«Κυανέρυθρο» το πρώτο ντέρμπι του ανδρικού πρωταθλήματος

Γεμάτη ήταν η τέντα το βράδυ της Κυριακής με αφορμή τη διεξαγωγή του πρώτου ντέρμπι κορυφής στον Όμιλο Ρόδου του πρωταθλήματος ανδρών.

Ο Διαγόρας, χωρίς τον Σάββα Ματσαμά στη σύνθεσή του, επικράτησε της Ελπίδας με 65-55 και παρέμεινε αήττητος μετά από τέσσερις αγωνιστικές ωστόσο η όχι και τόσο θελκτική απόδοσή του ίσως και να ήταν το «καμπανάκι» την πιο κατάλληλη στιγμή εν όψει της συνέχειας.

Σίγουρα μπορεί και καλύτερα ο «γηραιός», όπως σίγουρα μπορεί και καλύτερα η Ελπίδα η οποία ναι μεν έχασε το παιχνίδι αλλά κέρδισε τις εντυπώσεις. Της κόστισε ο τραυματισμός του Γιώργου Καστέλλα στο τρίτο δεκάλεπτο, η εμφανής κόπωση του Παναγιωταράκου και η εκνευριστική αστοχία (χάθηκαν καμιά δεκαριά «άχαστα» λέι απ).

Επί της ουσίας, ο Διαγόρας πήρε το παιχνίδι γιατί έπαιξε σοβαρά και συγκεντρωμένα στο πρώτο δεκάλεπτο, πιάνοντας στον ύπνο τους φιλοξενούμενους που δυσκολεύτηκαν και τους αιφνιδιασμούς να σταματήσουν και τα ριμπάουντ να ελέγξουν. Οι «κυανέρυθροι» κέρδισαν πολλά φάουλ, πήγαν δέκα φορές στη γραμμή των βολών (πέτυχαν έξι) και το 9-6 έγινε με 10-0 σερί 19-6 και 24-10 με τρίποντο του Μπότσα.

Στο 14’ ο Σταύρος Καταβαίνης έκανε με νέα «βόμβα» το 31-15 ωστόσο η αντίδραση της Ελπίδας ήταν άμεση και μέσα σε ένα λεπτό έτρεξε ένα σερί 7-0 πλησιάζοντας σε 31-22 και σε 33-24, με τον Παναγιωταράκο να έχει 50% από τη γραμμή των βολών. Όμως, ο Διαγόρας κρατούσε το προβάδισμα κοντά στους δέκα πόντους δεδομένου ότι οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν βελτιώσει όσο θα ήθελαν τις (κακές) επιστροφές τους στην άμυνα.

Το τρίποντο του νεαρού Ποδιώτη και το γκολ φάουλ του Παναγιωταράκου κρατούσαν την Ελπίδα μέσα στο παιχνίδι (41-31) αλλά έμεινε άποντη για τέσσερα λεπτά και ο Καταβαίνης με το δεύτερο προσωπικό του σουτ τριών πόντων ανέβασε τη διαφορά στο +16 (47-31) ενώ ακολούθησε μισό λεπτό αργότερο ο τραυματισμός του Καστέλλα στο γόνατο. Η ομάδα των Πεταλούδων συσπειρώθηκε αμέσως και με τους Άγγελο Μαρινάκη, Βόλα μείωσε σε 47-38 και 49-40.

Μάλιστα στο 33’ τα πράγματα θα μπορούσαν να έχουν έρθει τελείως «τούμπα» αν η Ελπίδα εκμεταλλευόταν πλήρως το αντιαθλητικό φάουλ που κέρδισε ο Πολίτης (51-44) ή την Τεχνική Ποινή του Νούτση (55-48).

Και στις δύο περιπτώσεις, ο Διαγόρας «απάντησε» με κρίσιμα καλάθια του Βογιατζή ενώ φαινόταν η προσπάθεια και των δύο για την καλύτερη δυνατή διαφορά εν όψει του δεύτερου αγώνα. Ο Παρδακάς έκανε το 65-52 λίγο πριν το τέλος του αγώνα αλλά ο Ξυπολιτάς «απάντησε» στην εκπνοή, γράφοντας το τελικό +10 για το Διαγόρα.

Δεκάλεπτα: 24-12, 37-25(ημιχρ.), 49-38, 65-55
Διαιτητές: Ξανθός, Κιόττου

Διαγόρας (Μάγος): Βογιατζής 17(1), Βίλας 2, Μαρουλλάκης 4, Καταβαίνης 11(2), Μπότσας 8(1), Παρδακάς 13(1), Φυλτζανίδης, Νούτσης 10.

Ελπίς (Λιβιεράτος): Ξυπολιτάς 6(1), Βόλας 4, Μουκέντι, Πολίτης 5(1), Καστέλλας 2, Παναγιωταράκος 9, Μαστροχρήστος 5, Ποδιώτης 5(1), Μαρινάκης 13, Πλατέλλας 6.