λίγο ως πολύ αναμενόταν. Δύο ισοδύναμες ομάδες, όχι απόλυτα ταιριαστές στο αγωνιστικό τους προφίλ, αλλά με εξίσου ισχυρό κίνητρο (τη δεύτερη νίκη) κονταροχτυπήθηκαν στο παρκέ του Βενετοκλείου, με τον Κόροιβο ωστόσο να δείχνει συνολικά μεγαλύτερη σταθερότητα, αφού δεν είχε το μόνιμο πρόβλημα των γηπεδούχων, την πίεση για το αποτέλεσμα.

Το κύριο χαρακτηριστικό της αναμέτρησης ήταν τα περιφερειακά σουτ. Ο Κόροιβος άρπαξε κάθε ευκαιρία που του έδωσε ο Κολοσσός να σουτάρει από μακριά και ήδη στο 2ο λεπτό ήταν μπροστά με 5-10 χάρη στα τρίποντα του Γκότσερ και του Μιλουτίνοβιτς. Ο 26χρονος Σέρβος ήταν η «αιχμή του δόρατος» για την ομάδα της Ήλιδας και με ακόμη δύο συνεχόμενες «βόμβες» έγραψε το 11-18 στο 7’.

Ο Κόροιβος είχε 4/6 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο αλλά ο Κολοσσός μόλις 1/7 έως ότου ο Τσούκου στην εκπνοή διαμορφώσει το 20-23. Ο λόγος που έμεινε κοντά στο σκορ ήταν Ρέντικ (11π.) και τα επιθετικά του ριμπάουντ.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με πιο ευνοϊκούς όρους για τους «θαλασσί». Μετά από δύο παιχνίδια που ήταν «παροπλισμένος», ο Μιχάλης Λιάπης μπήκε στο παρκέ κι έκανε το 23-23 ενώ ο Άχονεν έδωσε προβάδισμα (26-23) μετά από πολλή ώρα στην ομάδα της Ρόδου. Χωρίς τον Ρέντικ στο παρκέ και με τον Γεωργαλλή φορτωμένο με τρία φάουλ, ο Κόροιβος πήρε όλα τα ριμπάουντ και στο 14’ προηγήθηκε εκ νέου με 26-28 και 28-32 στο 16’.

Ο ρυθμός είχε αρχίσει να ξεφεύγει για τα καλά, η μπάλα πήγαινε πάνω κάτω με απίστευτη ταχύτητα, είτε έμπαινε καλάθι είτε όχι και οι πρώτοι (!) πόντοι του Ρέλεφορντ ήταν η αρχή για το 39-36 με διαδοχικά τρίποντα από Άχονεν και Λιάπη. Όμως, ο Κόροιβος ήταν ψύχραιμος, είχε καλή ψυχολογία και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος 43-41, με τρίποντο του Γκότσερ.

Θρίλερ μέχρι τέλους

Με Ρέντικ (17π.) και Άχονεν (12) ο Κολοσσός ξέφυγε πρώτη φορά με +5 στο 24’ ενώ η εξαιρετική συνεργασία Ρέλεφορντ – Χολ έβγαλε φάση για χάι λάιτ κάνοντας το 55-48! Όμως, ακριβώς όπως ο Κολοσσός εκμεταλλευόταν κάθε λάθος του Κοροίβου, έτσι και ο Κόροιβος εκμεταλλεύτηκε κάθε ολιγωρία στην άμυνα ή στα ριμπάουντ (59-55) και το ντέρμπι καλά κρατούσε.

Το γκολ φάουλ του Χολ έγραψε το 64-57 όμως ήταν σαφές ότι αυτή η διαφορά δεν εξασφάλιζε σε καμία περίπτωση τη νίκη απέναντι σε μία πολύ σοβαρή ομάδα όπως ο Κόροιβος του Ντίνου Καλαμπάκου και πολύ περισσότερο όταν η «μάχη» στα ριμπάουντ είχε ολοφάνερη νικήτρια την ομάδα της Αμαλιάδας.

Κάπως έτσι, έγινε το 64-63 μέσα σε λιγότερο από ένα λεπτό ενώ η μέτρια μέρα του Ρέλεφορντ απέφερε τρία συνεχόμενα λάθη κι έτσι ο Βαν Όστρουμ, διαμόρφωσε το 67-68 πριν καν συμπληρωθούν τρία λεπτά στην τελευταία περίοδο…

Ο 23χρονος Βρετανός, με προσωπικές προσπάθειες, έγραψε το 71-74 στο 34’ και το 74-77 ένα λεπτό αργότερα, είτε είχε αντίπαλο κρεμασμένο πάνω του είτε όχι…

Με την μπάλα να «καίει», ο αρχηγός του Κολοσσού φώναξε παρών. Αφού λίγο νωρίτερα είχε ισοφαρίσει σε 74-74, έδωσε προβάδισμα με το τρίτο του τρίποντο (79-77) ενώ την ίδια ώρα «εξαφάνιζε» αμυντικά τον Μιλουτίνοβιτς που είχε κολλήσει στους 18π..

Ένα «χαζό» φάουλ του Ρέλεφορντ έδωσε την ευκαιρία στον Κένι Χολ να κάνει το 79-80 στο 37’ αλλά ο Αμερικανός του Κολοσσού «ρέφαρε» το λάθος με σουτ τριών πόντων (82-80). Μάλιστα, με προσωπική ενέργεια έκανε και το 84-80 αλλά αφ’ ενός τα βεβιασμένα τρίποντα και αφ’ ετέρου τα κενά στην άμυνα έδωσαν χώρο στον Χατζηνικόλα (!) να γίνει ήρωας για την ομάδα του σημειώνοντας τέσσερις συνεχόμενους πόντους (84-84).

Οι βολές του Χολ έδωσαν «μαξιλαράκι» στον Κολοσσό που έπρεπε να ροκανίσει τον χρόνο αφού δεν είχε συμπληρώσει ομαδικά φάουλ και ο Κόροιβος δεν είχε μπόνους βολών. Όμως, ο δεύτερος σκόρερ του πρωταθλήματος, Κεν Μπράουν, πέτυχε ένα ακόμη τρίποντο (86-87) στα 36’’!

Η επιλογή του ίδιου παίκτη να εξαντλήσει τα 24’’ της επίθεσης, τον οδήγησαν σε καίριο λάθος (μπάλα άουτ) με μόλις 10’’ να απομένουν και με τον Κολοσσό να είναι μπροστά στο σκορ με όμορφο καλάθι του Χολ. Φυσικά, η λύση ήταν «αμέσως φάουλ» και στα 7’’ ο Χολ (και πάλι) έκανε το 90-87.

Το σουτ της ισοφάρισης επιχείρησε ο Βαν Όστρουμ από τη γωνία αλλά ήταν άστοχος, το ίδιο όμως και ο έμπειρος Βασιλόπουλος στις δύο βολές στα 3’’!  Ο Μάνος σφύριξε δύο φάουλ στον Κολοσσό μέσα σε 2’’ συμπληρώνοντας τα ομαδικά και ο Μπράουν πήγε για βολές. Αστόχησε στην πρώτη κι ενώ ήθελε να αστοχήσει και στη δεύτερη (για την περίπτωση του επιθετικού ριμπάουντ), η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και κατέληξε στο καλάθι (με ταμπλό).

Δεκάλεπτα: 20-23, 41-43(ημιχρ), 64-57, 90-88

Διαιτητές: Μάνος, Πουρσανίδης Κ., Θεονάς

Κολοσσός H Hotels (Λυκογιάννης): Λιάπης 6(2), Ρέντικ 19, Γουάτσον 2, Τσούκου 8(2), Γεωργαλλής 9(3), Ρέλεφορντ 11(1), Άχονεν 12(4), Βασιλόπουλος 6(1), Παπαδάκης, Χολ Λ. 17.

Κόροιβος (Καλαμπάκος): Μπράουν 18(4), Μιλουτίνοβιτς 18(4), Γκότσερ 8(2), Μιχάλογλου 4, Χολ Κ. 9, Ρίτσαρτ 9(1), Βαν Όστρουμ 18(4), Σαχπατσίδης 2, Χατζηνικόλας 4, Σπυριδωνίδης.