Ευκαιρίες ο Ευκλής,  γκολ η Δόξα

Στάδιο «Ιωάννης Πρώτος»
Χωρίς να εντυπωσιάσει με την απόδοσή της, σ’ ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι, η Δόξα Ψίνθου κατάφερε χθες στο στάδιο «Ιωάννης Πρώτος» να πάρει τη νίκη 1-0 απέναντι στον Ευκλή και το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Οι ποδοσφαιριστές και των δύο ομάδων έπρεπε πάνω απ’ όλα να... νικήσουν τον ισχυρό άνεμο, αρνητικό παράγοντα στο να κάνουν το παιχνίδι τους καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα. Ξεκινώντας καλύτερα ο Ευκλής, είχε δύο πολύ καλές φάσεις στο πρώτο ημίωρο της αναμέτρησης, με τη μία απ’ αυτές να σημειώνεται στο 17’ όταν ο Λενιού σέντραρε από αριστερά και ο Κώστας με πλασέ στην κίνηση δεν μπόρεσε από κοντά να σκοράρει.

Στο 27’ ο Καραμανώλης με ωραία ενέργεια βγήκε απέναντι από τον Ηλία που απέκρουσε το πλασέ του ενώ με το που ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο ο Μπερετούλης εκτέλεσε το απευθείας φάουλ και η μπάλα πήγε στο οριζόντιο δοκάρι, αφού πρώτα με εκτίναξη τη βρήκε ο τερματοφύλακας της Δόξας. Κι ενώ ο Ευκλής έχανε τις ευκαιρίες, η Δόξα σκόραρε στο 58’, αφού ο Τσοπάνογλου με ατομική ενέργεια πέρασε... όποιον βρήκε μπροστά του και πάσαρε στο Θοδωρή Λυριστή, βρίσκοντας ο τελευταίος δίχτυα με πλασέ. Όταν ο Ευκλής προσπάθησε να ισοφαρίσει από κείνο το λεπτό και μετά, η Δόξα Ψίνθου έκλεισε διαδρόμους και κράτησε αυτό το πολύτιμο 0-1.
Διαιτητής ήταν ο Δουλγέρης με βοηθούς τη Βούλγαρη και το Μοσχάτο.

Ευκλής: Σαμολαδάς, Χατζηκυριάκος, Κορκίδας, Μακαρούνας (65’ Τομάζος), Λαός, Λαθούρης, Μαντικός, Μπερετούλης, Λενιού, Καραμανώλης, Κώστας (78’ Σιαναβέλης).
Δόξα: Ηλίας, Παναγιωτόπουλος, Κωστομοίρης (62’ Κουνελλές), Χατζηνικόλας, Σαββούλης, Δαλκίδης, Τσούλλος (85’ Κοσκινιώτης), Λυριστής Θ., Στελλάς, Τσοπάνογλου, Μπαρμπαντώνης.

Ο Θεόδωρος Λυριστής πέτυχε το γκολ της πρόκρισης για τη Δόξα            ΦΩΤΟ ΒΙΚΤΩΡΟ Θεόδωρος Λυριστής πέτυχε το γκολ της πρόκρισης για τη Δόξα ΦΩΤΟ ΒΙΚΤΩΡ