Αποκτά... ανάστημα ο Ποσειδών Καρπάθου

Άλλη μια σημαντική νίκη στην προσπάθεια του να διατηρηθεί στη μεγάλη τοπική κατηγορία κατάφερε να σημειώσει προχθές ο Ποσειδών Καρπάθου.

Μετά τη νίκη της προηγούμενης αγωνιστικής μέσα στο Βάτι με 1-0, χθες με το ίδιο σκορ επιβλήθηκε στην έδρα του και της Δόξας Ψίνθου και δείχνει σιγά σιγά να αποκτά προβάδισμα έναντι των υπολοίπων ομάδων της κατηγορίας που έχουν τον ίδιο στόχο μ’ αυτόν.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο 15λεπτο, οι γηπεδούχοι άρχισαν να γίνονται πιο επιθετικοί και να απειλούν με καλύτερες προϋποθέσεις την αντίπαλη εστία.

Η πίεση τους αυτή καρποφόρησε λίγο πριν το τέλος (39’) του ημιχρόνου, κερδίζοντας πέναλτι το οποίο δεν άφησαν α περάσει ανεκμετάλλευτο.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Γιάννη Καραμηνά συνέχισαν να έχουν την υπεροχή, δημιουργώντας ευκαιρίες για ένα δεύτερο γκολ.

Από την πλευρά της η Δόξα προσπάθησε με αντεπιθέσεις ν’ αντιδράσει, έχοντας τη μεγαλύτερη της στιγμή στο 55’ σε σουτ στο δοκάρι. Μετά το 75’ μάλιστα πίεσε περισσότερο, αλλά οι γηπεδούχοι με τις αντεπιθέσεις τους, έγιναν ιδιαίτερα επικίνδυνοι κι αν ήταν πιο προσεχτικοί θα είχαν «καθαρίσει» το παιχνίδι.

Φάσεις Γκολ:
23' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ποσειδώνα με τον Σπυριδάκη να σουτάρει μέσα από την περιοχή και τους αμυντικούς της Δόξας να διώχνουν στη γραμμή της εστίας τους.

32' Εκτέλεση φάουλ από το ύψος της μεγάλης περιοχής για τη Δόξα, με τον Λυριστή να στέλνει τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Γαλάνη.

33' Μετά από παράλληλη μπαλιά από τα αριστερά του Καζηλιέρη, ο Βασιλειώτης δε μπόρεσε να βρει τη μπάλα, ενώ σε δεύτερο χρόνο ο Καραλής την έστειλε άουτ.

38' Πέναλτι για τον Ποσειδώνα με τον Καραλή να ανατρέπεται στην περιοχή. Την εκτέλεση του ανέλαβε ο Σπανός κάνοντας το 1-0.

55' Σε αντεπίθεση της φιλοξενούμενης ομάδας, ο Μπαρμπαντώνης επιχείρησε σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια πέρασε άουτ.

79' Μετά από ωραίο συνδυασμό Σπανού και Τσιπιζίδη, ο πρώτος έκανε ωραίο σουτ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα να διώχνει με τα πόδια.

83' Ο Καραλής έκανε παράλληλη πάσα στο Βέργο και αυτός από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε την μπάλα άουτ.

86' Ο Καραλής και πάλι επιχείρησε δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή με τον Ηλία όμως να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

Καλή η διαιτησία των  Αντωνά, Διακοφιλιππή και Βούλγαρη.

Ποσειδών Καρπάθου: Γαλάνης, Σπυριδάκης, Καζηλιέρης, Σπανός, Κούτολο, Κουλλάι, Καραλής (86’ Νασόπουλος), Καουκάκης, Βασιλείωτης (66’ Βέργος), Τσιπιζίδης, Σπανός (81’ Χατζηκοντός)
Δόξα Ψίνθου: Ηλίας, Στελλάς Μ., Παναγιωτόπουλος, Δαλκίδης, Σαβούλης, Χατζηνικόλας, Μπατέστας, Τσούλος (67’ Κωστομοίρης), Τσοπάνογλου, Μπαρμπαντώνης, Λυριστής