Στο τέλος…ΑΕΡΑ(ς)  και τυφώνας μαζί!

Στο ποδόσφαιρο υπάρχουν νίκες και νίκες, όμως αυτή που κατέκτησε προχθές ο ΑΕΡΑ επί του Κλεόβουλου με 3-2, ισοδυναμεί για τους «ερυθρόλευκους» του Βαγγέλη Χοσάδα με χρυσάφι.

Πέραν από τη βαθιά βαθμολογική ανάσα που πήραν σε μία στιγμή που την είχαν απόλυτη ανάγκη, με την ανατροπή που πέτυχαν σκοράροντας στο 88’ και στο 92’,  οι ποδοσφαιριστές του ΑΕΡΑ κέρδισαν αυτοπεποίθηση και πήραν μεγάλη ώθηση ενόψει της συνέχειας του πρωταθλήματος, πόσω δε μάλλον από τη στιγμή που επιβλήθηκαν μίας ομάδα που μακριά από την έδρα της, ήταν μέχρι χθες αήττητη.

Σε κάθε περίπτωση, ο ΑΕΡΑ ήταν χθες η καλύτερη ομάδα σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του ματς.
Οι γηπεδούχοι μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο «ζεστοί»,  ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 16’, με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Δανά, ενώ διατήρησαν τον έλεγχο και στη συνέχεια, χάνοντας μία σημαντική ευκαιρία στο 27’, όταν ο Χρυσανθής σταμάτησε με ωραία επέμβαση το γυριστό πλασέ του Παπαβσιλείου.

Από την πλευρά του, ο Κλεόβουλος δεν ξέφυγε από τη μετριότητα, αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα στην ανάπτυξή του και στο πρώτο μέρος δεν απείλησε ουσιαστικά.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν εξαιρετικά και το δεύτερο ημίχρονο. Στο 46’ και μετά από κάθετη πάσα του Τριχιά, ο Παπαβασιλείου αστόχησε σε τετ α τετ, στο 50’ ο Τριχιάς είχε καλό σουτ εκτός εστίας, ενώ στο 52’, ο Πλύγκος «σημάδεψε» με σουτ-«βολίδα» το οριζόντιο δοκάρι του Χρυσανθή.

Κάπου εκεί ο Κλεόβουλος άρχισε να παίρνει πρωτοβουλίες και στηριζόμενος στο δημιουργικό οίστρο του Δήμου Παπαοικονόμου και στην εκτελεστική δεινότητα του Αλέκου Κακλαμάνου, έφερε μέσα σε ελάχιστα λεπτά τα πάνω κάτω!

Στο 60’ ο Κακλαμάνος μετουσίωσε με κεφαλιά σε γκολ τη σέντρα του Παπαοικονόμου από τα αριστερά (1-1), ενώ τρία λεπτά αργότερα το δίδυμο των Λίνδιων «χτύπησε» ξανά. Νέα σέντρα του Παπαοικόμου, προβολή του Κακλαμάνου και…1-2!

Παρά το αρχικό σοκ, οι παίκτες του ΑΕΡΑ άρχισαν να αντιδρούν και να ξαναπαίρνουν τον έλεγχο, ωστόσο αντιμετώπισαν σημαντικό πρόβλημα στην τελική προσπάθεια. Αφού έμειναν «ζωντανοί» στο 85’, όταν ο «κεραυνός» του Αλέκου Κακλαμάνου σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Καστριτσέα, επιστράτευσαν όση δύναμη διέθεταν και έφτασαν στη μεγάλη ανατροπή.

Στο 88’, ο Δανάς εκτέλεσε έξυπνα φάουλ, με την πορεία της μπάλας και την κίνηση των επιθετικών, να ξεγελούν τον Ναούμ (2-2), ενώ στο 92’, ο Γαργάλης πέρασε έξοχη διαγώνια πάσα στον Μαλλιάκα, που διαμόρφωσε με πλασέ το τελικό 3-2 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.
 Καλή ήταν η διαιτησία των Καραγιάννη, Σπάρταλη και Μπερδεμπέ.

ΑΕΡΑ: Καστριτσέας, Ροκάι, Μαλλιάκας, Γαργάλης, Γιαννακάκης (12’ λ.τ. Καραγιάννης), Συμεωνίδης, Δανάς, Πλύγκος, Παπαβασιλείου (68’ λ.τ. Φιλιππάκος), Στεφανής (61’ Κανελλόπουλος), Τριχιάς

Κλεόβουλος: Χρυσανθής (73’ λ.τ. Ναούμ), Κακλαμάνος Λ., Χαμιτάι (81’ Μπολομπάνι), Κωστάκης, Πιτσουρδάκης, Κουκουτσέλας, Γαϊτάνος, Κολιοκώστας, Παπαοικονόμου, Μοντεσάντος, Κακλαμάνος Α.

Ο Νικήτας Μαλλιάκας χάρισε τη νίκη στον ΑΕΡΑ με γκολ στις καθυστερήσεις ΦΩΤΟ ΒΙΚΤΩΡΟ Νικήτας Μαλλιάκας χάρισε τη νίκη στον ΑΕΡΑ με γκολ στις καθυστερήσεις ΦΩΤΟ ΒΙΚΤΩΡ