Χωρίς βαθμό στις  «αποσκευές» ο Ιάλυσος...

Κορυδαλλός

Χωρίς βαθμούς στις αποσκευές του επιστρέφει ο Ιάλυσος από τον Κορυδαλλό και το παιχνίδι με την Προοδευτική χθες το απόγευμα, γνωρίζοντας την ήττα με 1-0.

Αφού πέρασε εκτός αγωνιστικού χώρου ο Παναγιώτης Σπάρταλης από το 6’ λόγω τραυματισμού, παίρνοντας τη θέση του ο Καρπαθάκης, ο Ιάλυσος δεν μπόρεσε να δημιουργήσει στο πρώτο μέρος σημαντική φάση μπροστά από την εστία του Μπαντίκου.

Με μόνο στόχο να γίνουν επικίνδυνοι με τις αντεπιθέσεις τους, οι φιλοξενούμενοι χαράμισαν τα πρώτα 45 λεπτά του αγώνα και απειλήθηκαν από την Προοδευτική μόνο στο 29’,  καθώς το σουτ του Ζελέκου ύστερα από ατομική προσπάθεια, έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 35’ και το 37’ το σουτ του Αριανούτσου και η εκτέλεση φάουλ του Πατσατζόγλου δεν δημιούργησαν ιδιαίτερο πρόβλημα στον Παπαδόπουλο ενώ ο Ρεκλκείτης από πλευράς Ιάλυσου έστειλε λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου την μπάλα άουτ.

Οι «βυσσινί» στο δεύτερο ημίχρονο φάνηκαν πιο αποφασισμένοι για να πάρουν τους τρεις βαθμούς, και στο 50’ μετά από σέντρα του Ζελέκου, ο Αριανούτσος πήρε την κεφαλιά απέναντι από τον Παπαδόπουλο, με τον τερματοφύλακα του Ιάλυσου να μπλοκάρει.

Στο 60 η Προοδευτική ζήτησε πέναλτι για χέρι σε Αρχοντούλη μέσα στην περιοχή όμως ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Το μοναδικό γκολ του αγώνα που έδωσε και τη νίκη στην Προοδευτική σημειώθηκε στο 65’, αφού μετά από εκτέλεση φάουλ του Πατσατζόγλου, στην περιοχή ο Αρχοντούλης ανέτρεψε με τράβηγμα τον Ζήζηλα. Ο διαιτητής Μανιώτης έδειξε πέναλτι και δεύτερη κίτρινη κάρτα στον παίκτη του Ιάλυσου, ο οποίος πήρε το δρόμο για τα αποδυτήρια.

Ωστόσο, από τα έντεκα βήματα ο Κανελόπουλος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κι έκανε το 1-0. Ο Ιάλυσος διαμαρτυρήθηκε εντόνως για τη συγκεκριμένη απόφαση, αμφισβητώντας την αφού υπήρξε τράβηγμα κι από τον παίκτη της Προοδευτικής αλλά αυτή έμελλε να κρίνει τον αγώνα και την τελική έκβασή του. Στα τελευταία είκοσι λεπτά ο Ιάλυσος προσπάθησε να γίνει πιο επικίνδυνος ώστε να δημιουργήσει τη μεγάλη φάση που θα τον έκανε να φτάσει στο γκολ και την ισοφάριση.

Έτσι, στο 81’ ο Βαλιτζό βρέθηκε πολύ κοντά στο να σκοράρει αλλά από πλεονεκτική θέση με σουτ, εκμεταλλευόμενος την εκτέλεση φάουλ του Ρεκλείτη, έστειλε την μπάλα λίγο άουτ. Με το 1-0 στο «τσεπάκι» τους, οι παίκτες της Προοδευτικής στα τελευταία λεπτά κράτησαν την μπάλα όσο έπρεπε για να λήξει ο αγώνας με αυτό το σκορ και να πάρουν τους τρεις βαθμούς.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Μανιώτης με βοηθούς τους Καλή και Τσαλίκογλου, όλοι τους από την Ανατολική Αττική.

Προοδευτική: Μπαντίκος, Λέττας (46’ Τσαραούσης), Ξυγκάκης (30’ Μίλκος), Ζήζηλας, Πατσατζόγλου, Θεοδωράκης, Ζελέκου, Αρειανούτσος (74’ Δηλαβέρης), Μπεσού, Κανελόπουλος, Πέππας

Ιάλυσος: Παπαδόπουλος, Κοκκίνης, Παπασπύρος, Αρχοντούλης, Φυλακούρης, Ρεκλείτης, Βαλιτζό, Σπάρταλης (6’ λτ. Καρπαθάκης), Χατζηφούντας, Δελαπόρτας, Αχείμαστος.