Νίκη - πρόκριση για τον ΓΣ Δωδεκάνησος στο Κύπελλο Ελλάδας! (φωτορεπορτάζ)

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας μπάσκετ με αγωνιστικό αμαξίδιο πήρε η Δωδεκάνησος η οποία επικράτησε σήμερα (12/11) στο κλειστό γυμναστήριο του Βενετοκλείου με 72-36 του Ηφαίστου Πάτρας.

Στο πρώτο φετινό της παιχνίδι, η ομάδα της Ρόδου δυσκολεύτηκε για ένα δεκάλεπτο απέναντι στους Πατρινούς που ξεκίνησαν προετοιμασία για τους επίσημους αγώνες της νέας σεζόν στα τέλη Οκτωβρίου. Με όρεξη και διάθεση να διεκδικήσουν ό,τι καλύτερο τους αναλογούσε από αυτό το ματς, οι φιλοξενούμενοι ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το 11’ (16-14).

Η συνέχεια, ωστόσο, ανήκε στους κατόχους του τίτλου. Με σερί 20-0 και κρατώντας άποντο τον Ήφαιστο για εννέα λεπτά (!), ξέφυγαν 36-14 με καλάθι του Χαμαντί. Από κει και πέρα, η ψαλίδα άνοιγε διαρκώς (50-22, 63-32) για να φτάσει στο τελικό 72-36, με πρώτο σκόρερ τον Βαλάντη Παππά που πέτυχε 23π.

Επόμενος αντίπαλος για τη Δωδεκάνησο είναι το Μαρούσι το οποίο, σύμφωνα με την κλήρωση του προγράμματος, έχει περάσει απευθείας στη β’ φάση του Κυπέλλου. Ο αγώνας θα διεξαχθεί το επόμενο Σαββατοκύριακο και πάλι στο Βενετόκλειο! Σε περίπτωση νέας επικράτησης, οι αθλητές του Αντώνη Μαρκάκη θα διεκδικήσουν το τρόπαιο στο φάιναλ φορ της Θεσσαλονίκης στις 26-27 Νοεμβρίου.

Δεκάλεπτα: 16-12, 36-16(ημιχρ.), 50-24, 72-36

Διαιτητές: Ξανθός, Μητσού

Δωδεκάνησος (Μαρκάκης): Λουκάς, Χαρτερός, Μιχαήλου 8, Χαμαντί 15, Χατζηδημητρίου 8, Παππάς 23, Μαρτσάκης 14, Χατζηκαντής 4.

Ήφαιστος Πάτρας (Κοντοδήμος): Αγγελούδης, Κουραχάνη, Σταμάτης 6, Μεταξάς 8, Παπαδόπουλος, Κανελλόπουλος 8, Τατάνι 8, Παπουτσόπουλος 6.