Πρόλαβε στις καθυστερήσεις η Χάλκη

Ωραίο παιχνίδι έγινε προχθές στην Κρεμαστή για τη Β’ Κατηγορία μεταξύ της τυπικά γηπεδούχου Χάλκης και του Νηρέα.

Ο Παπαγεωργίου έχασε τη μεγάλη ευκαιρία για τον Νηρέα στο 81’, αστοχώντας από τα 11 βήματα ΦΩΤΟ ΒΙΚΤΩΡΟ Παπαγεωργίου έχασε τη μεγάλη ευκαιρία για τον Νηρέα στο 81’, αστοχώντας από τα 11 βήματα ΦΩΤΟ ΒΙΚΤΩΡ

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες έπαιξαν περισσότερο στο κέντρο, με τη Χάλκη ωστόσο να εκμεταλλεύεται σε μεγαλύτερο βαθμό τις ευκαιρίες που της δόθηκαν  και να χάνει κατ’ αρχάς πέναλτι, σκοράροντας όμως στο 41’ με τον Καβουκλή.

Στην επανάληψη υπήρχε εναλλαγή φάσεων γρήγορη, ο Νηρέας ισοφάρισε με τον Παπαγεωργίου, χάνοντας επίσης πέναλτι για την ανατροπή. Η Χάλκη εκμεταλλεύτηκε λάθος αμυντικό του αντιπάλου στις καθυστερήσεις και σκόραρε με το Φέρο, φεύγοντας έτσι νικήτρια με 2-1.

Φάσεις και γκολ
16’ Ο Αξιώτης ανέτρεψε τον Τσιώνη μέσα στην περιοχή, κερδίζοντας το πέναλτι ο δεύτερος μέσα σε διαμαρτυρίες από πλευράς Νηρέα προς το διαιτητή για θέατρο του παίκτη της Χάλκης. Το πέναλτι το εκτέλεσε ο Χατζηνικόλας αλλά ο Αξιώτης απόκρουσε.

20’ Από θέση τετ-α-τετ ο Καβουκλής πλάσαρε αλλά ο Αξιώτης απόκρουσε.

25’ Μετά από εκτέλεση φάουλ του Παπανικολάου, ο Καρράς έπιασε την κεφαλιά κι έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

41’ Σέντρα του Κωστίδη, και ο Καβουκλής με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. 1-0

60’ Αφού σέντραρε ο Σινάνι, ο Φλεβάρης έκανε την κεφαλιά-πάσα στον Παπαγεωργίου κι εκείνος με δεύτερη κεφαλιά σκόραρε για το 1-1.

81’ Ατομική προσπάθεια του Κοκκάρη που μπήκε μέσα στην περιοχή και ανατράπηκε από τον Κωστίδη, με το διαιτητή να δείχνει το σημείο του πέναλτι που εκτέλεσε ο Παπαγεωργίου και έστειλε την μπάλα απελπιστικά άουτ.

89’ Αποβλήθηκε από τη Χάλκη ο Μπιζάτης με δεύτερη κίτρινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα.

94’ Λάθος γύρισμα του Καρινού στον Αξιώτη που απομάκρυνε…χλιαρά και τροφοδότησε το Φέρο, ο οποίος με πλασέ σημείωσε το   2-1.
Διαιτητής ήταν ο Ατσικνούδας με βοηθούς τους Βλάχο και Κάζα

Χάλκη: Κυζάλας, Κρητσιώτης, Γεωργίου, Κεβάνι (63’ Αβραμίδης), Τσιώνης, Κωστίδης, Χατζηνικόλας, Γκαμαλέτσος (86’ Μερκάι), Φέρο, Καβουκλής (76’ λτ. Κυπριώτης), Μπιζάτης.
Νηρέας: Αξιώτης, Γουλίτσας, Καρράς (46’ Κιλασίν), Στούρης, Παπανικολάου, Καρινός, Φλεβάρης (63’ Βολιτάκης), Σινάνι, Κοκκάρης, Παπαγεωργίου, Ζούρδης (69’ Χριστοδούλου).