Νικητής ο Κολοσσός σε αγώνα – διαφήμιση!

Τη δεύτερη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Stoiximan.gr Basket League σημείωσε ο Κολοσσός H Hotels ο οποίος επιβλήθηκε 90-88 στο «ζεστό» Βενετόκλειο, ύστερα από σαράντα δραματικά λεπτά!

Από την έναρξη της αναμέτρησης μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο (κυριολεκτικά), το ροζ φύλλο θα μπορούσε κάλλιστα να πάει στον Κόροιβο Αμαλιάδας ο οποίος έδειξε πολύ καλά στοιχεία και κόντραρε με όλες του τις δυνάμεις τους Ροδίτες. Οι σουτέρ των φιλοξενούμενοι βρέθηκαν σε εξαιρετική μέρα, πέτυχαν ορισμένα «εξωφρενικά» καλάθια, γεγονός που εξηγεί και τους 88 πόντους που σημείωσαν σε μία δύσκολη έδρα.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Κόροιβος ξέφυγε 11-18 στο 7’ με πρωταγωνιστή τον Αντρίγια Μιλουτίνοβιτς ενώ ο Γιουβόντε Ρέντικ ήταν για τον Κολοσσό ο «στυλοβάτης». Οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν γρήγορα το εις βάρος τους σκορ (26-23) με συνεχόμενα τρίποντα από Λιάπη και Άχονεν ωστόσο, μέχρι να πάνε οι ομάδες στα αποδυτήρια, η ζυγαριά έγερνε συνεχώς πότε από τη μία πλευρά και πότε από την άλλη.

Ο Κολοσσός «απάντησε» στο 3ο δεκάλεπτο με επιμέρους 15-5 και προηγήθηκε 55-48 αλλά και 64-57 με γκολ φάουλ του (πολύ καλού) Λάνγκστον Χολ. Αλλά το παιχνίδι φυσικά δεν τελείωσε εκεί…

Με τον Βαν Όστρουμ να «πυροβολεί κατά ριπάς», ο Κόροιβος γύρισε το ματς (67-68, 71-74, 77-74) όμως με την υπογραφή του αρχηγού, Γιάννη Γεωργαλλή, ο Κολοσσός έκανε για άλλη μία φορά την ανατροπή (84-80). Ο Χατζηνικόλας ισοφάρισε και οι βολές του Χολ έκαναν το 86-84, στα 50’’. Ο χαρισματικός σκόρερ Κεν Μπράουν έριξε τρίποντη «βόμβα» στα 36’’ για το 86-87 αλλά οι γηπεδούχοι διατήρησαν την ψυχραιμία τους, εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός ότι δεν είχαν συμπληρώσει ομαδικά φάουλ και με τέσσερις διαδοχικούς πόντους του Χολ έγινε το 90-87, μόλις στα 7’’!

Το σουτ της ισοφάρισης επιχείρησε ο Βαν Όστρουμ (με τον Άχονεν να τον μαρκάρει) από τη γωνία αλλά ήταν άστοχος, το ίδιο όμως και ο έμπειρος Βασιλόπουλος στις δύο βολές στα 3’’!  Ο Μάνος σφύριξε δύο φάουλ στον Κολοσσό μέσα σε 2’’ συμπληρώνοντας τα ομαδικά και ο Μπράουν πήγε για βολές. Αστόχησε στην πρώτη κι ενώ ήθελε να αστοχήσει και στη δεύτερη, η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και κατέληξε στο καλάθι (με ταμπλό).

Δεκάλεπτα: 20-23, 41-43(ημιχρ), 64-57, 90-88

Διαιτητές: Μάνος, Πουρσανίδης Κ., Θεονάς

Κολοσσός H Hotels (Λυκογιάννης): Λιάπης 6(2), Ρέντικ19, Γουάτσον 2, Τσούκου 8(2), Γεωργαλλής 9(3), Ρέλεφορντ 11(1), Αγγελάκος, Άχονεν 12(4), Βασιλόπουλος 6(1), Παπαδάκης, Χολ Λ. 17,

Κόροιβος (Καλαμπάκος): Μπράουν 18(4), Μιλουτίνοβιτς 18(4), Γκότσερ 8(2), Μιχάλογλου 4, Χολ Κ. 9, Ρίτσαρτ 9(1), Βαν Όστρουμ 18(4), Σαχπατσίδης 2, Χατζηνικόλας 4, Σπυριδωνίδης,